| AlexaAFP a întrebat:

Acum ceva timp am vb cu un băiat, care după câteva discuții mi-a zis ca ii sunt draga ca prietena dar viața lui e complicata, de atunci nu am mai vb pana acum 2 săptămâni când ne-am văzut.
Ce spuneți credeți ca o sa par ciudata dacă eu ii dau din nou cerere de prietenie pe Instagram?

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Stii cum se spune in engleza... ca NO inseamna Next Opportunity.

Cam asa se traduce si in cazul tau: ai primit un mare NU. Treci la urmatorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am facut ceva asemanator. Intalnisem o fata intr-un joc, apoi am urmarit-l pe Instagram si am mai vorbit si acolo. Imi placea mult cum gandeste, dar nu m-am simtit in stare sa continui prietenia. M-am gandit ca persoana aia merita mai mult iar eu nu eram dispus sa ma implic emotional destul, nici in prietenii pe care ii am deja nu mi se pare ca investesc destul. Asa ca i-am zis ca imi place mult cum gandeste si ce posteaza, dar nu am vrut sa vorbim prea mult pentru ca nu vreau sa incep o relatie(de prietenie)de care nu sunt capabil sa am grija. Si apoi i-am dat unfollow si nu am mai vorbit. Nu, nu ai parea ciudata daca i-ai da cerere de prietenie din nou. S-ar simti foarte bucuros si uimit. Dar daca nu poate vorbi, poate gandeste ca mine, ca meriti pe cineva care se poate dedica mai mult.

| christall a răspuns:

Ce rost are? Ti-a spus clar, nu crezi?

| Michaeel a răspuns:

In primul rand, nu ai cum sa ii dai cerere de prietenie pe Instagram, doar pe facebook.In al doilea rand, dupa cateva discutii deja sa iti spune asta? Il cunosteai pe acel baiat inainte sa incepeti sa vorbiti? Multi tineri tind sa se vitimizeze si a devenit un trend sa ai depresie, sa fii antisocial si sa urastii pe toata lumea, asa ca nu are cum viata lui sa fie prea complicata.Nu cred ca o sa ii pari ciudata, adica daca a spus ca ii esti draga ca prietena ar trebuie sa accepte cererea ta de urmarire(pe Instagram asa se numeste)

| TPU2019 a răspuns:

De obicei când un băiat îți spune că îi place de tine, indiferent cum sau în ce fel, înseamă în traducere: "Ești urâtă". Sau, după caz, "ești grasă". Atât și nimic mai complicat. Problemuța la voi păsăricile, e că doar ce e inaccesibil sau comun "probat" vă trezește interesul și cu cât mai inaccesibil și dezinteresat sau "probat" e respectivul, cu atât mai mare atracția. Ăsta e paradoxul fumeilor ce să zic. Tu aici ai intrat doar ca să mai auzi păreri de validare, atât, că de fapt în cap deja ți-ai pus ce ai de gând. Și cu cât mai multe păreri contrarii vei primi, cu atât mai tare ai să te pui de-a bățu'. Așa că, fă ce te taie capul, că orice răspunsuri primești, tu tot aia ai să ai în cap.