| WonderGirl7 a întrebat:

Salut!
Tocmai ce îmi spune o fosta prietena de liceu o întâmplare mai ciudata.
De 2 săptămâni jumate vorbea cu un băiat ce l-a cunoscut pe Instagram.
Multe detalii nu mi-a zis, ci doar in mare.
Ieri s-au văzut fata în fata pentru prima data la o întâlnire.
Totul era ok îmi zice, pana când dintr-o data el ii apuca mana.
Bun, ea mi-a zis ca s-a simțit foarte ciudat si si-a tras mana din a lui rapid si i-a zis nu.
După, ea a devenit foarte rece cu el (probabil asa era si prin mesaje, nu știu, nu vrea sa vorbească) si nu știu ce e între ei.

Personal mie mi se pare un gest disperat. Timpul e muuuult prea scurt. Voi ce ziceți?
Ce intenții poate avea omul ăla dacă abia ieși la primul date fizic si ii apuci mana?
Vi se pare normal?
Credeți ca el a considerat asta fiind un gest frumos sau drăguț si nu s-a gândit pe moment fiind orbit de imaginație sau pur si simplu omul acela e doar un disperat?
Repet, mie nu mi se pare normal, am întrebat-o ce mai face si îmi zice "subiect închis".
Deci clar nu mai vorbește cu el.
as prefera sa îmi răspundă la întrebări un băiat, asa as înțelege mai multe.

19 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu sunt excluse atingerile decente la prima intalnire, dar asta daca s-ar fi simtit bine si atmosfera ar fi fost una faina, pare un gest disperat, sa il faca asa dintr-o data fara atentionare, este si lipsa de respect, a facut bine ca a taiat legatura cu el.

| WonderGirl7 explică (pentru MarianWLF):

De acord cu părerea ta!

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde și cum i-a apucat mana. Daca a făcut-o tandru, atunci pur și simplu voia să o țină de mana sinnu cred că e un gest disparat sa tii de mana pe cineva într-un mod drăguț, dar daca a făcut-o intr-un mod forțat, atunci clar ca ori era disperat ori gelos sau poate ambele.
Sper că nu se împacă iar, iar ii da block și tot așa...nu?

| WonderGirl7 explică (pentru Hyperion7):

Nu la modul naspa, dar totuși in prima zi?

| Hyperion7 a răspuns (pentru WonderGirl7):

Daca el asta a simțit...
Alții întrețin relații intime după prima întâlnire.In ziua de azi e mai deranjant sa nu faci niste chestii, decât dacă le-ai face laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Eu ca băiat am ieșit la multe prime întâlniri și niciodată n-am făcut asta. Doar de vreo 2 ori fetele mi-au zis, nu foarte subtil că vor să le țin de mână și ne-am ținut de mână, dar în rest nu mă aventurez de la prima întâlnire.

| wildthing a răspuns:

Deci se plimbau, el a luat-o de mana, iar ea a facut din asta un "deal breaker"?! Pff!
Eu am facut chiar sex de la prima intalnire, la initiativa tipelor, iar faptul ca un unul a luat-o pe una de mana de la prima intalnire, a ajuns subiect in dezvatere pe TPU si mai are un pic si e acuzat de agresiune sexuala? Hmmm, e clar..."masculinitate toxica". Pff!winking

| WonderGirl7 explică (pentru wildthing):

Nu o zis nimeni de agresiune sexuala. aberezi mult.
pur si simplu ei i s-a părut un disperat.
easy.
De unde știi tu ca ea i-a dat semne ca il place? adică e penibil sa fii rece si tot sa nu vezi niște lucruri.

eu sunt de acord cu ea.
nu cunoști bine omul și deja ai asemenea idei in cap? poate femeia s-a simțit un obiect.
nu ai cum înțelege.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu se poate raspunde la aceasta intrebare tocmai pentru ca lipsesc detalii din poveste. Detalii ce sunt esentiale. Sunt o gramada de motive si circumstante cu privire la atingerea sau apucarea mainii.

| sammie a răspuns:

Nu cred ca e neaparat un gest urat sau asa ceva. Poate din mesajele pe care ea le-a trimis, lui i-a dat de inteles ca il place.

| anonim3248 a răspuns:

Nu se face ce a făcut el la prima întâlnire.

| anonim3248 a răspuns:

M-am întâlnit cu multe femei și pe nici una nu am atins-o la prima întâlnire.

| WonderGirl7 explică (pentru anonim3248):

Exact, asa e firesc.

| pufulescu0o a răspuns:

Ca sa fiu baiat ar trebui sa dau ceasul inapoi...
In ce moment i-a apucat mana? Despre ce vorbeau?
Unde era mana ei, intrebare foarte importanta?
Ce a spus cand i-a apucat mana?
Ce inseamna apucat? Am fost apucat de catre femei de diferite parti ale corpului asa de tare incat imi venea sa urlu! Viata chiar nu m-a scutit de prietene hotarate.
Nu incerc sa ii iau apararea baiatului, dar descrierea ta este prea sumara.

| WonderGirl7 explică (pentru pufulescu0o):

Se plimbau prin oraș si el a luat-o de mana in timp ce povesteau.
poate m-am exprimat prost.
multe nu pot zice ca ea nu vrea si nu o pot forța.

| pufulescu0o a răspuns (pentru WonderGirl7):

Nu stiu, greu de judecat situatia fiindca oricat de intelept as fi sau m-as crede, judec cu creierul si experienta mea si nu cu a celor implicati. Daca ei nu i-a placut... asta este!
Dar sa faca bine data viitoare sa le spuna tinerilor veniti la prima intalnire si cuprinsi de entuziasm ( nu ca eu n-as fi fost entuziast, functie de duduia in cauza ) sa evite atingerile directe si / sau bruste. Pretty please?!