| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o cearta cu prietena mea și ne-am despărțit, adică am lăsat-o acasă și am mers și i-am făcut bagajele și după ceva timp am mers la ea ca mi-a scris ca are nevoie de încărcător iar când am văzut ca ne împăcăm am sunat-o pe maica-mea sa ii bage hainele in dulap. Precizez ca ea nu prea o înghite din motiv ca ea se plânge mereu cât m-am îndepărtat, ca o iau după mine pe prietena si crede ca ii țin partea fiind mama.Si am vorbit pe graba sa nu audă ca sa nu vada ca le-am făcut dar eu i-am spus ca am scos hainele, dar nu i-am spus ca le-am băgat in geanta și timpul a trecut și până la urma s-a aflat și eu i-am spus ca am uitat sa ii spun asta. I-am spus ca am vrut sa evit cearta și ea mi-a spus ca probabil spunea ceva dar mai tare a deranjat-o ca i-am spus lui maica-mea sa le bage și cand o aflat ca am spus,, bagă-le ca vine acasă sa nu le vadă" și eu am spus,, bagă-le ca venim acasă " și am sunat-o pe maica-mea și o spus ca crede ca prima varianta aia mai aiurea și o spus ca am dezamăgit-o.

Și mai e o faza, mama mi-a luat mașina ca sa nu o mai duc pe ea la cursuri și astăzi aveam de plecat cu ea sa luam ceva ca închidea la posta și nu mi-a dat cheile fiind acasă. Și acum când a venit m-a trimis la farmacie și am mers și ea o spus de ce nu ma impun și de ce nu ii spun ca ia-ți mașina și du-te.

Greșesc?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Ești bărbat responsabil sau păpușa mamei?
Pune punctul pe i și nu te mai lăsa condus de mamă! Sau vrei să rămâi singur pe lume?
Gândește-te că prietena ta nu ți-a dat papucii, te-a vrut înapoi! De ce sacrifici viitorul pentru mama ta? E mama ta, și eu am mamă, dar trebuie să vorbești cu mama ta, că nu mai ești copil, că vrei să ai o familie, un viitor! Ce dacă nu vă dă mașina! Eu spun altceva: spune mamei tale atât: ori este de acord cu relația ta, ori vei pleca cu prietena ta în chirie!
Nu da cu șutul în viitorul tău! Dacă pierzi această relație pentru toanele mamei tale, vei mai fi vreodată fericit, iubit ca acum?
Mamele, părinții nu sunt nemuritori!
După o anumită vârstă, copii trebuie să își ia viața în mâini, indiferent dacă le place sau nu părinților!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

N-am inteles mare lucru din amalgamul insirat mai sus.
Ce importanta are daca te-ai certat sau nu cu prietena si ce cauta maica-ta in relatia ta?
Daca masina este a maica-tii, nu prea ai ce-i face, fiind la cheremul ei sa ti-o dea, daca are chef.
Invatati-va sa va faceti singuri viata, fara ajutorul parintilor.
Descurcati-va cum puteti si nu mai implicatii parintii in viata si in certurile voastre, macar sa dovediti ca nu mai sunteti copilasi si sunteti apti, sa decideti singuri.

| Dalmore a răspuns:

Nu am inteles nimic.