| IsabelM a întrebat:

Sunt casatorita si am un baiat de 11 ani. In urma cu aproximativ un an am inceput o relatie cu un barbat casatorit, si el avand un baiat de 9 ani din prima casatorie si o fata de 1 an si 3 luni din cea de a doua casatorie. Intre noi lucrurile nu au mers tocmai bine, eu dorind mai mult iar el aproape nimic. Pana cand, am decis sa ne oprim si atunci, el si-a dat seama ca nu ar vrea sa ma piarda pentru ca ma iubeste. Pana la momentul despartirii doar imi spunea ca tine la mine f mult si ca il fac fericit. Atat. Dupa ce ne-am impacat, de fapt in seara in care ne-am impacat, el mi-a spus ca daca lucrurile merg bine intre noi, el ar fi in stare de orice sacrificiu doar ca sa fim impreuna. Insa, nu poate sau nu vrea sa renunte la fata cea mica, desi nu s-ar pune asa problema. Eu as fi in stare sa renunt la actuala mea casnicie. As vrea sa-mi impartasiti din experienta voastra. Ma intereseaza si cum s-ar simti copilul meu daca eu m-as desparti de taicasu. Inteleg ca nu aveti de unde sa stiti, dar ma refer la cazuri asemanatoare. Si de asemenea, daca exista barbati care citesc, va rog sa imi spuneti daca el ar fi in stare sa renunte la casnicia lui pentru a fi cu mine. Va multumesc din suflet

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Tu te pui pe tine pe primul plan. "Pionul central", tu sa fii fericita... Crezi ca e bine? Poate te mai gandesti!

"Tind sa spun ca nu e asa, referitor la "nu i va conveni ceva, isi va face de drum"..." Pe ce te bazezi cand afirmi asta? Cumva pe ceea ce a demonstrat pana acum? Ai grija, esti intr-o situatie in care ai "tunnel vision", crezi ceea ce ti-ar placea sa se intample si nu vezi acele lucruri care nu sunt pe linia celor dorite de tine. Ca barbat cu ceva experienta stiu foarte bine cat de usor se poate profita de o femeie in situatia ta.

Intotdeauna in astfel de situatii adevarul este undeva pe la mijloc, oricat de onest este cel care isi prezinta varianta lui. Ca sa ne facem o idee despre situatie, ar trebui sa auzim varianta ambelor parti. Acest lucru este valabil si privind casnicia ta (stim ca sotul a gresit si suntem absolut convinsi ca tu ai fost perfecta!) si privind cele doua casnicii esuate ale amantului (evident ca doamnele sunt de vina!). Intelegem ca un om poate sa faca o greseala cand e vorba de viata lui, dar doua una dupa alta? Sau patru cum vedem pe la case mai mari?

Nu ati putea face impreuna o incercare ONESTA de a reface relatia? Poate te gandesti SERIOS si la aceasta optiune (e adevarat ca e nevoie de doi oameni care sa isi doreasca asta, ba chiar trei). Stiu multi care nu sunt multumiti cu situatia din casnicia lor, dar merg inainte de dragul copiilor lor. Si stiu si cam cum se simt copiii intr-o familie in care unul dintre cei doi nu este parintele lor biologic. Crezi ca degeaba in povestile populare parintele vitreg este portretizat atat de negativ?

Ceea ce ti-am scris provine din experientele celor din jurul meu. Unele "incercate" pe pielea proprie. Practic fiecare fraza din mesajul anterior porneste de la ceva ce s-a intamplat in jurul meu. Si am mai vazut si altele pe care nu pot sa le fac publice aici, pentru ca ar starni o furtuna de comentarii.

Nu cred ca e bine ca sotul sa afle de relatia ta decat dupa divort. Nu stiu ce aveti de impartit, insa poti da peste un judecator care sa iti fie defavorabil. Din putinul pe care l-ai prezentat povestea arata foarte nasol pentru tine. Si nu stiu ce dovezi concrete ai putea prezenta la un eventual proces.

Eu nu iti dau sfaturi. Iti dau teme de reflectie si iti mentionez pe scurt ce am vazut in situatii asemanatoare. Nu te lua dupa mine si dupa nimeni altcineva. E viata ta, tu decizi!

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parerea mea este sa-ti vezi de casnicia pe care o ai. Mai ales ca nu te aud sa te vaiti de sotul tau. Ăsta este la a doua casnicie. Nu-ti dă de gandit de ce? Din asemenea relatii, singurii care sufera cel mai mult sunt copiii. El cred ca ar renunta la casnicia lui, că este obisnuit. Si dacă isi inseală actuala sotie cu tine ce te face sa crezi că nu te-ar insela si pe tine dacă, să spunem, a-ti fi impreună? Din cate vad tu doresti mai mult de la el si nu invers.
Nu prea esti usă de biserică.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aici pornește o poveste lungă ca viața dtale.
Dta dacă ai început relația cu el, cu mare probalitate nu ești fericită cu actualul soț. Ai și dta dreptul la fericire? Da.
Mingea la dta, avantaj, 1.
Ce se întâmplă dacă divorțezi.
Faci nefericiți doi oameni, soțul și copilul. Echipa adversă 2 goluri, ei au învins.
Cum se simte u copil când părinții lui divorțează.
Ce reprezintă pentru un copil de 11 ani familia lui? Un loc unde se simte în siguranță.
Ce se întâmplă când familia se desparte, și el a aflat că mama lui a decis asta? Lumea lui se prăbușește. El nu poate să înțeleagă nici nefericirea dtale de femeie în relația pe care o ai cui tatăl lui nici cum dta nu îl mai iubești pe el, pe copil.
Deci acest divorț până acum ar face fericită o persoană, pe dta ( pentru cât timp) și nefericite două. Nefericirea copilului poate avea consecințe mai grave în timp, pe care nu ai cum să le prevezi, și va fi un model pentru el, Dacă părinții au divorțat, și el va divorța mai ușor, deci prin ceea ce faci mai influențezi alte divorțuri și nefericiri în viitor.
La prieten, amant.
El a mai trecut prin asta asta deci e veteran.
E la a doua soție, dta ai fi a treia.
Dar de ce dacă s-a descurcat cu două, cu trei, de ce nu cu patru?
Ești sigură de tot că nu te schimbă și pe tine cu alta, tot așa cum și-ar schimba mașina cu una nouă, una așa pe la 20 de ani?
Eu nu aș fi așa de sigur.
Acolo după divorț și cuplarea cu tine ar fi fericit el ( pentru cât timp?) nefericiți, 3 actuala soție și cei doi copii, dintre care, cel de 9 ani a mai trecut printr-un asemenea stres la primul lui divorț.
Deci în urma acestei decizii ar fi fericiți, temporar 2. Și nefericiți în total 5, dintre care 3 copii, care vor purta această nefericire cu ei toată viața lor. Iar cei trei copii neluați în seamă prea tare, devin prețul fericirii dtale. Cu asta îți cumperi fericirea dtale cu prețul nefericirii a trei copii.
Dar s-ar putea ca nefericirea dtale cu actualul soț, cu toate că ți-ai dat seama de ea, doar după 11 ani, se poate și așa, să fie atât de mare, încât să merite acest sacrificiu, Pe această nefericire nu o cunosc, și nu pot eu să decid pentru dta.
Da, el ar fi în stare să renunțe la căsnicia lui pentru tine, că a mai făcut asta, dar tot așa de ușor îi va fi în viitor să renunțe la dta pentru alta.

| IsabelM explică (pentru sadrian46):

Relatia cu sotul meu este una clasica, in care diferentele si au pus bine amprenta. Nu as putea vb cu el despre o eventuala despartire pentru ca nu ar accepta. Primul gand ar fi ca ma despart de el din cauza unei a treia persoane.
Insa, eu nu mai simt nimic pentru el si pur si simplu, imi doresc sa nu mai faca parte din viata mea. Au fost multe momente in care am suferit alaturi de el. In special de sarbatori. Si el are o satisfactie imensa daca ma vede ca nu mi e bine. Nu suntem potriviti, si nu mi am dat seama de acest lucru acum, ci doar m-am complacut in situatia asta atatia ani. Din acelasi motiv - copilul nostru.
Nu stiu ce sa fac, ideea este ca si copilul vede ca nu sunt fericita. Si nici relatia cu tatal lui nu e una model. Sotul meu este plecat din tara si vine o data la 2 luni. Are acest job cam de vreo 2 qni. Insa, mereu a fost plecat prin tara si in afara.
In tot acest timp, petrecut in aceasta casnicie, nu m-am simtit pionul principal.
Multumesc mult pentru sfaturi.

| sadrian46 a răspuns (pentru IsabelM):

Eu când dau o consultanță, trebuie să fiu neutru. Dar nu poți fi neutru 100%. Aș dori să te ajut mai mult, dacă îmi poți răspunde la o întrebare, sau două.
1. Să presupunem că, 1a. Ai suficientă încredere în actualul amant astfel încât, începi procedura de divorț, să fii sigură că nu rămăi apoi pe drumuri fără un sprijin, și divorțul se desfășoară. Astfel procedurile de divorț ar trebui să le începeți amândoi în aceeași zi, mergeți la tribunal împreună și înregistrați în aceeași zi la aceeași oră, în același minut cererile de divorț. Fiul dtale va afla. Acum ai avea sarcina să îi explici să înțeleagă de ce faci asta. Dar în aceelași timp, 1b., va trebui să îi explici de asemenea manieră încât el să nu ajungă să urască pe tatăl lui. Te simți în stare și ești sigură că poți realiza asta. Dacă răspunsul este da, să îmi scrii aici.
2. Dacă te poți hotărî să procedezi astfel. Să discuți cu actualul amant asta. Să îi spui așa. Vreau să ajung alături de tine, nu doar pentru mine, ci eu vreau un copil cu tine ( Copilul îl stabilizează lângă tine). Iar dacă el îți răspunde da, atunci asta să fie baza luptei voastre pentru a fi împreună.
Dacă îmi poți răspunde la aceste două intrebări cu da, te pot ajuta în continuare. Am mai rezolvat un caz asemănător cu al tău, așa că am convingerea că te pot ajuta. O să îți explic de ce. Nu știu cum funcționează situl ăsta să putem vorbi în privat, dar o să mă documentez.

| IsabelM explică (pentru sadrian46):

Se pare ca intre timp el a luat o decizie. Nu putem vorbi in privat, avand statutul de junior. Insa - ma poti cauta pe Facebook?

| sadrian46 a răspuns (pentru IsabelM):

Da, sunt pe, dar prefer pe email. Sper că nu calc regulamentul dacă postez aici. cassonaimpexsrl@gmail.com Spui că ești isabel și eu te recunosc.

| SkyPilot a răspuns (pentru IsabelM):

Trebuie sa ai 30+ ani, probabil 35. Mai crezi in Mos Craciun la varsta asta?
Ma amuza domnisorul asta care se ofera sa iti "rezolve cazul" si mai si propune sa faci alt copil. "Cazul" ti-l rezolvi singura, discutand cu unul si cu altul si formandu-ti parerea proprie. Si in niciun caz nu ti-l rezolvi bazandu-te pe un individ care a aratat deja ce "poate". Daca vrei sa te desparti de sot, pleci doar tu si copilul, nu te duci la un neispravit.
Mai gandeste-te si cum te vor privi toti cunoscutii: "omul ala a plecat la munca prin strainatati si isi mananca sanatatea pe acolo, iar nevasta-sa isi face de cap aici". Da, o sa iti dea dreptate in fata, o sa te compatimeasca, o sa iti zambeasca, iar pe la spate nici nu poti sa iti imaginezi ce o sa spuna. O sa se si afle la scoala copilului si o sa isi auda fel de fel de comentarii. Sunt parinti care scobesc in situatiile familiale ale colegilor copiilor lor. Daca nu ai aflat pana acum cat de rea poate fi lumea, o sa afli acum!
Sigur, poti sa ai toata increderea in amantul care are deja doua casnicii esuate in care are si copii. Sa ii tot faci unul la 30+ de ani ca sa va "uneasca"! Cum o sa ii displaca ceva, o sa isi faca de drum la alta mai tanara ca de, o sarcina la 35 de ani lasa urme, se lasa sanii, apar vergeturi, femeia e obosita de cat o freaca copilul si nu mai are chef de sex. Plina lumea de Borcei si de Tariceni! Iti poti imagina cum o sa iti fie la 40 de ani cu un copil de 16 si unul de 5? Si fii sigura ca acela de 16 se va intreba de ce l-ai lasat fara tatal lui biologic!
In mod normal, "pionul principal" ar trebui sa fie copilul.

| IsabelM explică (pentru SkyPilot):

Posibil sa fie si asa. Intr adevar sunt doua situatii. Cea in care nu ma inteleg cu sotul si a doua relatie. Este foarte greu si ma bucur ca primesc "sfaturi" chiar daca sunt pro sau contra. Am vrut pareri neutre, care sa nu fie de la prieteni sau familie, s afie obiective si nu subiective. Multumesc.
Tind sa spun ca nu e asa, referitor la "nu i va conveni ceva, isi va face de drum", dar nu sunt foarte sigura de asta. Pt ca m-am gandit si eu in fel si chip. Si credeti ma ca nu acum mi am dat seama ca sunt intr o situatie dificila. Bineinteles ca in visele mele m-am gandit sa fac inca un copil. Bineinteles ca m-am gandit si la impactul negativ, si am zis sa stau in banca mea. Asa este, sunt multe persoane la mijloc, dar cine nu a aruncat cu pietre? Cine nu a gresit nicicand? Stiu ca este greu, stiu ca e mult de gandit... dar ce stiu e ca imi doresc sa fiu linistita. Iar asta nu se poate cu actualul sot. Poate nici cu amantul nu va merge, poate nici nu vom ajunge la pasul urmator. Pot sa intreb? "Ce se intampla daca eu nu sunt fericita?" Copilul m-a mai intrebat si alte dati
Si cum ar fi mai ok, sa raman in relatia actuala, de dragul copilului, si sa traieac asa, oarecum in minciuna, si care odata si odata tot va afla si va vedea, sau sa ies din ea, si copilul sa stie acum si poate va suferi mai putin...

| SkyPilot a răspuns (pentru IsabelM):

Tu te pui pe tine pe primul plan. "Pionul central", tu sa fii fericita... Crezi ca e bine? Poate te mai gandesti!

"Tind sa spun ca nu e asa, referitor la "nu i va conveni ceva, isi va face de drum"..." Pe ce te bazezi cand afirmi asta? Cumva pe ceea ce a demonstrat pana acum? Ai grija, esti intr-o situatie in care ai "tunnel vision", crezi ceea ce ti-ar placea sa se intample si nu vezi acele lucruri care nu sunt pe linia celor dorite de tine. Ca barbat cu ceva experienta stiu foarte bine cat de usor se poate profita de o femeie in situatia ta.

Intotdeauna in astfel de situatii adevarul este undeva pe la mijloc, oricat de onest este cel care isi prezinta varianta lui. Ca sa ne facem o idee despre situatie, ar trebui sa auzim varianta ambelor parti. Acest lucru este valabil si privind casnicia ta (stim ca sotul a gresit si suntem absolut convinsi ca tu ai fost perfecta!) si privind cele doua casnicii esuate ale amantului (evident ca doamnele sunt de vina!). Intelegem ca un om poate sa faca o greseala cand e vorba de viata lui, dar doua una dupa alta? Sau patru cum vedem pe la case mai mari?

Nu ati putea face impreuna o incercare ONESTA de a reface relatia? Poate te gandesti SERIOS si la aceasta optiune (e adevarat ca e nevoie de doi oameni care sa isi doreasca asta, ba chiar trei). Stiu multi care nu sunt multumiti cu situatia din casnicia lor, dar merg inainte de dragul copiilor lor. Si stiu si cam cum se simt copiii intr-o familie in care unul dintre cei doi nu este parintele lor biologic. Crezi ca degeaba in povestile populare parintele vitreg este portretizat atat de negativ?

Ceea ce ti-am scris provine din experientele celor din jurul meu. Unele "incercate" pe pielea proprie. Practic fiecare fraza din mesajul anterior porneste de la ceva ce s-a intamplat in jurul meu. Si am mai vazut si altele pe care nu pot sa le fac publice aici, pentru ca ar starni o furtuna de comentarii.

Nu cred ca e bine ca sotul sa afle de relatia ta decat dupa divort. Nu stiu ce aveti de impartit, insa poti da peste un judecator care sa iti fie defavorabil. Din putinul pe care l-ai prezentat povestea arata foarte nasol pentru tine. Si nu stiu ce dovezi concrete ai putea prezenta la un eventual proces.

Eu nu iti dau sfaturi. Iti dau teme de reflectie si iti mentionez pe scurt ce am vazut in situatii asemanatoare. Nu te lua dupa mine si dupa nimeni altcineva. E viata ta, tu decizi!

| SkyPilot a răspuns:

Partea care nu imi place este ca tu vrei o casatorie cu un om care deja a ratat doua casnicii din care au rezultat copii. Ce te face sa crezi ca o astfel de relatie va merge bine? Vorbele goale ale unui barbat? In cativa ani o sa pofteasca la o fofo mai tinerica.
Nu exista o reteta in ce il priveste pe cel mic. Depinde cat de atasat este copilul de tata. Daca tatal este genul care se ocupa de copil, care este un model pentru cel mic, daca fac multe lucruri impreuna, copilul va suferi foarte mult. La varsta asta are din ce in ce mai multa nevoie de tata.
Cat despre domnul cu pricina, a renuntat deja la un copil, stie "drumul"; probabil ca va gasi o cale sa isi linisteasca constiinta si in ce priveste fetita. Eu unul nu as renunta la copiii mei dar fiecare suntem altfel.
In locul tau eu mi-as vedea de familie si as lasa chestiile astea pe alaturi.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru SkyPilot):

E simplu: se numeste cu*va.

| SkyPilot a răspuns:

Wow, dupa toate lucrurile neplacute pe care ti le-am spus, imi dai funda!
Imi pare sincer rau pentru voi (toti trei) si sper sa gasiti calea cea mai buna!

| IsabelM explică (pentru SkyPilot):

Eu nu am cautat intelegere, ci am cautat raspunsuri sincere de la persoane care sunt neutre de relatia/relatiile mele. Am cautat sa imi impartasiti din experienta dvs. Nu caut raspunsuri frumoase ci unele care sa imi puna mintea sa lucreze. Multimesc frumos pentru sfaturi.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Parerea mea este ca esti o mică târfuliță. Esti casatorita si ai un baiat si iti trebuie amanti? Imi pare rau de sotul tau. Nici macar in femeia cu care ai un copil de 11 ani nu mai poti avea incredere. Totusi nu ai zis cum te intelegi cu el.

| Ancutadominic a răspuns:

Nu draga mea el nu ar fi în stare să renunțe la căsnicia lui pentru tine atâta timp cât se află copii la mijloc este foarte greu să renunți d-au un exemplu dacă tu renunți la căsnicia ta și după el te părăsește crezi că sotul tau te-ar mai primi înapoi eu spun să te gândesti de 10 ori înainte să faci ceva...mult noroc îți urez

| IsabelM explică (pentru Ancutadominic):

Eu as renunta la casnicia mea si daca nu voi fi intr o noua relatie. Pt ca nu se poare numi casnicie. Eu nu mai am sentimente ptsotul meu de cel putin 8 ani. Si daca decid sa merg pe un alt drum, nu ma voi mai intoarce la el

| IsabelM explică:

Relatia cu sotul meu nu se poate numi relatie. Ei nu mai am sentimente pentru el iar eu as vrea sa divortez indiferent daca voi fi sau nu intr o noua relatie. Casnicia mea este una subreda de f multi ani. Nu spun ca eu sunt extraordinara, insa, el a gresit de foarte multe ori si nu ma refer la inselat. Daca as povesti, mi ar trebui multe foi.