| didiDia a întrebat:

Ce pot face daca o persoana din familie nu ma accepta asa cum sunt? Simt ca ii este rusine cu mine. Problema e ca nu prea pot schimba la mine ceea ce nu-i convine acelei persoane. Va rog sa va abtineti de la comentarii rautacioase sau misto-uri.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

In primul rand, daca tu te accepti asa cum esti, nu ti-as recomanda sa incerci sa te schimbi doar ca sa te "accepte" altcineva. este o problema frecvent intalnita, unii oameni vor ca alte persoane din viata lor pentru ca ei cred ca asa ar fi mai bine sau ca trebuie sa fii intr-un anumit fel. In final, este vorba despre cine esti tu si este o chestiune foarte intima. Cu exceptia cazurilor in care chiar iti faci rau tie sau altcuiva, nu are nimeni niciun drept sa iti ceara sa te schimbi doar ca sa ii faci pe plac. E dureros sa simti ca ii este rusine cu tine cuiva apropiat. Din pacate, asa cum persoana respectiva nu te poate schimba pe tine, nici tu nu poti schimba sentimentul altcuiva de rusine. Ce poti face este sa iti amintesti ca rusinea este a persoanei care o simte, nu a ta. Tu esti tu, cu viata, trairile, experientele si calitatile tale. Priveste-te tu pe tine cu ceea ce ai pozitiv. Cand esti tu mandra de tine incepe sa conteze mai putin ce cred altii.

17 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu prea poti face nimic. Daca tu te accepti asa cum esti si nu ai nicio problema, si ceilalti ar trebui sa te accepte. Incearca sa discuti cu persoana respectiva si sa afli de ce se comporta asa, dar ma indoiesc ca asta o va face sa te accepte. De obicei, nu poti schimba parerea sau perceptia unei persoane in legatura cu tine sau cu orice altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate problema este la acea persoana. De ce sa te schimbi tu, doar pentru unul/una? Esti asa cum esti, acceptata de restul si asta e bine.

| ZuzuMissy a răspuns:

Si tu cati ani ai?

| didiDia explică (pentru ZuzuMissy):

| ZuzuMissy a răspuns (pentru didiDia):

Dididla...esti destul de mare ..de ce nu iti faci singura viata? sa pleci undeva sau sa te muti cu iubitul daca mama ta nu te accepta. poate asta ar si unul din motive ca esti mare.si nu ai o familie.zic si eu

| didiDia explică (pentru ZuzuMissy):

Zuzu_Missy_1993, de doi ani si jumatate locuiesc singura in strainatate.

| ZuzuMissy a răspuns (pentru didiDia):

Felicitari ..ma bucur pentru tine ca ai scapat de Romania... unde in strainatate esti? ca si eu sunt plecata din tara

| valentinp02 a răspuns:

Daca imi spui ce nu poti schimba poate te pot ajuta.

| valentinp02 a răspuns:

Ce membru al familiri tale nu te apreciaza?

| valentinp02 a răspuns:

Si ce nu poti schimba la tine?

| didiDia explică (pentru valentinp02):

Fizicul

| valentinp02 a răspuns (pentru didiDia):

Cum esti tu? Cum arati?

| didiDia explică (pentru valentinp02):

Nu sunt vreo frumusete daca la asta te referi.