| didiDia a întrebat:

Buna seara,

De ce daca ii spun sau arat prin fapte unui tip ca sunt interesata/indragostita de el (iar el bineinteles ca nu imi impartaseste sentimentele), el incepe sa se poarte urat cu mine si ma tine la distanta? Doar stiu si singura ca trebuie sa mi-l scot din suflet, nu e nevoie sa imi vorbeasca urat ca sa inteleg ca nu am nici o sansa la iubirea lui. Un asemenea "tratament urat" din partea lui ma face sa ma simt ca ultimul jeg de pe fata pamantului, sa regret ca exist, sa imi vina sa intru in pamant de rusine pentru ceea ce simt, pentru ceea ce sunt si pentru ceea ce nu sunt.

Va rog sa va abtineti de la comentarii rautacioase. Multumesc!

7 răspunsuri:
| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Capul sus, scumpo!
Imi aduc aminte ca am trecut printr-o chestie asemanatoare in clasa a 9 a (acum sunt a 12 a ).Imi amintesc ca imi era si rusine sa ma uit in ochii lui sau in ochii colegilor. Era un badaran. Se comporta urat,jignea s.a. Intr-un fel cred ca se simtea mandru ca ma respinge.Dar,nu putem forta pe cineva sa fie cu noi daca acea persoana nu-si doreste. Ar trebui sa te gandesti ca nu esti o fraierica si ca ai spus verde-n fata ce simti,in loc sa taci si sa tii in tine. Prost e el, scuza-ma, daca priveste in felul ala lucrurile.Un baiat adevarat, ti-ar fi explicat frumos ca o sa gasesti pe altcineva care sa te merite si sa te iubeasca, nu sa te alunge intr-un mod atat de jegos. Capul sus pentru ca tu ai ceva ce el nu are. Capul sus pentru ca ai preferat sa spui ce simti in loc sa taci ca o fraiera si sa regreti ca nu ai facut nimic.
Pupii

| neutrino a răspuns:

Faptul ca tie iti place de un baiat este normal, insa faptul ca tu nu intelegi ca si baiatul are dreptul de a alege fata pe care si el o place, este anormal. Este adevarat ca putini baieti stiu cum sa refuze politicos o fata, si de multe ori se comporta total aiurea. Nu trebuie sa te simti tu prost ca-ti place un baiat, dar este putin deplasat ca inca nu stii ca fata trebuie sa astepte primul pas din partea lui. Ea trebuie sa se fata vazuta, si prin frumusetea si inteligenta ei sa se faca placuta.

| didiDia explică (pentru neutrino):

E aiurea ce ai scris aici:,, insa faptul ca tu nu intelegi ca si baiatul are dreptul de a alege fata pe care si el o place, este anormal''. Pai eu stiu asta. Eu am intrebat una, iar tu ai cam raspuns partial pe langa subiect.
,, este putin deplasat ca inca nu stii ca fata trebuie sa astepte primul pas din partea lui''
Stiu asta! Ma rog, cum se zice am incercat sa-mi fortez norocul. Vazand ca el nu face nimic, am facut eu si a iesit prost. Pe viitor voi sti sa nu repet greselile. Dar repet, ai raspuns partial pe langa subiect si m-ai mai si luat in suturi, urat din partea ta. Si nu e baiat, ci e barbat, ca nici eu nu am 15 ani.

| Ichnat a răspuns:

Unii pur si simplu nu stiu cum sa reactionezee! sad

Incearca sa-l eviti si totul va fi bine happy si gaseste pe alcinevaaa! big grin

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Hai sa iti spun ceva...
Noi barbatii avem instincul de vanator da?
Asta e situatia, asta e de cand lumea, care ne place asa cum suntem e ok, care nu problema lor.
Tu in momentul in care i-ai aratat ca tii la el si din astea clar si-a pierdut interesul pentru ca din acel moment te considera o prada cucerita.Intelegi?
Apoi isi indreapta atentia catre alta fata ce se lasa mai greu.Ne plac provocarile.Problema unde e de fapt?
Problema e ca el e un mitocan si un tantalau pentru ca indiferent de context nu se vorbeste urat cu o fata, izbesti naibii o farfurie, darami un perete, iti dai foc la masina big grin (glumesc cu toate astea)dar nu dai intr-o fata si nu ii vorbesti urat indiferent ce se intampla.Asta e lege!
Sfatul meu e daca iti place intr-adevar de acel baiat ideeia sa-l faci sa vina el la tine si sa te considere din nou o prada.Scuze comparatiile, dar chiar asa stau lucrurile indiferent de nivelul de civilizatie... avem instincte si noi si voi.
Si asta o poti face fie prin a-l face gelos, fie pe inabordabila, dar fii cu mare atentie ca ''armele'' astea sunt cu 2 taisuri si il poti pierde definitiv. Unii baietii au un orgoliu de nedescris.Aici trebuie sa fii atenta.
Daca simti ceva din partea lui ca i-ai castigat atentia, e cazul sa il faci sa ramana la nivelul ala o perioada.Nu-l face sa isi piarda iar interesul.Trebuie oleaca de experienta pe aici.Trebuie sa experimentez tot felul de tactici si chestii mai ales in anii adolescentei indiferent de gura lumii.
Dar bine...cu masura si cu mare atentie sa nu o dai in partea ailaltawinking
Dar eu nu stiu ce te mai complici cu asemenea indivizi?
Cauta si tu un barbat adevarat cu caracter nu un putoiwinking
Mult succes happy

| Irinα a răspuns:

Capul sus! Eu zic ca nu te merita.Sunt o gramada de baieti pe pamantul asta. Uita-l.

| Abcd1234ef56 a răspuns:

Buna! Se intampla de foarte multe ori in "amarata" asta de viata sa ne indragostim de cine nu trebuie. Mai mult decat atat, ajungem sa iubim cu toata fiinta si am fi in stare sa-i dam parte din corp; atunci cand iubesti cu adevarat nu exista diferente intre parteneri si mereu ai fi dispus sa renunti la orice ca relatia sa functioneze perfect, insa, din nefericire, NU ESTE PERSOANA POTRIVITA. Revenind la subiect, parerea mea ar fi sa-l lasi si sa-ti vezi de viata ta, pentru ca, asa cum tu ai face orice sa fii cu el, poate ca sunt multi care ar face orice sa fie cu tine! Sunt multe metode civilizate de a reactiona atunci cand o persoana isi arata sentimentele... nu este nevoie sa o jignesti sau sa o umilesti. Probabil cativa anisori de acasa nu i-ar strica! Capul sus si nu te mai consuma!