| Aditu94 a întrebat:

Buna ziua, cine poate sa imi spuna care ar fi diferenta optima dintre un baiat si o fata?
Daca difernta este de 5-15 ani dintre ea si el..ar exista o problema?
De ce fetele/femeile evita sa aiba un barbat mai mare ca diferenta de ani si prefera un barbat mai mare cu cel mult 2-3 ani sau mai mic cu 2-3 ani?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fetele sun mai "destepte" cu 2-4 ani decat baietii, deoarece au mai multa experienta "casnica" si cu baietii.
Daca baiatul este mai matur, atunci nu-l mai pot duce atat de usor "de nas" si trebuie sa argumenteze mai mult (in loc de impuneri emotionale).

| Nirvanaaa a răspuns:

Pentru ca sunt diferențe de mentalitate. Apar neînțelegeri și tot așa. Una e sa fie o diferența de maxim 4 ani, alta e de 10.

| Aditu94 explică (pentru Nirvanaaa):

Zici? atunci cand e vorba de sex, de ce nu mai sunt diferente si totul decurge bine?

| Jessica1235 a răspuns:

Din punctul meu de vedere diferența ar trebui să fie de maxim 10 ani, din punct meu de vedere. Mie mi-ar place ca băiatul să fie cu maxim 5 ani mai mare fiindcă nu m-aș simți bine să știu că el o să arate mult mai repede bătrân față de mine, și o sa arate și ciudat, de exemplu dacă el o sa fie cu 10-15 ani mai mare ca mine, eu când o sa am 40 el o sa aiba peste 50 și o să arătăm puțin ciudat împreună.

| scp3008 a răspuns:

In cele mai multe cazuri baiatul e mai mare ca fata, cu cat varieaza dar aproximativ 5 ani diferenta e mai des intalnit. Insa potate varia si mai mult nu exista o limita

| Gabriel010 a răspuns:

Sincer, eu sunt pe dictonul "love has no age"
In general, in Romania, barbatul "trebuie" sa fie mai mare decat fata cu minim 2-3 ani, dar "cu cat mai mult, cu atat mai bine" ( bine, deja el sa aiba 70 si ea 18 ar suna un pic ciudat pentru ei, dar daca ar fi invers, ar fi "direct condamnati"). Ei nu prea sunt de acord ca fata sa fie mai mari din motive ce tin de prejudecati ( primitive)
Daca ma intrebi pe mine, nu judec nicio relatie. "Love has no age", important e sa fie iubire, nu mai conteaza alte aspecte.

| Tudoricaaa a răspuns:

Buna, in opinia mea ar trebui sa aveti diferenta de 5 ani in mod normal pentru ca atunci v-ati intelege cel mai bine in opinia mea, insa desigur ca se fac si exceptii si va puteti intelege la fel de bine, fetele aleg baietii de 2 - 3 ani mai mari sau 2-3 ani mai mici pentru ca ele cred ca se inteleg cel mai bine cu acele persoane, asta cred eu.