| BCAndreea a întrebat:

De curand mama mi-a vorbit despre un moment delicat din viata ei. In anul 1996 a ramas insarcinata iar in luna septembrie a ajuns la spital avand 6 luni si 2 saptamani isi aminteste ea si a nascut o fetita vie. Mama zice ca doctorii au trimis-o acasa a doua zi spunandu-i ca o suna ei daca se intampla vreo ceva. Dupa vreo 3 zile ea s-a intors l-a spital sa vada ce se intampla nefiind sunata de doctori sa ii zica ce se intampla cu fetita. Cand ajuns acolo doctorii i-au zis ca a murit si ca e la crematoriu fetita fara sa o lasa sa o vada. Fiind tanara si cum erau vremurile grele nu a pus prea multe intrebari asa ca s-a intors acasa plangand. Acum intrebarea mea este daca stie cineva daca pot afla ceva despre acel moment si cum. Daca acea fetita chiar a murit sau a fost vreo manevra facut de doctori pentru a o da altei familii cine stie unde oras sau tara!?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Au trecut 24 de ani.
Dacă fetița s-a născut vie, la decesul ei, ar fi trebuit să se consemneze asta într-un certificat de deces. Dar pentru asta în prealabil, ar fi fost necesar să se emită în prealabil certificat de naștere. Dacă este așa, ele sunt înregistrate în arhive ale stării civile. Dar aceste arhive nu pot fi consultate doar dacă a trecut 100 de ani de la eveniment, și și aceasta cu aprobare specială justificată.
Un spital, o maternitate păstrează acte în arhivă. Dar nu știu dacă au obligația să le păstreze 24 de ani, și dacă cineva are voie să acceseze această arhivă fără motiv pertinent, cu hotărâre judecătorească.
Am auzit, zvonuri, legende urbane, că uneori se fac asemenea manevre, prin care copii sunt extrași din maternități ca să fie apoi duși în străinătate pentru adopții sau în alte scopuri.
De ce este foarte puțin probabil. Ar fi necesar ca tot personalul din spital să facă parte din acea mafie. Asta este aproape imposibil. Așa să îți închipui, că și atunci ca și acum, organele statului au peste tot informatori, și în spitale, iar ca să poți comite asemenea ilegalități fără să se afle, nu se poate.
Apoi un copil născut la 6 luni, nu este viabil decât în cazuri foarte rare. Și la 7 luni este greu.
Să faci o investigație la asemenea distanță în timp, să dezlegi o asemenea enigmă, nu este imposibil dar ar fi nevoie de o investiție de bani foarte mare, și șansa ca rezultatul să fie, găsirea unui om în viață undeva în lume, ar fi aproape de zero.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti investiga nimic, deoarece nu ai acest drept.
Doar mama ta, poate deschide o investigatie in acest sens.

Sincer, mi se pare o poveste greu de crezut, pentru ca, nici o femeie care naste copil viu, dupa nastere, nu este trimisa acasa, medicii si spitalul fiind obligati sa o tina in spital 2-3 zile, ca sa se asigure ca nu are hemoragii si nu moare. Cu atat mai mult cu cat a nascut un copil viu.

| Sofer a răspuns:

Sigur a fost vreo manevra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heii
Ai putea sa afli vorbind doar cu cineva de la spital care are acces la arhiva spitalului si toate documentele oficiale.

| GabiNoS a răspuns:

A fost o manevra de vandut copilul in alta tara de catre subumanul numit "Iohannis", ala votat de catre poPULIME