| IrinaMihaela15 a întrebat:

Eram într-o relație timp de un an, pana când iubitul meu s-a hotărât să plece în străinătate deoarece acolo castiga mult mai mulți bani decât aici, făcând același lucru(lucrător cormercial). In total, suntem de doi ani impreuna, dar parca m-am săturat să-mi fie mereu dor de el, sa ne vedem doar o data pe an, si simt ca nu vreau sa mai stau așa...ce credeti ca ar trebui sa fac?

36 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Il lasi sau pleci cu el, dar in strainatate gasesti pe altul asa ca tot nu va fi bine, multe romance sau atasat de pensionari sau altii cu case si bmw cand au dat de alt stil de viata

| IrinaMihaela15 explică (pentru mgtow):

Daca nici aici nu sunt gold digger, cred ca nu o sa fiu nici acolo, dar ok happy

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, ar trebui sa te tii ocupata, ca sa treaca timpul.
Te poti focusa pe invatat, ca acum bate BAC-ul la usa si nu ai timp serios de invatat.

| IrinaMihaela15 explică (pentru Violleta2022):

Incerc asta...dar mereu imi zboara gândul la el

| Violleta2022 a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Probabil ca nu te focusezi pe invatat cu seriozitate, ca nu ai mai avea atata timp de gandit.

| IrinaMihaela15 explică (pentru Violleta2022):

Probabil sad

| Freya1 a răspuns:

De ce trebuie sa iti pierzi adolescenta asteptand pe cineva?
Daca erati de la 20 de ani in sus si aveati de intretinut o casa, o familie poate ti merita sa il astepti, da asa...

| Endoryus a răspuns (pentru Freya1):

Parca dragostea conteaza si rahaturi de genul.

| Freya1 a răspuns (pentru Endoryus):

Conteaza dragostea si iubirea, dar ca sa stii ca iubesti si ca esti indragostit mai trebuie sa si stai cu persoana aia.
La varsta ei spre exemplu e cam nasol sa stai ani de zile sa astepti dupa cineva cu care se presupune ca ai o relatie.
E greu si pentru astea ce sunt de ceva timp impreuna sa stea la distanta aia, da pentru un copil ce trebuie sa se distreze, sa copilareasca.
Eu cu prietenul meu spre exemplu suntem la 100 de km distanta cate o saptamana, iar dupa ne intalnim cate un weekend, cate o saptamana iar dar tot e complicat si greu si acum ne-am decis ca in doua saptamani terminam cu astea si vine acasa.

| Endoryus a răspuns (pentru Freya1):

Si eu sunt la distanta cu iubita mea si nu mai murim. Daca se vrea, se poate. Atata tot.

| Freya1 a răspuns (pentru Endoryus):

Pai da ai si tu o varsta.Si probabil tu esti plecat ca sa faceti ceva acasa, sau pentru a va face ceva acolo unde esti.
Voi v-ati cunoscut asa la distanta tu acolo si ea in alta parte? Sau ati stat o perioada impreuna inainte sa pleci (sa plece)?

| Endoryus a răspuns (pentru Freya1):

Ultima parte.

| Freya1 a răspuns (pentru Endoryus):

Pai vezi...V-ati obisnuit unul cu altul, deja va iubeati etc.

| SkyPilot a răspuns:

Gasesti o modalitate sa mergi si tu la el?

| IrinaMihaela15 explică (pentru SkyPilot):

Nu imi e atât de ușor, sunt la liceu, mai am doi ani pana la bac, si părinții de-abia ma lasa sa ma duc singura pe afara, dar prin alt stat? rolling on the floor

| SkyPilot a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Si vrei sa votam noi ca e timpul sa isi gasesti pe altcineva?

| IrinaMihaela15 explică (pentru SkyPilot):

Il iubesc prea mult ca să-l părăsesc, si stiu ca dupa ce o sa se întoarcă definitiv, o sa ne putem vedea cand vrem, dar pana atunci...

| SkyPilot a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Nu vad alta solutie decat sa gasesti in interiorul tau puterea de a accepta situatia. Folositi cat mai bine ceea ce aveti (comunicarea prin Internet).

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te desparti de el, sentimentele trec. Mi se pare o prostie sa te vezi cu el o data pe an. Candva el trebuie sa se intoarca sau tu sa te duci la el. Si chiar vrei sa te duci pana la mama naibii pentru unu care are un job de lucrator comercial? laughing Trece viata pe langa tine si tu stai in casa cu un prieten imaginar pe telefon. Asta nu e relatie. O data pe an... nu ai 50 de ani sa faci asa sacrificii. Si apoi sa ce... te muti la el dupa atata timp in care ati stat despartiti si iti dai seama ca nu esti obisnuita cu el, ca nu ii stii obiceiurile, ca de fapt nici nu il mai cunosti.
Eu in locul tau l-as lasa. Si tu ai zis,, nu vreau sa mai stau asa'' deci stii foarte bine ce trebuie facut.

| IrinaMihaela15 explică (pentru supadeceapa):

Cum am zis, noi am fost impreuna, unul lângă altul, timp de un an, si dupa un an (in urma unor evenimente) s-a decis să plece în străinătate. Nu m-am văzut în doi ani de când sunt impreuna cu el, doar o odată pe an...ii stiu obiceiurile si felul de a fi in toate anotimpurile rolling on the floor

| supadeceapa a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Obiceiurile se schimba, nu fi asa sigura ca-l cunosti laughing

| Nemessys a răspuns:

In primul rand nu prea ai ce sa faci pana nu-ti termini studiile. Cele 12 clase + bac. Dupa aia, ai de ales. Ori mergi tu la el (avand 18 ani, nu mai trebuie sa ai acordul parintilor). iar acolo, in strainatate poti sa faci si o facultate. Sau. 2-a varianta, vine el aici (oricum acum, ori cand iti termini studiile), in acesti 2 ani, munceste ca sa va luati un apartament unde va puteti muta impreuna. big grin. Succes!

| PersonajFictiv a răspuns:

Stan, Stan, son
listen, man, dad isn't mad but...de ce nu ai dat toate detaliile?
Esti la liceu, facultate, ai responsabilitati, etc, daca spui astea exista posibilitatea sa te ajute oamenii cu sfaturi mai exacte.

| IrinaMihaela15 explică (pentru PersonajFictiv):

Sunt la liceu, clasa a 11-a. Am 17 ani, nu as putea merge la el fără acordul părinților, iar părinții nu ma lasa laughing si el nu poate sa ma viziteze mai mult de odată pe an deoarece ar pierde foarte mulți bani...Si o sa mai stea acolo încă 2-3 ani, cel putin... vrea să-și deschidă o firmă, dar nici el nu e hotărât de ce firmă rolling on the floor

| PersonajFictiv a răspuns:

Mi-a aparut raspunsul tau de abia dupa ce am dat si eu unul.
In cazul asta nu poti sa pleci la el, iar eu nu pot sa iti spun ce sa alegi, nu prea e un caz in care as putea sa iti spun ce e bine, ce e rau.

| IrinaMihaela15 explică (pentru PersonajFictiv):

Tu ce ai face in locul meu?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Poti sa ai rabdare si sa ai o relatie frumoasa, care o sa duca undeva dupa astia 3 ani.
Poti sa te desparti si sa incepi alta,sau mai multe dar sa ajunga sa fie de rahat,iar in cele din urma sa regreti ca te-ai despartit de baiatul cu care esti acum.
Poti si sa ai o alta relatie ok,poti si sa ajungi sa regreti.
Dupa cum vezi,sunt mai multe alegeri care pot duce in diferite locuri,dar nu sunt profet inca,sa iti spun pe ce drum sa mergi si sa iti fie bine in final.
Nu stiu ce alegere iti face bine,ca tine de viitor.

"Strainii dau cele mai bune sfaturi", pai ce, daca sunt straini sunt si inteligenti si cu experienta?
Cele mai bune sfaturi ti le dau parintii inteligenti si cu experienta,sau alti oameni care te iubesc cu adevarat, pentru ca se pun in locul tau.
Mai sunt unii din prieteni care nu vor sa iti spuna adevarul ca sa nu te raneasca, pe cand strainii sunt mai sinceri DAR asta nu ii face mai inteligenti.

Alege ceva, dar alege tu, nu altii.
Asuma-ti alegerea.

| IrinaMihaela15 explică (pentru PersonajFictiv):

Mersi. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duci lipsa de atentie?

| IrinaMihaela15 explică (pentru anonim_4396):

De ce crezi asta? Doar pentru ca le-am cerut părerea unor necunoscuti? Am făcut asta pentru că în ciuda a ceea ce imi spun prietenii(sa rămân cu el)eu tot indecisa sunt, si am zis sa vad ce părere au niște necunoscuti. Nu stii ca parerile străinilor sunt cele mai bune?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Cum zici tu... pai puteti lua o pauza.

| Theirelevant23 a răspuns:

Hei,daca esti o persoana cat de cat matura intelegi faptul ca o sa mai fie momente cand nu o sa fiti mereu impreuna, daca aveti amandoi sub 24-25 de ani e mai bine pentru amandoi ca stati o vreme separati insensul ca asa aveti timp sa va ganditi mai mult unul al celalalt sa va aprofundati sentimentele reciproc, da inteleg cum e sa fii despartit de persoana iubita, am trecut prin asta, cand ne revedeam chiar si pentru o perioada scurta intalnirile erau magice...depinde doar de gandirea ta

| IrinaMihaela15 explică (pentru Theirelevant23):

Înțeleg, multumesc :3