| AleexaIoana a întrebat:

gurile rele spun ca nu este bine ca doi frati sa faca nunta in acelasi an, oare este adevarat?
Sora prietenului meu are nunta in aceasta vara in august.
Prietenul meu s-a gandit el asa dintr-o data sa facem si noi cununia civila in toamna iar cununia religioasa si nunta propiu-zisa cand o sa ne permitem material.
Acum nu stiu ce sa fac, nu stiu daca este bine sau nu...
Astept o parere, multumesc!

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Nu se face in acelasi an doi frati/ surori, nu se cununa frate pe frate sau sora pe sora, nu se face in luna mai, in ziua de nastere a unuia dintre miri, nu inai
nte de implinirea unui an de la decesul unui parinte, etc.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Ar fi bine sa faceti si cununia religioasa tot acum, si nunta cu tot tacamul atunci cand va permiteti.
Poate apare si un bebe pana atunci, numa' bine ca faceti si nunta si cheful de botez impreuna. laughing

| Pacala a răspuns:

Daca tu tii cont de "gurile rele"... imi pare rau pentru viitorul tau sot.

| Mayar a răspuns:

E si pacat sa dai crezare superstitiilor, pe langa faptul ca e aiurea sa dai crezare unor prostii!
Daca e sa dai crezare prostiilor, atunci ai grija ca mirele sa nu vada rochia de mireasa inainte de nunta si ai grija ca doua mirese sa nu se vada una pe alta. Multe astfel de cazuri s-au adeverit a fi de rau augur. Dar chestia asta cu acelasi an nu are nicio noima.

| Cosmin1I a răspuns:

Superstitii babesti, o prostie.

Răspuns utilizator avertizat
| VerdeLila a răspuns:

Casa de piatra! Faceti nunta in august si lasati prostiile cu superstitiile.

| 16Gabriela a răspuns:

Nu este adevarat, probabil sunt niste superstitii. Nu are nimic, ar fi chiar frumos. happy

| Flory1243 a răspuns:

Bunaa.Nu te lua dupa gurile rele, faci exact ce simti.Nimeni nu se poate juca cu sentimentele tale si asa mai departe. Daca vrei sa faci nunta in toamna este bine si daca nu vrei sa o faci atunci este iarasi bine. happy

| AleexaIoana explică:

Din pacate este adevarat, nu este bine ca doi frati sa faca nunta in acealasi an, mi-a confirmat 2 preoti.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

| Verhun_Andreea_Daniela_1997 a răspuns:

Astea sunt doar superstitii nu ar trebui sa te iei dupa ele, fa nunta cand iti pofteste inima si mai ales cand gasesti persoana potrivita.