| Reea6 a întrebat:

am o mare intrebare : Se poate face cununia religioasa fara cea civila? acesta urmand sa se faca pe 2 ani? Sunt in primul an de masterat si voiam impreuna cu prietenul meu cu, care am o relatie de 4 ani sa ne casatorim dar eu nu doresc sa imi schimb numele acum intre ani asa ca doream sa fac cununia religioasa acum iar cea civila dupa ce termin. este posibil?

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Din cate stiu n-ai voie sa te casatoresti religios fara actul de la primarie.

http://ziarullumina.ro/......la-romania

7 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Preotul e obligat sa ceara certificatul de casatorie. Ca altfel ai putea sa te casatoresti bilunar cu cine vrei.

Poate vreun preot batran de pe la o manastire. care nu isi risca parohia pentru o ilegalitate.

| danut a răspuns:

Nu se face in nici o religie recunoscuta de stat, cununia religioasa fara actul de casatorie.

| doctorandus a răspuns:

Daca te casatoresti nu esti obligata sa-ti schimbi numele.

| Holiday a răspuns:

Nu se poate.

| pet555 a răspuns:

Nu cred ca se poate, si nu ar trebui sa fie chiar doi ani intre ele. Trebuie sa te casatoresti si cu acte, dar poti sa nu iti schimbi numele. In rest mai puteti asrepta pana se face cununia civila, care de fapt este casatoria legala, cununia religioasa este casatoria in fata Domnului si binecuvantarea.

| Reea6 explică:

Multumesc tuturor pentru lamurire! o zi frumoasa happy

| anca5elena a răspuns:

Da se poate sa o faci doar pe cea religioasa nu te obliga nimeni sa faci si civila