| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. În ziua de azi cum se poartă căsătoria? Aud destăinuirile bătrânilor noștri și în general povestea e cam așa : se cunosc pe la facultate, apoi se căsătoresc chiar si dupa doar câteva luni, sau in orice caz un timp destul de scurt, iar după vreun an doi de atunci au și copii. Un ritm destul de nerăbdător. În ziua de azi cred că de merge pe ideea de a cunoaste bine partenerul inainte de a te căsători, astfel că vârsta este mai înaintată, iar copiii vin la mai mult timp după casatorie. Pe de o parte sunt de acord, dar nici nu aș vrea să duc lucrurile astea prea târziu in viață. Familia mi se pare ceva pentru care trebuie să fii în plinătatea puterii. Voi cum vedeți treaba asta? Credeți ca o relație în stil vechi unde se trece repede la fapte isi mai are locul in ziua de azi? Mai poate exista?

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe vremuri nu erau atatea hobbyuri ca acum in care bagi bani cu pasiune sa te bucuri de viata de aia se grabeau sa faca familie. Acum ai femei la comanda cu sau fara bani depinde cum te descurci, faci mai multe in viata cand ai banii tai e diferit. Daca nu ai pasiuni care necesita € pentru a le implini ti se potriveste familia. Dar mie cum imi place sa bag bani in masina sa o tunez estetic si sa am casa in stil futuristic nu reprezinta un avantaj familia pentru mine. Sant genu de om care umbla creanga multi km cu masina in timpul liber mai un sex ocazional sau liniste si un film bun in casa mea

| ania a răspuns:

Depinde de convingerile ficăruia.Cine crede adevărul Creatorului despre sine că e capabil și e bine să fie fidel pentru toată viața și să cauți toată viața să îl faci pe celălat să fie cît mai fericit a avut și are și acum toate șansele să aibă o căsnicie fericită.

| Freya1 a răspuns:

Si atunci si acum au fost si sunt situatii diferite si oameni diferiți.
Pe vremuri era oameni aia ce se cunoșteau din liceu, facultate sau din primul loc de munca.Se luau, se mută impreuna si făceau copii.Erau si genul acela de oameni căsătoriți de familie, promisi de mult si căsătoriți de cum puteau sa întrețină relații sexuale sau munci.Asa si acum, doar ca putin mai diferit.
Suntem copii tineri ce se iau din generală sau liceu si la primul act sexual apare si sarcina, apoi se muta impreuna de musai sau ele raman cu copii si parintii lor ii cresc pe amândoi (mama si copil). Foarte rar mai vezi cupluri de oameni ce sa analizeze situația financiară, iubirea, relația dintre ei, posibilitatea si cred ca astea sunt cei până în 95.Adică de prin 86/89 până în 95.Multi din restul de după nu mai iau in considerare aspectele necesare si reale a cazniciei si se grăbesc mult prea tare pentru ca asa e la moda.

| Catrice a răspuns:

Oho dacă făceai facultate pe vremea bunicilor erai cineva.
Dacă te măritai atunci, deja era târziu și aveai slabe șanse.

| zilog a răspuns:

Părerea : Din ce in ce relațiile sunt bazate pe interes.
Mai ales cqnd nu se mai pune de vreo 3 generații preț pe carte cunoșțințe abilități și valori reale câștigate prin muncă cinstită.
Ci fetele femeile sunt incurajate de părinți exemplele de la televizor și alte țoampe rude să fie niste profitoare jmechere.
Așa că nu mai există dragoste de cât pentru bani.
De multe ori foarte multe femei nu sunt capabile să își câșțige prin forțe propii existența și ele vor să aibă să dețină să dicteze să se etaleze să se laude să facă fițe și figuri să arate cine au ajuns ele dar nu pentru că ar fi cercetătoare științifici medici sau ar fi făcut cine știe ce invenție.
Ci ele se culcă cu un BMW cu un BANCOMAT caută unul ca DINCĂ aăta este bărbatul model și căutat în societatea actuală
unul care are femei la produs care omoară vinde droguri dă în cap face tot felul de afaceri dubioase dar are Mercedes-uri.
Si le oferă excurșii in tot felul de țări până când le droghează
si îi mituiesc și părinții iar până la capăt cu pârinții dorgați si dependenți de banii fetei lor pe care o imping la produs
ajunge in cele mai multe cazuri doar o prostituată care prestează servicii pentru droguri si ca să se drogheze în continuare.
Si asta se cheamă căsătorie că dă bine de imagine la fandositele din cartie din ghetoul unde a crescut are haine are mașini ale bărbatului bine înțeles care este un manelist agramat plin de el.
Dar acum ea e jmecheră a mai cumpărat un aparatament și sa realizat acum la bătrânețe când nu o mai vrea nici un client ajunge să aibă propriul ei salon de infrumusețare care de fapt este de masaj erotic si video chat pentru când nu merge salonul fetele mai fac și alte lucruri să trăiască bine patroana de fapt soțul cu care este să ia banii și să ii joace la barbut și să ii bage la păcănele.
Până l aurmă îl prinde pe soțul ei poluția că a omorât pe cineva dintre câte crime a făcut el în decursul vieții și îl bagă la pârnaie o mai bagă și p eea din când în când și ajunge să nmoară amundoi bolnavi de cancer sida sifilis tenia în sărăcie făra nimic
poate că în cel mai fericit caz copilul lor ajunge la o bacă de organe pentru piese de schimb pentru alții conducătorii acestei lumi.

| Meme10Meme a răspuns:

De fapt e invers in zilele noastre. Uite cum functioneaza lucrurile: Faceti copil, va casatoriti, va indragostiti si abia dupa va cunoasteti=]]]]]]]]]

| UnDiavol a răspuns (pentru Meme10Meme):

Din păcate sunt mulți așa aicia ai dreptate

| Meme10Meme a răspuns (pentru UnDiavol):

Cca 40-50% din oameni fac asta[si numarul e in crestere]. Multi de etnie rroma[ nu sunt rasist, este doar o observatie ] dar totusi.

| UnDiavol a răspuns (pentru Meme10Meme):

Și la turci este așa uite de expmplu știu pe cineva care a plătit apoi sau căsătorit și acum au familie eu nici măcar nu știam ca exista așa ceva mam întristat rău in ziua aia mi-am zis uite unde sa ajuns uite cum bani au ajuns sa fie pe primul loc înainte la iubirea Adevărată și de acolo am ajuns la multe concluzie de ce se înșela unul pe altul de ce iese certa zi de zi de ce se desparte și copii rămân la mijloc fără vitor și încă o grămada

| UnDiavol a răspuns (pentru Meme10Meme):

Am uitată sa zic ca nu toți turci și rromi sunt asta

| Meme10Meme a răspuns (pentru UnDiavol):

La aia este mai mult din cauza religiei, la musulmani sunt niste normalitati. La multe popoare era obiceiul de a cumpara fata de la parintii ei. Spre exemplu, si acum se mai practica la rromi. Le vand pe televizoare=]]]]

| Meme10Meme a răspuns (pentru UnDiavol):

Asta este clar.

| UnDiavol a răspuns (pentru Meme10Meme):

Frate eu am văzut și trăit unule cazul de îți vine sa plângi de nervi cum și turci își vând copii ca oile pentru bani nu este normla Absolut deloc de ce este normal frate de ce? Să-ți vinzi copilul pentru bani nu se gândește nimeni la fericirea lui? Turci zic ca este normla aia se ia și între ei știu eu cazuri și cazuri nu am stat 9 ani degeaba in străinatate am văzut și trăit o groază cum a-și dau fetele pentru aur și bani nu se gândesc la feicriea lor de asta apăra înșelată de asta apăra ura in relație de asta apar certuri de asta apăra îselata reciproc pentru au pus bani pe primul lor nu iubirea înțelegere loyalitatea de asta se ajunge unde se ajunge ca au pus bani pe primul loc

| Meme10Meme a răspuns (pentru UnDiavol):

Ti-am zis, este din cauza religiei si culturii lor.

| UnDiavol a răspuns (pentru Meme10Meme):

Minciuna asta cu religia și cultura asta o bagă ei linia întâi sa o obțină ce-și doresc

| Meme10Meme a răspuns (pentru UnDiavol):

Da,de multe ori e folosita ca si pretext. Dar multi fac aceste lucruri din pura lor credinta.

| UnDiavol a răspuns (pentru Meme10Meme):

Hai ma credință )))) îți vinzi Copilul pe bani și asta se numește credință pura )))) Aia care practica sadocismul asta altfel nu-l pot numi care și este sadocism ă-ții pui copilul la vânzare sa bagi pretextul ca este pura credință )))) Aia sti ce sunt? Îți spun fratele tău (proxeneți sadocism)

| Meme10Meme a răspuns (pentru UnDiavol):

Stiu,dar multi idioti cred ca este ok. Si alti sadici o folosesc ca si pretext

| UnDiavol a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu sunt idioți nu poți numi un asemenea părinte sau parinti idioți cum să-ți vinzi copilul apoi sa bagi linia întâi cea mai penibila minciună ca domne credință purali asta este (proxenetism sadiocism) nu ai cum sa numește așa parinti idioți pușcărie pe viața amândoi

| Meme10Meme a răspuns (pentru UnDiavol):

De acord.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe vremuri la 14 ani se măritau fetele, la 16-17 intrau în rândul fetelor bătrâne. Nu că ar fi bine, din contră.

| UnDiavol a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveți dreptate am o verișoara la 14 ani au Măritato cu forța acum câteva zile am văzut-o și am zis ce mai faci am vorbit și am aduc eu discuția in subiect cum mai este cu soțul famili mi-a zis ca sau despărți după câteva luni tot asa cu bani au pus bani înainte la faricirea ei au dat-o cu forța mie sila de parinti ei

| UnDiavol a răspuns (pentru anonim_4396):

Ama uitat spun ca mai exista așa cartiere care încă mai exista așa zisa tradiții bolnave mintala câteva își văd copii ca oile pentru bani am o ura imensă pentru așa parinti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Când faci pasul ăsta împreună cu Dumnezeu, da...îl faci hotărât, bucuros și plin de speranță. Dar fericirea din căsătorie depinde foarte mult de relația noastră cu Dumnezeu mai ales înainte de acest pas.
Chiar nu îi înțeleg pe cei care așteaptă nu știu câți ani până să își dea seama dacă persoana este potrivită...și nici pe cei care fug cât îi țin picioarele de responsabilitatea copiilor. Copiii sunt minuni cu ochișori, binecuvântări venite de sus și îmi doresc din toată inima să îi cresc în cel mai frumos mod posibil împreună cu bărbatul iubit.

| Mopmop a răspuns:

Noroc cu pandemia asta... si luna de arest la domiciliu de acum aprox un an. Asa unii/unele au vazut ca chiar au soti/sotii de treaba!

| UnDiavol a răspuns:

Dacă ei se iubesc unul pe altul și sunt Loyali față de unul altul el o iubește cu Adevărată ia îl iubește cu Adevărată și vor sa aiba un vitor împreuna și au decis sa fie alături unul pentru altul pentru tot restul vieți lor

Nu văd Absolut nicio problema aicia happy

| Anuket a răspuns:

Nu-ți ajunge o viață ca să cunoști un om, deci prin ideea de a cunoaște bine partenerul de fapt tragi de timp că nu te cunoști pe tine și nu știi ce dorești.
Acum se tinde să ai un job bun, locuință, copiii vin dacă există siguranța materială și din dorința ambilor parteneri, dar nu este vreo regulă. Ce-i drept, metodele contraceptive sunt la îndemâna tuturor.
Până la urmă faci totul cum dorești, unii nu vor să se căsătorească niciodată, alții nu vor copii, alții nu vor să pună sentimente, alții vor din contra astea. Orice este bine atâta timp cât partenerul împărtășește aceleași dorințe.
Acum femeile sunt independente, pe multe nu le-au ridicat bărbații, ba din contra unele dintre ele și-au ajutat iubiții. Iar la căsătorie nu se grăbesc, mai întâi să aibă o meserie, stabilitate financiară și să fie suficient de mature, până atunci să profite din plin de viață.

| HaprianDavid a răspuns:

Devortat