| cristiana77 a întrebat:

ma numesc cristiana, am un baietel, am mai fost casatorita. Sunt implicata intr-o relatie sentimentala care dureaza de 10 luni. Am trait clipe de fericire si implinire cum nu credeam ca pot exista.

Treptat toate astea au disparut. Am ajuns acum, sa ma gandesc, de ce, de 2 luni incoace, nu mai stiu ce se intampla cu mine. am constatat brusc, ca omul de langa mine, m-a izolat total de familie, prieteni, de lume. nu mai ies din casa, trebuie sa dau explicatii pentru orice miscare, imi este teama sa mai sune telefonul, sa stau de vorba cu cineva. Daca vorbesc cu un barbat, si raspund simplu cu da si nu, are impresia ca am vorbit codat. A inceput sa imi reproseze ca nu sunt sincera, ca ascund ceva, desi suntem nedespartiti 24 de ore. Ma avertizeaza mereu ca nu poate trai asa, desi il iubesc si nu are nici un motiv de repros, absolut nici unul. Am senzatia mereu ca imi cauta nod in papura, inventeaza acuzatii neadevarate si nefondate. Se supara din motive nesemnificative, punand la indoiala relatia noastra, ma respinge, eu fiind pusa mereu in situatia de a-l impaca.

Sunt izolata, imi este teama sa vorbesc cu cineva, sa nu interpreteze gresit. Am indepartat pe toata lumea sa ii acord exclusivitate. Baietelul meu, s-a atasat foarte mult de el, imi cunoaste familia, colegii de serviciu, locuim impreuna de 3 luni. Mai mult, m-a cerut in casatorie copilului meu, dorea un copil, imi spunea ca suntem deja o familie. Acum, de cateva zile, imi spune ca a ajuns la concluzia ca nu ne potrivim si imi sugereaza o despartire, fara ca el sa spuna clar ca doreste asta.

Nu mai pot dormi, nu mai pot manca, nu mai sunt om. Nu inteleg ce a urmarit, de ce a dus atat de departe relatia asta, daca nu isi dorea lucrul asta. Il iubesc foarte mult, nu inteleg ce se intampla, ce urmareste si de ce a avut loc transformarea asta? Ma simt distrusa, umilita, plang mereu, nu mai imi pot reveni.

Va rog, ajutati-ma cu un raspuns. Multumesc

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Nu stii ce se intampla cu el? Pur si simplu e gelos. Dar e o gelozie bolnava si periculoasa, care distruge tot ce frumos in jur. Totul se petrece in mintea lui bolnava. Fugi cat poti de repede din relatia asta! Iti va ucide si ultima picatura de demnitate si fericire, apoi iti va cere scuze, iar tu vei fi tentata sa il ierti... pentru ca-l iubesti.
Doare foarte mult. Stiu ca doare! Si ajungi sa te intrebi cu ce ai gresit...
Ia-ti copilul si fugi pana mai ai puterea sa o faci!

19 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Noi femeile punem mult suflet intr-o relatie, suferim si ne distrugem psihic.Asa ca sfatul meu nu este numai acela de a pune punct relatiei, ci si acela de a avea grija de psihicul tau.Acum esti sincer dezorientata, sensibila, zdruncinata sufleteste si este bine ca intai sa iti revii din acest punct de vedere, pentru ca altfel vei cadea in bratele unuia care profita de vulnerabilitatea ta si el isi va vedea interesele lui.Lupta cu tine, fii puternica, ai incredere in tine si fii optimista-un suflet curat ca al tau isi va gasi odata si odata fericirea adevarata!

| EUSIATIT a răspuns:

Cristina daca doresti vb prin mesaje am si eu o poveste urita poate ne as reciproc

daniela
| daniela a răspuns:

Poate este doar foarte posesiv si gelos si asta e ceva bolnavicios. Trebuie sa stii ce vrei de la viata si sa dai dovada de maturitate si sa stii daca e bine sa ramai cu el sa sa te desparti.

| Linda a răspuns:

Si parerea mea este sa te separi de el acum. Daca isi schimba atitudinea, i-as mai da sanse, dar nu as sta din nou cu el decat dupa vreun an, sa fiu sigura ca intr-adevar s-a schimbat cu adevarat. Domnul sa te ajute si sa-ti dea putere.

auran
| auran a răspuns:

Scapa de el cat mai curand posibil... tu poate iti mai revii dar copilul se poate capatui cu probleme care ar putea trece sau nu pe viitor...

auran
| auran a răspuns:

Cristina aici vei gasi oricand un umar pe care sa plingi dar, crezi ca merita...merita sa suferi? O viata avem...

| scootsie a răspuns:

Draga mea, deseori ori, prea multa dragoste doare. Dar daca relatia dintre cei doi e frumoasa si sincera se suporta durerea intr-un mod placut... Dar la tine e ceva care doare dublu...suferinta in dragoste si in realitate...
Cred ca partenerul tau ori s-a saturat de relatia cu tine, e foarte gelos, ori nu stie cum sa se desparta de voi.
Tind sa cred ca se gandeste la altcineva, pentru ca i-a disparut dorinta de a se casatori cu tine...
Nu cred ca trebuie sa lungiti agonia...
Discutati cu sinceritate ce se poate face si ce nu, puneti punct si o luati de la capat, daca se mai poate, sau va despartiti.
Copilul va suferi daca va dura mai mult o relatie destramata...Nu mai vorbesc de tine...
Dar iti recomand sa fii mai atenta la relatiile care ti le faci si cum ar spune croitorul,"masoara de 10 ori si taie o data"...
Nu-ti faramita viata...
Roaga-L pe Dzeu sa-ti dea sotul de care ai nevoie si de un tata pentru fiul tau.
Asa puteti deveni o familie fericita si sanatoasa.
Curaj si succes in rezolvarea problemei tale!

| CrucifiedCountess a răspuns:

Scapa de el...cum ai scapat de celalalt scapa si de asta.nu-i esti datoare cu nimic sa te controleze asa. daca vrea o sclava, atunci si-a gresit locul... spune-i ca te deranjeaza si daca nu ia masuri, atunci ia tu! fi radicala!

| ele30 a răspuns:

Buna imi pare rau de suferinta ta dar cred ca sunt de acord cu ceilalti ce ti au raspuns lasa l acum cat nu e prea tarziu ce te vei face mai incolo cand vei avea poate inca un copil va fi mai greu cred ca nu merita. Suferi acum si mai incolo va fi mai bine d zeu are grija de fiecare sunt sigura ca pana la urma vei gasi un tata bun pentru copilul tau.MULT SUCCES

| marsy a răspuns:

Sint de akord cu ceilalti... lasa_l in pace. atunci sa-si faca viata lui, isi va da seama de asta, dar va fi prea tirziu, acum doar trebuie sa te gindesti la bine tau sh al baiatului tau, iti ve-i reconstrui familia, bafta. :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Are o nouă cucerire la orizont de se comportă aşa de urât cu tine.
Numai bine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost casatorita.si cine pierde drumul dintai zice mersi si de carare. el a mai fost casatorit? este gelos. ca sa nu spun foarte.casatoria trebuie sa va faca fericiti nu nefericiti.si fericirea v-o construiti voi ca familie. explica-i ca esti prietena lui nu dusmanul lui.ca nu-l inseli din respect pentru tine insuti si pentru el si pentru copil, dar asa cum face el nu se poate sa intemeiati o familie. poate fi si influenta altora asupra lui, dar poate l-ai mintit cu ceva si el a aflat pierzandu-si increderea.comunicarea si sinceritatea fac totul intr-o casatorie sau relatie, ma rog.asta in cazul in care cei doi gandesc cu capul si nu cu partea de la mijloc a corpului.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scapa de el inainte de a se intampla ceva mai grav, inainte de a-ti da "lovitura de gratie", inainte de a vedea copilul ce se intampla (lasa-l sa ramana cu imaginea lui frumoasa, ca sa nu mai sufere inca o data), inainte de a vedea toata lumea ruptura dintre voi. Cel mai sanatos este o despartire in faza asta decat cu circ si lacrimi amare. Spune-i sa isi ia lucrurile si sa plece daca nu va potriviti, oricum nu se va mai intoarce la zilele bune daca procedeaza asa, iar tu iti prelungesti chinul cu speranta ca... poate. Nu mai exista poate si, daca nu ii dai tu liber frumos, se va termina mai urat. Cel mai important este ca despartirea sa nu se faca in ultima faza si nu cand decide el ca te paraseste. Fii fata desteapta si scuteste-te pe tine si pe copil de alte uraciuni si suferinte. Curaj, chiar azi spune-i sa plece pentru ca nu mai este nimic intre voi care sa merite sa stati impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am mai revenit, nu am putut. va multumesc mult. Acum, astept ziua de maine. Are bagajele la usa sa plece. Mi-e teama de noaptea asta, si de cateva zile, mi-am dat seama ca, comportamentul lui de pana acum, este tipic cel al unui om bolnav, ca sa nu zic paranoic. Nu vreau sa va plictisesc, doar sa va multumesc pentru ca imi sunteti alaturi. Sper sa treaca bine toate.

| sarah33 a răspuns:

Cred ca cel mai indicat lucru e sa fugi de relatia asta care nu iti va aduce nimic bun, si sa nu fie prea tirziu poate va fi iar ca inainte o perioada va veti casatorii, poate un copil ...si ce vei face daca din nou te va chinui cu gelozia lui bolnava! la fel cum spun fetele iti omoara si ultima picatura de demnitate... te pup ai grija de tine ca nu esti singura mai ai un baietel de crescut

| cristiana77 explică:

Mutumesc pentru raspunsuri, si le astept in continuare. Tocmai mi-a spus sa il las in pace, wow, el care imi cersea sa nu il las vreodata, sa-i promit ca il voi iubi toata viata. I-am dedicat timpul, sentimentele si 1 an din viata 100%, ca sa nu mai vorbesc de ceea ce simte baietelul meu acum. Incredibil!

| cristiana77 explică:

Miruna, nu iti pot raspunde prin mesaj. am sters din greseala, mesajul prin care trebuia sa confirm e-mailul. poate rezolv. multumesc.

| cristiana77 explică:

Va urmaresc cu mare atentie, si ma ajutati enorm. Va multumesc.

| cristiana77 explică:

Va multumesc mult. Asa este, sunt intr-o stare greu de suportat nu mai stiu ce sa ii spun baietelului, parintilor, ma trezesc noaptea si dimineata plangand, el imi spune dupa toate astea ca "mai vorbim". Ca si cum numai el ar conta. Imi simt sufletul mort. Nu imi pot imagina cum, un om, care pretinde ca iubeste, ca este corect, poate provoca atata suferinta. Ma uraste atat de mult, si nu stiu de ce. va multummesc ca ma lasati sa ma descarc, si ca ma ajutati.