| cupcake01 a întrebat:

Parintii mei nu se mai inteleg deloc straight face De la inceputul anului se cearta aproape in fecare zi, din diferite chestii marunte si fara rost! S-au mai certat si anii anteriori dar nu asa de des ca acum. Chiar nu mai suport sa aud zilnic numai urlete si jigniri, imi vine sa ma dau cu capu de pereti, da rolling eyes Mai mult tatal meu o jigneste pe mama si ii atrage atentia asupra multor lucruri minore...i-am explicat ca nu merita si sa nu mai faca asta pentru ca se distruge relatia dar nu intelege; iar apoi se impaca pur si simplu dar nici macar nu isi cer scuze. Acum ar trebui sa plecam intr-o vacanta de cateva zile si mama nu mia vrea sa vina. Ce le pot zice ca sa ii fac sa se inteleaga cumva?!
*fara raspunsuri rautacioase. Mutumesc happy

4 răspunsuri:
| Adixuuu a răspuns:

Parintii nu inteleg ca atunci cand ei se cearta copilul sufera. poti sa le vorbesti sa le spui ca te doare cand ii vezi asa si ca nu mai poti.stai linistit/linistita, daca se cearta din lucruri marunte nu-i nimic este mai rau sa se certe de la bani.tu doar vorbeste cu ei sau arata-le ca te doare trebuie sa ii faci sa priceapa

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns:

Cum a zis si cozma, fiecare cu educatia primita, o sa se intample ce trebuie sa se intample, fi fericita ca nu e mai rau, ca nu se lasa cu sange de fiecare data, ca nu esti psa in situatia sa asisti la asa ceva...dca crezi ca poti face ceva, fa, iar daca nu asteapta si vezi ce iti ofera viata.

| Anaad a răspuns:

Cel mai greu e sa intelegi, ca nu poti face nimic. Din pacate, in situatia actuala esti neputincioasa. Nu poti sa ii determini sa se inteleaga, dar nici nu esti tu responsabila pentru armonia din familia voastra. Incearca sa ii implici in discutii individuale, atunci cand sunt mai calmi, si explica-le ca te afecteaza situatia, cel mai probabil iremediabil. Roaga-te mult si nu iti pierde speranta in momentele mai bune ce te asteapta. Multa bafta!

| Cozma27 a răspuns:

Fiecare cu educatia primita.nu o sa te asculte oricat le-ai explica ca nu e bine ce fac...dar stai fara griji, nu esti primul si nici ultimul caz de genul asta happy sfatul meu e sa refuzi sa mai mananci cat ei sunt suparati unul pe celalalt! fa greva foamei! poate vor intelege.trebuie sa iei masuri drastice ca sa-i convingi! poate de dragul tau o sa faca un compromis