| floareaalbastraa25 a întrebat:

Bună ziua! Mie nu mi-a mai venit menstruatia de la revelion, nu am simptome de sarcină sau ceva. Am făcut și un test de sarcină și este negativ. Totuși am dureri de burtă (jos gen), ca înainte să mi vină. Am fost acum ceva timp la medic și mi-a zis ca așa sunt eu și D aia nu am un ciclu regulat. Ce păreri aveți? Ce poate să fie?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Cand menstruatia iti sare timp de 3 luni nu prea este deloc de bine si nu ar strica deloc niste analize suplimentare pentru ca poate fi vorba de niste afectiuni de sanatate urate.In articolele medicale se mentioneaza clar ca dupa 3 menstruatii lipsa e nevoie de un consult.Nu doresc sa te sperii dar aceasta este realitatea si mai bine sa fii precauta, decat sa ignori un posibil pericol.Medicul acela pare ca nu stie pe ce lume traieste, mergi la un altul.

https://www.medicover.ro/......,728,n,286

https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/amenoreea

https://www.doc.ro/......-tratament

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte simplu, tu ai ciclu NEREGULAT de aceea vine cand vrea el.

| ioana748 a răspuns:

Posibil sa aiba dreptate. Putea sa ti recomande ceva pentru reglarea ciclului menstrual.
Sunt femei cu astfel de dereglări. Pentru siguranță trebuie sa faci test de sarcină lunar.
Sanatate,

| Negroo a răspuns:

Testele de sarcina din hipermarketuri sau farmacii nu sunt sigure. Mergi la un laborator medical pentru test. 2, 5 luni e totusi mult pentru o dereglare.

| raluca8995 a răspuns:

Daca ai fost la un medic si te-a lasat asa fara sa iti trateze problema te sfatuiesc sa mergi la alt medic si in nici un caz sa nu iei pastile pentru reglarea menstruatiei de capul tau

| Em4 a răspuns:

Sunt multi factori care influenteaza asta, inclusiv stresul. Cel mai bine e sa te duci la un control ginecologic din nou