| derEinzelgängerWolf a întrebat:

Buna ziua!

Toti moldovenii sunt la fel de nesimtiti si porcosi? Pun aceasta intrebare fiindca nu locuiesc in Moldova si am avut neplacerea sa am doi colegi moldoveni in colectivul meu,si ambii injurau in ultimul hal,si utilizau apelativul foarte grotesc si nesimtit "c***e", chiar si cu persoane pe care nu le cunosteau!

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Moldovenii sunt dintr-o bucata: ori sunt oameni de treaba, ori pramatii. Eu am cunoscut foarte multi moldoveni, si toti au fost foarte de treaba. Asa ca, sa nu cumva sa generalizezi!

Bula
| Bula a răspuns:

Eu ma uit la cine zice, apoi ascult ce zice.
Fiecare cu propria carte de vizita, cu cei sapte ani de acasa. Sau cu nici atat.

Am parerea mea despre asemenea oameni, dar mi-le tin pentru mine.
La fel si despre cei care le condamna, in loc sa le educe...

| RAY a răspuns:

Romanul de fel e indiferent si nepasator tupeist,lipsit de bun simt,cultura,educatie, ipocrit, curva cu o mie de fete, asta e adevarul rar un roman de doamne ajuta, asta e adevarul

| T0T a răspuns:

Generalizarea ta pare mai porcoasă decât cuvintele lor.

| johnnny123 a răspuns:

Ai cunoscut doi moldoveni care vorbeau vulgar și te-ai gândit să generalizezi la TOATĂ populația Moldovei?

Dacă vezi doi bucureșteni care se bat vei trage concluzia că toți bucureștenii sunt niște bătăuși?

Te-ai gândit că poate modul în care vorbeau nu avea nimic de a face cu locul unde s-au născut ci cu stilul, educația lor și cu anturajul?

| peperonies a răspuns:

Da. eu am niste rude la Iasi si de feicare data cand ma duc pe acolo absolut toata lumea vorbeste asa. bunica, matusa, vara, absolut toata lumea. te duci la magazin zici saru'mana si ti se raspunde c***e ce **** vrei.

| deeeaqq a răspuns:

Dacă te referi la moldovenii de la noi doar ţi se pare, cred. Eu am întâlnit numai persoane faine.

Dacă te referi la moldovenii din Republica Moldova, te înţeleg. Nici eu nu îi prea sufăr pe majoritatea, în fine.

| anamariarot a răspuns:

Ne vrem a fi tineri deschisi la minte, dar avem prejudecati de acest gen... laughing. Johnnny123 a avut un raspuns elocvent.

| Alex007xD a răspuns:

Daca-ti raspund pe germana e OK?

| Diance a răspuns:

Care? Moldovenii din R. Moldova, sau astia de la noi?
Cei din R. Moldova nu, nu sunt asa. Sunt mult mai veseli si sincer, mai betivi, dar sunt foarte buni si generosi. Stiu asta din propie experienta.
Iar cei din partea noastra : cum indraznesti sa generalizezi? Tie ti-ar convine sa zic asta despre tine doar pentru ca te-ai nascut in nu stiu ce zona? Nu, nu cred.

Nu conteaza in ce zona te nasti. Poti fi bun daca esti indian, poti fi rau daca esti american.

| danielaabalan a răspuns:

Nu, nu toți sunt așa. Am mai auzit că noi, moldovenii, suntem niște nesimțiți/nesimțite și așa mai departe. Faptul că doi moldoveni sunt așa nu înseamnă că toți sunt așa. Învață să nu mai judeci așa, faptul că 2 moldoveni, nu se respectă pe sine, ca să zic așa, nu înseamnă că toți suntem așa. Eu personal mă refer la moldovenii din România dar sunt sigură că nici moldovenii de peste Prut nu sunt persoane rele/nesimțite, etc... O seară bună!

| sanea123456789101112 a răspuns:

Buna! Eu sunt chiar din R.Moldova! Exista oameni foarte ospitaliri, buni si frumosi la noi! Intr-adevar sunt unii care sun porcosi, dar oricine poate fi din orice parte a lumii! ORICUM NU-TI FA O IMPRESIE GRESITA, DOAR DUPA CE AI VAZUT 2 PERSOANE!

| Mayiei a răspuns:

Parerea mea este ca fiecare este nesimtit in felul lui. Daca tu ai intalnit doar 2 moldoveni asta nu inseamna ca sunt toti la fel. Si sa iti mai zic o chestie nu cred ca macar 1 data nu ai injurat in ultimul hal si tu. Bafta!

| derEinzelgängerWolf explică (pentru Mayiei):

Acuma spune-mi tu ca te-ai adresat cuiva necunoscut utilizand cuvantul "c***e".eu sunt inca socat, nu am intalnit asa oameni pe nicaieri...