| Nev3r a întrebat:

Vreau sa va povestesc ceva. Am cunoscut o fata de seama mea adica 22-23 de ani. Vreau sa specific ca am o fetita si sotie. Ea are doar un băiețel de 4 ani si de fostul ei prieten sau sot se despărțise. Nu stiu cum sa zic dar îmi place de ea. Dar ajunsesem la o discutie cu ea despre posibilitatea de a fi ceva intre noi. Ea spuse ca nu vrea ceva intre noi doar sa fim prieteni. Dar când vorbesc cu ea, ea rade, se uita atent la mine adica in ochii mei, e foarte atenta la ce zic. Si ne intelegem destul de bine. Nici relatia cu actuala prietena nu imi merge asa bine dinainte sa o cunosc pe fata asta. Dati-mi un sfat ce ar trebui sa fac. Fata aceea spuse ca nu vrea mai mult. Ea zise catre mine ca nu ii place sa ia ce altele arunca, se referea la mine. Ar trebui sa renunt si sa incerc sa imi duc actuala relatie pe o cale mai buna sau sa renunt la actuala si sa incerc mai mult sa o cuceresc pe fata aceea? Mentionez actuala relatie nu imi merge intr-o directie prea buna. Si mai metionez ca fata aceea mai povesteste cu un baiat si cand se uita la el ii stralucesc ochii. Dar când e cu mine parca uita de el in felul cum se uita cu ochii la mine și cum îmi vorbește. Vreau ceva sfaturi. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AlexAL275 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu e în regulă, până la urmă ai o fetiță cu acestă femeie care-ți este nevastă. Tu știi că acțiunile tale vor avea și consecințe, nu? Oare ce va zice acea fetiță despre faptul că părinții ei sunt despărțiți? Tu nu știi cum e să ai părinții despărțiți, să nu se înțeleagă sub nicio formă, să arunce vina de la unu' la altul'. Am trecut prin această experiență și pot să zic doar un lucru: M-A DISTRUS. Știi ce e în mintea copilului acela? Nu, bineînțeles că nu știi, e numai suferință, mereu se gândește că ar da orice să-și vadă părinții împreună, dar nu e posibil, se minte singur/ă, suferă singur/ă. Voi chiar nu vă gândiți că acțiunile voastre pot avea repercursiuni și asupra altor persoane? Pe voi vă interesează numai fericirea voastră, asta cred cu desăvârșire. Ție îți place de aceea femeia numai pentru că îți oferă atenție, atenție pe care poate nu ți-o oferă soția ta. Ar trebui să discuți cu ea, să vorbiți despre lucrurile astea, să-i spui ce te deranjează și să iei în considerare și ce zice ea despre tine, se numește feedback. Acum întrebarea mea : Dumneavoastră de ce v-ați căsatorit la această vârstă dacă știați că mai târziu o să vă umble ochii și după alte femei? Părerea mea e că te căsătorești atunci când după multe relații îți găsești aleasa, păi dumneata prima pe care o vezi, pe ea o iei, așa ar veni. E cam riscat să te căsătorești de la acestă vârstă, se riscă de multe ori cu divorț. Voi, adulții chiar nu aveți minte? Cu ce gândiți? Sigur cu capu' nu. Voi sunteți dominați de pofte și nu vă dați seama că pentru aceste pofte riscați să pierdeți totul. Urăsc din toată inima acest gen de oameni din pricina faptului că nu sunt conștienți de cât de mult rău fac. Consider că familia este mult mai importantă decât acele pofte. Cel mai bine ar fi să discuți cu soția ta despre ceea ce crezi tu că-ți lipsește. Poate terapia de cuplu v-ar ajuta, poate o vacanță, poate retrăirea anumitor momente importante cu ea( ia un album cu fotografii), încearcă să-ți amintești de ce îți iubești soția, ce te-a făcut să te însori cu ea, ce-ți doreai de la ea în viitor. Noi, nu suntem psihologi, noi doar ne dăm cu părerea. Ar trebui să vorbești și cu un psiholog, poate te va ajuta să înțelegi mai bine aceste sentimente. Mult succes!

19 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

"Îmi place" faptul că ai o soție, respectiv și o fetiță, iară tu ne relatezi evenimentele precum un adolescent care se pregătește de prima cucerire. Care soție, care copil, băgăm scuza aia cu nu merge și aia este, femei să fie.

| Mosotti a răspuns:

Daca nu iti merge relatia, desparte-te si cauta o fata care sa te placa mult, nu asta a doua care nu vrea cu tine nimic. Si asta e.
Ca daca relatia nu merge, nici nu o sa mearga.
Fiecare sa o ia pe drumul lui si asta e, unui copil o sa-i fie oricum mai rau intr-o fam care nu se intelege, asa ca e tocmai bine.
Si in primul rand cont si viata ta!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai ia frumos o foaie de hirtie si vezi ce nu merge la relatia actuala si de ce. Ia frumos partenera si stati de vorba. Pana mea, nu e ca si cum ati avea 50 de ani...

| Freya1 a răspuns:

Eu zis ca iti lasi actuala in pace si sa nu o mai ti de rezervă si renunta si la fata aceia, ca oricum ti-a spus că nu vrea nimic cu tine.

| Frank51 a răspuns:

Nu inteleg cum reusesti sa pacalesti cu povesti din astea, pentru mine e distractiv sa vad raspunsurile. Like.

| Sofer a răspuns:

E greșit ce faci. Riști sa o pierzi pe soția ta... Cu fata aia dacă e sa ai doar o aventura cu ea nimic mai mult happy.

| siriusblack98 a răspuns:

''Ea zise catre mine ca nu ii place sa ia ce altele arunca, se referea la mine.'' Man, practic tipa asta te-a facut gunoi in fata si tu te gandesti sa iti spargi casa cu speranta ca te ''adopta'' noua prietena rolling on the floor) Sa nu mai zic ca din ce spui ea cam flirteaza cu toti barbatii care-i apar in cale. Probabil isi doreste pe unul singur, adica fara copii si o eventuala actuala/fosta sotie. Si este de inteles pentru ca si ea are copil deci probabil nu mai vrea si problemele altora pe cap.

| Legion7X a răspuns:

Daca fata, aceea nu dorește nimic, atunci las-o în pace, sigur vrea unul fară copii sau doar o aventură. Și in plus nici nu este potrivită pentru tine doar ți-a spus pe mod de jignire foarte direct fără reținere, de parcă ea nu este un eșesc ce ar lua altul. "Ea zise catre mine ca nu ii place sa ia ce altele arunca, se referea la mine". Zici că ai o fetită, mai bine încercă să ajungi la situație de întelegere si armonie cu soția ta. Uneori trebuie să mai lași de la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o soție si o fetita.
Tocmai tu ai spus asta. Crezi că e frumos ce faci tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De toata jena aceasta situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aruncate in fata trenului cel mai bine

| Nev3r explică (pentru anonim_4396):

Eu zic sa te arunci tu ca oricum faci umbra pământului degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nev3r):

Cand ajung sa cad din rahat in gunoi ca tine ma arunc fara sa imi zica alti
Eu inca mai am sanse fata de tine
Nu iti dai seama ce prosti faci ai minte de 10 ani

| Eteda a răspuns:

Se vede ca ai 22-23 de ani! O sa regreti mai tarziu, acum vrei si "alte" distractii happy

| Yrem3119 a răspuns:

Sincer parerea mea este sa ramai cu sotia ta, sa incercati sa reparati relatia. Din ce ai scris mi-am dat seama ca fata cu care vb nu este nici matura plus ca mai vorbeste si cu altcineva! Nu iti strica casnicia! Repar-o!

| Nev3r explică:

Specificasem mai sus ca nu imi merge relația spre bine.

| Mariazenga9864 a răspuns:

Mai....ai o sotie si un copil. Te inteleg ca nu iti merge relatia bine acum dar gandeste te la copilul ala. Fiecare cuplu trece prin perioade nasoale. Zic sa renunti la fata aia si sa mai incerci cu sotia ta

| Mosotti a răspuns (pentru Mariazenga9864):

Sa ne gandim si la viata lui, un copil oricum nu se simte bine intr-o familie unde partenerii nu se inteleg, asa ca mai bine se despart si aia e, sunt sute de milioane departiti cu copii.
Nu ii merge relatia, nu are ce sa mai incerce, sa caute o femeie care sa-l placa mult si aia e, nu si cu asta a doua care nu vrea nimic cu el.

| Clueless22 a răspuns:

... Poftim? Tipule! Chill. Inca esti un pusti si deja vrei sa treci printr-un divort? Inteleg ca lucrurile nu sunt roz in casnicia ta, dar tu nu vrei sa lupti pentru ea. Tu vrei sa renunti la un joc ca sa cumperi altul.
Sa zicem ca tipa te va accepta. Ce va urma? Certuri cu familia actualei sotii, certuri cu familia noii prietene +2 copii confuzi.
Iti recomand sa vizitezi un sexshop (online sau fizic) si sa investesti in cateva lucruri pentru tine si actuala sotie. Vei iesi mai ieftin asa decat cu planul tau de sinucidere social si morala.