| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că este cel mai important lucru pe care două persoane, bărbat și femeie, trebuie să îl aibă în comun pentru ca relația lor de iubire să reziste în timp?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Relatia lor cu Hristos.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Pupatul moastelor impreuna.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Biblia nu spune sa pupam moaste sau sa ne inchinam in fata unei statui, ea interzice acest lucru. Ai fi siut acest lucru, draga prietene, daca ai fi citit-o. Nu speculand din ideile altora, despre ea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Eu nu sunt prieten cu bigotii, care la oricelucru il invoca pe Dumnezeu. Am mai spus: eu nu am citit biblia, ci am studiat-o. Si nu una, mai multe. E o mica-mare diferenta. Dar, voi bigotii, faceti cum face Conu' Leonida din piesa lui Caragiale, sau jupan Dumitrache si Nae Impingescu din comedia O noapte furtunoasa care nu intelegeau ce scrie "la gazeta", dar o interpretau in felul lor.
Mintea nu te duce sa intelegi ca ce am scris eu este o ironie.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu stiu ce Biblii ai studiat, dar in Biblie nu scrie sa pupam moaste, cum ai afirmat mai sus.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu spune, dar asta se face.

41 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fidelitate, sinceritate. Nu le gasesti la nimeni

| oSalamadra a răspuns:

Respect

| RAY a răspuns:

Sinceritate,seriozitate, maturitate, încredere unul în altul, atracție fizica și emoțională, pasiuni comune, petrecerea timpului în doi, nu vb de sex de excursii, călători, iar bărbatul sa nu uite ca femeia trebuie cucerita în fiecare zi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Incredere

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ceva ce doar ei stiu sau simt ca este acolo happy
Difera de la persoana la persoana...

| Mosotti a răspuns:

Mai multe sunt:

1 - Sa se atraga reciproc fizic la fel de tare.
2 - Sa aiba caractere bune sa se respecte, sa se poarte frumos unul cu altul, sa fie intelegatori, sa se asculte, sa fie comunicativi.
3 - Sa aiba ceva pasiuni si discutii comune ca sa se inteleaga totusi, sa poata sa se inteleaga cand isi petrec ceva timp impreuna, sa aiba ceva sistem de valori comun, sa stie sa respecte independenta celuilalt, adica daca am chef sa fac ceva singur, ea sa faca si ea altceva singura adica din ce nu avem comune.

In timp se va duce punctul 1 dupa 45 ani in colo dar vor ramane celelalte doua, si aia tine relatia la infinit.
Majoritatea nu tin cont de punctele 2 si 3, si de aia se duc dracului relatiile.

| relian a răspuns:

Sa baie placa si sa aiba cat mai multe in comun.Restu e vraja marii

| Freya1 a răspuns:

Oameni nu trebuie sa fie identici ca sa poata face o familie, Trebuie doar sa isi dorească ambi o familie.
In rest respectul, iubirea si înțelegerea conteaza.

| Catrice a răspuns:

Compatibilitate sexualahee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Buuun.

| Frank51 a răspuns:

E nevoie de multe chestii, printre care sa faci sacrificii. Dar daca ar fi sa spun dupa mine personal, sa aiba acelasi scop. Daca scopul este comun, totul e perfect.

| Sofer a răspuns:

Respect și comunicare.

| Zuzu1991 a răspuns:

Iti fac o lista de te capiez big grin
primul si cel mai important lucru e sa se inteleaga si sa aiba intelegere... SIIIIII, fiecare sa fie de partea celuilalt, fara egoism sau alte tampenii

| Legion7X a răspuns:

Compatibilitate, Persistența sentimentelor și îndrazneala de a-și manifesta iubirea reciprocă. În fine nu cred că sunt neaparat reciproc, însă undeva cred că cineva se sacrifică mai mult, lucru ce se ajunge la resemnare, fie din iubire și sperantă.

| NotNamed a răspuns:

Seriozitatea (dorinta de a duce relatia respectiva cat mai mult posibil)

| ShaOfHatred a răspuns:

3 lucruri : Sinceritate
Loialitate
Încredere

| RKBlue a răspuns:

Cel mai important?
E greu sa alegi unul,dar as zice ca e completarea din punct de vedere al gandirii si comportamentului.
Poti sa nu ai cea mai buna chimie in pat,dar sa fie buna. Oricum dupa o vreme se va rari.
Respectul e total abstract,putand insemna ceva pentru fiecare.Mi se pare logic ca acela sa-l socotim ca oferit din start(in acest caz ipotetic,nu oricare din viata reala)
Sinceritatea nu poate fi mereu totala(in sensul ca uneori sunt bune mici minciuni albe,sa nu ranesti sentimentele partenerului, cum ar fi sa te prefaci ca-ti pasa de nu stiu ce rochie, joc video, etc)
Dar, daca tu iti completezi partenerul si el pe tine, ajungeti sa va intelegeti si sa va echilibrati unul pe celalalt, atunci nu cred ca sunt multe lucruri care sa va desparta sau sa stearga iubirea.

| DarthNiger a răspuns:

Sinceritate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu, hai sa aflam Bunny.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Planuri de viitor similare.
In rest, mai importante mi se par lucrurile pe care nu le au in comun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am vazut o problema mare ca partenerele mele nu aveau demnitate deloc
Dar nimic din compatibilitate nu e neimportant
E foarte greu sa gasesti un om langa care sa planuiesti viitorul fara teama
Nu mai zic de executie ca nici planurile nu am cu cine le face
Toate traiesc la moment dupa cum le miroase a bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Principiile și credința.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Frumos.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Modul de gândire

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

M-ai făcut să zâmbesc. happy

Apropo... "m-am convins de abilitatea ta de a gândi". big grin

| sweetys a răspuns:

Încredera, iar dacă o ai, vine la pachet cu respectul.

| Mopmop a răspuns:

Comunicare.

| tonyc7 a răspuns:

Faptul de a se placea reciproc unul pe celalalt.

Obiective + interese comune.

| mihaela000ela a răspuns:

Dacă întrebi cuplurile care au sărbătorit nunta de aur ce i-a ținut împreună ani de zile, ce crezi că vor răspunde? Dragostea? Da, nu se poate fără ea, desigur. Dar abilitatea importantă pe care va trebui să o dobândești pentru o relație fericită este perspectiva. Ar trebui să învățați să nu luați lucrurile prea personal și să reușiți să treceți peste ocazionalul comentariu enervant care, din când în când, scapă din gura tuturor.

| Whitesnake99 a răspuns:

Chimie

| anonim_4396 explică (pentru Whitesnake99):

Și română...că dacă o iei cu frumoas - o...winking

| VictorJulien a răspuns:

Sinceritate și poftă de mâncare laughing)

| anonim_4396 explică (pentru VictorJulien):

Mai ales poftă de mâncare. laughing