| cornculapte a întrebat:

Care e varsta aproximativa la care un copil este capabil sa inteleaga de unde vin copiii, fara a i se servi basme de genul "ii aduce barza"? Pana la ce varsta e in regula sa fie dus de nas cu inventii de genul asta? E macar benefic? Daca nu, ce alta solutie ai pentru a-i raspunde la intrebare, presupunand ca te intreaba la o varsta la care nu e capabil inca sa inteleaga (5-6 ani de exemplu)?

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Zii ma direct! ...eu sincer nu pricep! la tv la stiri, oriunde, numai crime sange, porstitutie si alte tampenii de astea! uita-te si tu in ce lume traim! crede-ma este capabil sa inteleaga! la cate vede la tv si tie iti e tarsa sa ii zici asta? de fapt cred ca a inteles deja, inainte sa ii spui tu!

| amaranth a răspuns:

Hai sa-ti spunhee hee

zilele trecute era la mine verisoru' meu. are 6 / 7 ani.si ascultam o melodie [ dan balan-justify sex.]

Si el a zis cuvantu "sex".

si l'am intrebat.sti ce`ai ala sex? laughing
el :da
eu:ce?
el: cand doi oameni se iubesc.
eu:cum se iubesc ei?
el:femeia calareste barbatu' laughing. si animalele fac sex.

deci. ei la varsta de 6. 7 ani. stiu ca se intampla ceva. dar nu stiu ce. si oricum nu ar intelege ei. in+ nu`i nici varsta la care sa le spui ce-i ala SEX.

deci daca are vreo 5. 6. 7 ani. ii poti spune ca un copil vine pe lume atunci cand mami si tati. se iubesc.

dupa ce mai creste putin. 7. 8 ani.

ii poti spune ca el a venit pe lume atunci cand parintii fac. prostioare.:d

| Dymytros a răspuns:

Eu stiu de la 5 ani in amanunt mi-a explicat tata happy

| AddictedToMDMA a răspuns:

Poti sa-i spui si acum ( la 5-6 ), dar nu sa-l iei tare. Nu-i spui direct in fata ca mami cu tati s-au... si ai venit tu. Ii poti spune ca un copil vine atunci cand 2 oameni se iubesc.

| Eddie_4354 a răspuns:

In zilele actuale cand vezi copii pe strada cu i phone si cu tigara in gura... cred ca maxim 3 ani. pentru ca un eventual prieten tot ii va spune. sau va afla de la TV... oricum
copii sunt din ce in ce mai inteligenti. asa ca. 3 ani. parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.copii mei au stiut de cand m-au intrebat prima data.cam pe la 4-5 ani. le-am aratat gravide pe stada si l; e-am explicat ca din iubirea lor cu sotii a crescut o cocuta acolo care urmeaza sa se nasca.deasemeni le-am aratat si la animale cand an avut ocazia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 12-13 ani

| Ionut a răspuns:

Acum depinde si te copilul respectiv. Dar eu cred ca pana in 10 ani poate fi dus de nas cu basmele zise de tine. Pa, pa!