| morandi a întrebat:

Care este varsta ideala la care tinerii ar trebui sa munceasca? Mie nu prea imi place munca.

17 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

„Mie nu prea imi place munca." - Ție și altor minim 8 milioane de români. De-aia merge economia țării așa cum merge - pentru că munca le pute multora.

Eu am avut primul loc de muncă la 12 ani. Vindeam ziare pe stradă.
Ideal ar fi ca tânărul să intre într-un ONG și să facă niște voluntariat măcar de la vârsta de 14 ani și la 16-17 să aibă primul job de vară și să-și facă primii bani mai consistenți pe propriile-i puteri. Un astfel de parcurs te ajută enorm în anii studenției când trebuie să te descurci singur(ă) și banii de la părinți oricum nu ajung (asta presupunând că-ți trimit).

Sigur, e dreptul tău să nu-ți placă munca, dar peste 10 ani să nu vii la mine să-mi zici că-s nașpa când spun că nu ar trebui să primești nici 10 bani de la stat și niciun fel de ajutor!

| morandi explică (pentru kongeriket):

Sunt batrani care au muncit toata viata si au 3 lei si nici postasiii nu se duc sa le duca pensia. si unii parlamentari se ingoapa in bani.

| kongeriket a răspuns (pentru morandi):

Așa, și? EU ce vină am pentru chestia asta?
N-are nimeni 3 lei/lună pensia decât dacă n-a muncit nimic lucrativ toată viața.
Cât despre parlamentari - ducă-se-n paștele mamii lor. Dar nu pentru că-s bogați (căci nu toți parlamentarii sunt bogați) - ci pentru că-s niște penali fără coloane vertebrală și putrezi de corupți.

| morandi explică (pentru kongeriket):

Pai oricine daca ar fi acolo sus ar fura acum depinde de fiecare cat fura, k daca furi cu cap nu-ti zice nimeni nimica adica sa mai si faci ceva... cand iti vin atatia bani pe mana imposibil sa nu bagi 1 leu in buzunar.

| Wehrmacht a răspuns:

Pai daca nu inti place sa muncesti du-te la furt.Simplu nu? Daca o faci in asa fel incat sa nu fi prins si furi de la cine trebuie nu vad care e problema.

| axeldavid a răspuns:

Poti incepe sa muncesti cu acte in regule de la varsta de 16 ani.dar la fel poti incepe si la 30 de ani dar nu cred ca parinti o sa te tina atat.

| Dariusuu a răspuns:

This is the life.

Wake up!

Si ca sa iti dau si un raspuns 18? Da... 18 e ok.

Numai bine.

| morandi explică (pentru Dariusuu):

Deci daca eu incep facultatea la zi, la varsta de 18 ani_, tu intelegi ca scoala se termina la 18°

| dracu14 a răspuns:

La varsta la care vor sa munceasca, e cam nasol sa faci ceva ce nu-ti place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe la 17 ani zic eu, sau chiar la majorat.
Există slujbe de vară care îți dau ocupație în vacanță și te pregătesc pentru un job mai bun.
Dacă nu îți place munca, gândește-te că dacă o să furi sau te vei prostitua oricum vei păți ceva rău sau/și vei fi prins. Ca deh, asta e calea cea mai ușoară. Obișnuiște-te cu munca, fără ea nu ajungi nicăieri.

| JustRoxanne a răspuns:

Tu decizi asta. De exemplu, eu muncesc de la 14 ani!

| LovelySmile98 a răspuns:

Varsta ideala ar fi cam la 18 ani.(eu asa cred)dupa ce iti termini scoala.

| morandi explică (pentru LovelySmile98):

Tu termini scoala la 18_

| Cosmin86 a răspuns (pentru LovelySmile98):

La 18 ani abia termini liceul, mai ai cativa ani de facultate de facut

| LovelySmile98 a răspuns (pentru morandi):

Termini liceul cam pe la 18 ani, iar eu ma refeream ca dupa terminarea liceului nu toti fac facultate chiar atunci sunt unii care merg si la munca si la facultate.

| RazvanelStefanel a răspuns:

Poti oricand sa te duci dar trebuie sa ai peste 18 ani