| otytoty a întrebat:

Care sunt lucrurile principale pe care un adolescent trebuie sa le stie legate de familie si relatii? Ce nu trebuie sa faca niciodata si cum sa aiba o viata reusita?

Răspuns Câştigător
| az123 a răspuns:

Salut
cred ca aceasta depinde si de faptul cum este din punctul tau de vedere o familie si o viata reusita.
aici poti gasi unele idei cu privire la aceste subiecte:
http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/cupluri-parinti/
http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/adolescenti/
cele bune.

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Asta trebuie sa o gandesti tu, si trebuie sa faci ceea ce simti. Lasa tiparele.

| SkyPilot a răspuns:

Atentie la jw.org, esste un site de marketing, martorii lui jehova sunt in cautare de prozeliti mai ales printre adolescenti care sunt mai vulnerabili. Pana acum era doar danay, dar vad ca a mai aparut unul. Secta asta nu accepta sa le pui sub microscop dogma, nu accepta multe tratamente medicale, nu vei mai putea aprinde o lumanare la mormantul bunicilor sau al parintilor.
Martori la ce? Au fost acolo cand s-a creat lumea?

| danay72 a răspuns:

Sunt multe lucruri, sper sa te ajute sectiunea adolescenti de pe situl jw.org.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Din punctul meu de vedere, un adolescent trebuie sa stie ca pentru un copil, mai ales pentru cei cu o varsta frageda sau care nu se pot intretine singuri, familia este centrul universului! Copilul este oglinda celor 2 parinti! De la ei invata totul, capata fara sa vrea expresii de la ei, comportamente, obiceiuri, etc. Ar fi de recomandat ca parintii sa nu se certe in fata copiilor fiindca atitudinea parintilor, unul fata de celalalt va fi transmisa la odrasla si de aici va avea impact in relatiile cu cei din jur, dar mai ales in cele sentimentale, deci, pentru un efect ok in viitor, sotii trebuie sa manifeste respect si iubire, mai ales in fata celui mic. Referitor la cealalta intrebare: asta depinde si ce intelegi tu prin "o viata reusita", depinde ce manifesta pentru tine reusita in viata. De exemplu, pentru unii reusita in viata este o situatie financiara foarte buna, pentru altii relatia si felul in care isi ingrijesc familia, pentru unii cariera de succes... Intr.o familie nu trebuie sa: ascunzi lucruri fata de pers de langa tine, sa minti, sa nu comunicati, sa fi nerespectuos, sa nu luati decizii in comun! Sper ca ai inteles... :*