| Mara6392 a întrebat:

Care sunt niște Red flag-uri la băieți când vine vorba de relații?

38 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Are becuri aprinse in bord, si merge cu motorina pe minim.

| Frank51 a răspuns:

Îți răspunde a doua zi dimineața și spune că a adormit.

| CleanHeart a răspuns:

Închis la minte pentru mine deja e Red flag dar de ăla în flăcări

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

3.
1- Minte
2- Îi place să consume mai mult alcol decăt consumi și tu.
3- E leneș

Dacă un băiat îndeplinește cel puțin unul dintre cele trei puncte. REDFLAG,,, Fugiiiii

Nu incerca niciodată să-l schimbi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 nu munceste
2 nu studiaza
3 zice baby eu fac combinatii
4 este prea frumos ( chad tipe, are ridicol de multe optiuni)
5 este dependent de social media
6 dependent de pacanele
7dependent de alcool
8 dependent de ma-sa
9 te pune sa platesti tu la restaurant ( 50/50, mi-se pare corect, drepturi si responsabilitați egale pentru ambele sexe)
10 violent verbal cu tine
11violent fizic cu tine
12mort dupa atentie
13 dupa ce iți da primul numar, se baga la somn si nu îi pasa daca te-ai simtit si tu bine
14 cere sezzz oral, dar nu ofera sezz oral
15 are cont pe TPU
16 uita de regula nr 15

| MrNuggets a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce naiba ai scris acolo

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrNuggets):

Unde?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Red flaguri:

-nu are respect față de femei in general (ospatarite, daca sunteti la intalnire la restaurant de exemplu)

-loveste lucrurile din jurul lui sau are crize de nervi

-vorbeste peste altii intr-o discutie

-daca sunteti deja intr-o relatie avansata si te tine secreta fața de prieteni sau familie sau chiar si pe social media ( deci inca se prezinta ca fiind singur si valabil )

-sta prea mult pe telefon/jocuri video/social media

-nu are tată (da asta e putin dura, dar sa nu aiba o figura paterna sau materna este un red flag)

Sunt acestea un deal breaker?
Hmm depinde. Unele da, altele nu

| Sekim a răspuns:

E un subiect foarte complicat. Exista asa numitele " red flag uri " in cam orice si consider ca cel mai important e sa poti sa le recunosti. Spre exemplu, daca baiatul/fata nu raspunde la mesaje si spune ca e ocupat/a si stii ca nu e asa, not cool. E un subiect complicat pentru ca, depinde de implicarea ta si de dorinta ta. Cum am dat exemplul de mai sus, in cazul ala ori pleci, ori incerci sa ii explici sa vezi daca se schimba ceva; daca se schimba, poti continua, daca nu, again "red flag" si pleci. Cred ca cel mai usor mod in care ar trebui judecati oamenii e direct si in functie de ce vezi. Cum a spus si @MrNuggets (probabil ironic), e chiar ceva adevarat., Nu poti avea asteptari de la oamenii care sunt average. Nu merita sa fac o lista cu chestii generale dar iti pot spune ca multi pica in capcana asta; nu raspund la mesaje cand le vad ca asa fac toti si de ce sa nu faca si ei, si e un semn de intrebare masiv, mai ales daca persoana iti spune ca esti important/a pentru el/ea.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Va arde de flaguri și cu munca... Yok...

| Lrs2015 a răspuns:

Terminati cu prostia asta "red flaguri". O alta jegosenie a modernismului specific generatiei tinere de acum. Pur si simplu, daca un om nu ti place, nu esti cu el. Daca iti place, esti cu el. Simplu. Ce tot atata red flaguri? Trebuie altcineva din exterior sa ti zica ce anume sa te faca sa te indepartezi de cineva? Dar tu ca individ esti handi, nu ai cap sa ti dai seama singur?! Si terminati cu englezismele astea, v ati nascut pe pamant romanesc, vorbiti in romana in... mea!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lrs2015):

E red flag să te aprinzi atat de tare de la o simpla intrebare. Arata anger issues.
Deci calmeaza-te.

Si de asemenea, ce e rău in a exista un set de semne care sa te avertizeze cu privire la faptul ca un partener poate deveni abuziv mai tarziu in relatie?

Daca un barbat ti-a dat o palma sau loveste obiectele din jurul lui (de exemplu), astea sunt un red flag.

Da, nu o sa isi arate adevarat față de la prima intalnire. De obicei lucrurile nu degenereaza decat mai tarziu in relatie. Asadar este NECESAR sa ne luam masuri de precautie

Nu ai de ce să te superi asa tare

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema este ca vedem red flagurile, dar cand iubim, ne prefacem ca ele nu exista. Din pacate am experimentat pe propia piele.
* Disperata de atentie
* Disperata de social media
* Momente de isterie nefondata
* Gelozie nefondata
* Narcisista
Dar cum ai spus si tu, nu o sa isi arate fata de la inceput, si cand apar aceste red flaguri, desi le vezi le ignori pentru ca iubesti persoana respectiva. Cred ca toti am ignorat la un moment dat. Dar na, pana nu suntem prosti o data nu avem cum sa ne desteptam

| Lrs2015 a răspuns (pentru KronstadtRevival):

De ce razi?laughing

| Lrs2015 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, vorbeste dom'le romaneste! Esti nascut pe pamant romanesc, ai tai sunt romani si iti curge prin vene sange romanesc! Terminati cu englezismele astea!
In al doilea rad, nu ai nevoie sa ti se zica de catre altii cand sa dai inapoi cu cineva. Ai si tu cap! Plus ca ce deranjeaza pe unii, altora le place. Eu de ex detest videochatistele, altii balesc dupa (din ăia moderni ca tine care nu au frustrari si insuccese da!)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lrs2015):

Nu, multumesc.
Vorbesc cum doresc. Daca nu iti convine, nu ai decat sa plangi.

Si mai apoi:
"nu ai nevoie sa ti se zica de catre altii"

Deci acum vrei sa interzicem sfaturile?
Pe bune?
Acum nu mai au voie oamenii nici sa isi dea sfaturi unul altuia? Ca se enerveaza comunistii ca dumneata?

Daca o fata ipotetic vorbind e la inceput de drum si naiva si influentabila, nu are lumea voie sa ii dea sfaturi ca sa nu fie exploatata de orice barbat?
Poate tu esti trecut prin viata si nu ai nevoie, dar altii au. Asa ca nu mai vorbi in numele tuturor

Si de asemenea:
"Plus ca ce deranjeaza pe altii, altora le place"
Alo!
Noi nu vorbim aici de preferinte, ci de SEMNALE DE ALARMA care indica abuz in viitorul relatiei.

Asa ca hai mai scuteste-ma!
Gaseste-ti alte lucruri pentru care sa fii un frustrat.

| Lrs2015 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intotdeauna jegurile baga englezisme din astea... Pana acum n am vazut exceptia!
Cauti sa fii gica contra....ramai asa in continuare.
Esti un om oribil dupa cum scrii oricum laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lrs2015):

"jegurile"
"om oribil"
Bineinteles ca insultele sunt ultima ta rută.

(Pentru persoana care a pus intrebarea initiala:
uite aici un red flag! Un om care nu are capacitatea mentala si emotionala de a avea o discutie civilizata fara sa introduca insulte)

| Lrs2015 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cuvintele alea sunt prea frumoase pentru cineva care pune problema ca tine.
Scrii ca un jegos infect, tipic tinerilor moderni de astazi.
Si vezi ca eu nicaieri nu te am jignit in mod direct. Tu te ai simtit laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lrs2015):

"ca un jegos infect, tipic tinerilor moderni de astazi"

Nici acum nu incetezi cu insultele. Dar e ok.
Doar la acest nivel poate creierul tau sa opereze. happy

| Yparisa a răspuns (pentru Lrs2015):

Daca nu iti place modernitatea sper ca faci terapie de conversie, altfel esti doar ipocrit si frustrat.

| Lrs2015 a răspuns (pentru Yparisa):

Pe de o parte esti militant(a) a modernitatii, pe de alta parte sustii terapia de conversie. Nu se poate. Modernitatea asta sustine lgbt si condamna terapia de conversie. Ei bine, ori esti una ori cealalta?
Daca esti cea din poza, nu ma surprinde ca ai scris ce ai scris

| Lrs2015 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt tu incerci sa insulti, doar ca vrei sa o faci ca un "intelectual". Faci exact ce sustii ca fac eu, doar ca sub o masca. Eu macar sunt un "dobitoc" pe față, tu esti unul de carton fara sange in instalatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lrs2015):

Nu incerc sa insult. happy
Avand in vedere ca in toate comentariile ai repetat exact acelasi tipar de a arunca insulte, precum: jegos, oribil erc, este o deductie absolut LOGICA ca acesta este nivelul la care operezi.

Si ceea ce ma ingrijoareaza si mai mult este ca esti impotriva sfatuirii fetelor legat de cum sa se protejeze si cum sa depisteze abuzul.

Esti atat de impotriva, incat te-ai strecurat scriind un paragraf plin de injurii pentru ca o fata vrea SFATURI si SA SE PROTEJEZE PE SINE impotriva ABUZULUI.

Ai mai zis pe parcursul altor comentarii ca ea nu ar trebui sa aiba nevoie de nimeni ca sa o sfatuiasca, deci esti impotriva fetelor sa ceara sfaturi si sa fie educate despre ABUZ.

Asta arata ca s-ar putea ca TU sa fii un abuzator si de aia ai fost asa ofensat cand o fata si-a dorit sa primeasca opinii din exterior.

(Nu zic ca esti) sa fie clar!
Ci doar ca este o mare posibilitate dat fiind cat de ofensat ai fost la aceasta intrebare absolut inocenta care are ca scop protectia de SINE.

Asa ca te rog stai departe de fete.

Iar daca urasti modernitatea atat de tare, atunci nu te mai folosi de telefon, de serviciile medicale MODERNE, tehnologia disponibila in secolul 21, nu mai cumpara mancare de la supermatket si nu te mai folosi de institutiile ori drepturile moderne.

| Yparisa a răspuns (pentru Lrs2015):

Reciteste comentariul, poate a 10-a oara intelegi. Nu militez pentru nimic, ti-am subliniat cat esti de ipocrit. Iti place modernitatea doar cand iti aduce tie beneficii? Nici macar nu esti parte din lgbt, se vede ca esti doar traumatizat, esti prea irational, nu gandesti ca un om normal.

Ce treaba are poza mea? Pe langa misogin, mai esti si rasist? Vai, dar cine ar fi crezut!

| Lrs2015 a răspuns (pentru Yparisa):

Cred ca ceea ce transmiti prin acest comentariu se află si in sufletul tau...

| Ararat a răspuns (pentru Lrs2015):

Sincer acum, faci pe prostul si nesuferitul intentionat sau asa esti tu?

| Lrs2015 a răspuns (pentru Ararat):

Nu stiu daca ai uitat sau nu, dar eu sunt nesuferit, ipocrit, nu am dreptul sa ma ating de fete ( ca asa zise unu pe aici parca), traumatizat, prost, frustrat, neimplinit etc. Daca ai uitat ca sunt toate astea, roagă niste useri de aici sa ti aminteasca! rolling on the floor

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru Yparisa):

Imi dai Instagramul tau?

| MrNuggets a răspuns:

Păr creț, fumează, asculta manele sau trap, înjură, etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrNuggets):

Unele manele sunt faine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrNuggets):

Lol, happyhappyhappyhappy. Asta era buna de stand'up

| Sekim a răspuns (pentru MrNuggets):

Genial

| Yparisa a răspuns:

Te bombardeaza cu complimente si declaratii de la primele interactiuni, ai impresia ca totul merge pe repede inainte, nu poate sa iti faca un compliment fara sa jigneasca alte femei etc.

Sunt foarte multe, dar incepi sa le simti instictiv dupa ce ai de-a face cu 2-3 prajiti din astia.

Astia de mai sus care rad de red flaguri sunt din categoria care e plina de ele, ignora-i, de asta suntem in topul clasamentului la relatii abuzive, pentru ca nu suntem educati sa observam comportamentele care duc acolo.

| hipotronic a răspuns:

Hei. Semnale roșii nu au gen, sunt neutre.

Orice e exagerat și dus la extrem, care te lasă mască poate fi un red flag

Sau mai ales comportamentele fără sens și bipolare

| niiiiy a răspuns:

Hey! Red flags in relatii: comportament abuziv, lipsa de respect, comunicare slaba, egoism, infidelitate, control excesiv, consum de substante, gelozie. Daca ai vreo intrebare scrie-mi. Take care!