| lifeistough a întrebat:

Cati bani cheltuiti lunar pe prietena?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Sa cheltui pe prietena? Dar ce-i, bibelou? Vreo opera de arta? Fii serios. Nu fi naiv, nu esti banca de livrat bani. Ai prietena fiindca o iubesti prietene, nu ca sa investesti in ea ca la o masina.

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Prepoziţia "pe" are substrat misogin.
Întrebarea ta pleacă de la premiza că toţi îşi întreţin prietenele deşi există (puţine, dar există) şi cazuri în care e invers (şi-aici se împart în două categorii - orie e ăla retardat căţeluş, ori ăla doar o face pe căţeluşul din interes) şi ar trebui evitate cât de cât generalizările.
E adevărat că e în creştere fenomenul materialist dar cu siguranţă nu-s toate aşa.
Chiar discutam o dată cu prietena mea şi nu a putut să-mi dea un răspuns: Discutam despre unde naiba e orgoliul ăla "de femeie" cu care se laudă unele dacă ele acceptă să fie întreţinute şi chiar li se pare normal asta? Şi apoi, de ce au unele tupeul nesimţit să spună "nu" atunci când ăla vrea să facă sex cu ele având în vedere că el le întreţine? De ce se aşteaptă materialistele să fie tratate altfel decât bucata de carne în care şi-o propteşte ăla când şi cum vrea?! Cu ce-s materialistele mai presus decât cele de pe centură?
Şi eu şi prietena mea suntem studenţi amărâţi aşa că atunci când vine vorba de bani, punem la comun, mult, puţin, asta e. Niciunul din noi nu stă pe roze. Au fost vremuri când am fost eu în rahat mare cu banii şi m-a susţinut fără probleme şi au fost şi vremuri când datoriile i se adunaseră şi aşijderea nu a fost stress din partea mea.
Asta cu banii contează mult dacă există înţelegere şi respect.
Prietena mea nu s-ar suporta pe sine să o întreţin eu sau în general să fie întreţinută de bărbatul cu care are o relaţie. Ah, că se poate să câştige mai puţin, e altceva dar până nu contribuie şi ea, nu se poate simţi în largul ei.
E adevărat că-s multe materialiste (am avut de-a face, m-am prins repede spre norocul meu şi al salariului de-atunci) dar nu trebuie generalizat că nu-s toate la fel şi asta ţi-o spune un misogin!
Salut!

| Bacemi a răspuns:

Niciun ban. Nu am iubita momentan. Si chiar daca as avea crede-ma ca nu stau sa calculez. Banii se duc in functie de nevoile relatiei. De obicei sunt lucruri normale si unele cadouri, nicidecum bani ceruti. Cel putin pana acum nu mi s-a intamplat. Nu voi avea niciodata o relatie cu una interesata doar de bani, genul cheltuitoare si profitoare.

| psiholoaga a răspuns:

Cred ca te-ai fraierit. Scapa de ea cat mai repede, ca in cativa ani pleaca salariul intreg direct din mana ta in mana sotiei. Si ce e mai grav, incepe sa ti se para normal si cand iti spune cineva ca mine ca avem salarii separate si fiecare isi plateste ce consuma, iti faci cruce. E normal, zic eu, sa faci celuilalt mici cadouri, surprize, cand simti nevoia, lucruri care sa conteze (o iesire in oras, un bilet la un concert, un cd etc.), dar asta nu inseamna ca esti responsabil cu garderoba, accesoriile si iesirile ei. Am mai vazut cupluri in care ea iese la cumparaturi (de haine pentru ea) cu cardul luilaughing. Cred ca mi-ar pocni un vas de sange pe creier, eu sa muncesc o luna si ea sa cheltuie in 2 zile banii mei.

| fabiola a răspuns:

In momentul in care tu simti ca-cheltui banii ori ea este implicata intr-o relatie bazata pe interese financiare, ori tu nu o iubesti suficient cat sa nu simti asta!

| cristi202 a răspuns:

Pe prietena? Dar ce, e un obiect? Si conteaza cit bani cheltui cu ea? Ce conteaza mai mult, banii sau dragostea? Daca ma uitam si eu si ea la bani, azi nu eram casatoriti. Cind eu topeam banii ce ii aveam pentru ea (veneam de la 550 km ca sa o vad pentru doua trei zile), cheltuia ea "pe" mine, nu eu "pe" ea. Ce era frumos era ca nu ne uitam la bani, ci ca cautam sa ne simtim bine, si aceasta e cel mai important. Banul trebuie sa fie un mijloc care sa te ajute sa realizezi ceva, nu trebuie sa fie scopul pe care sa il atingi. Am mai auzit eu baieti laudindu-se ca au cheltuit cine stie cite milioane intr-o seara pentru o fata, dar oare daca chiar au facut-o, s-au si simtit pe masura? Daca nu, au fost bani aruncati pe degeaba. Probabil mai bine sa cheltui mai putin si sa te simti mai bine, decit sa te uiti la banii ce ii cheltui cu ea. Si, nu cred ca e corect sa excluzi perechile de oameni saraci, care se descurca frumos si fara bani. Caci dragostea nu tine de latura materiala, ea atinge si pe cei ce au, si pe cei ce nu au.

| Vizitiul a răspuns:

Incearca sa nu mai cheltuiesti niciun leu, spune-i ca nu mai ai bani. Poate o sa se simta, poate o sa faca ea cinste. Sau trebuie sa impingi bacnota inainte pentru a deschide portile vulvei? E trist in acest fel, e trista o astfel de relatie. Vezi ca intr-o relatie trebuie sa contribuie ambii membrii, nu numai unul pentru ca aia nu se mai poate numii relatie, se numeste interes.

| IrinaAndreea a răspuns:

Ce intrebare! laughing

| Doddel a răspuns:

Reformuleaza intrebarea, ca unii inteleg altceva

| stresu a răspuns:

Desi cica ar trebui sa se cheltuiasca pe mine ma bag si eu in seama; nu pot sa cred ca vad intrebarea asta! cum adica sa secheltuie pe mine bani? cu mine, whatever. Dar ce sunt prietenele? Produse in supermarket?
Tocmai din cauza mentalitatii stupide, instituite si de barbati am jurat sa nu accept niciodata cinste de la un baiat (decat daca e ziua lui sau a luat un examen ceva) si sa prefer sa nu ies in oras decat sa ies pe banii altcuiva.
Din cauza gandirii de genul am ajuns la o concluzie dura: sunt doua cazuri in care mi-as incheia socotelile cu viata:
1. sa am o boala terminala care sa ma chinuie intens cu dureri, caz in care as inceta tratamentul.
2. caz in care imi dau seama ca sunt intretinuta de partener fara posibilitatea de a putea sa imi asigur traiul eu singura. Pot sa am toate celelalte elemente ale unei vieti cica fericite, decat sa fiu bibelou acasa care sta si asteapta mai bine aparatul de lichefiere ca sa protejam natura.

| death a răspuns:

Nici eu nu mai ştiu cât este rata, de când cu noile politici fiscale...
CU ea nu ştiu cât cheltuiesc. În limitele bunului simţ, oricum, pentru că nici pe mine nu mă dau banii afară din casă, nici ea nu pune accent pe finanţe.

| Zmeura a răspuns:

Pai o prietenie u este bazata pe bani nu ii fac cadouri scupe etc.Eu am 2 prietene foarte bune dar nu aruncam bani in vant pe cadouri etc pentru ca nici una dintre noi nu are nevoie de asa ceva, cel mai bun cadau este ca sutem prietene si ne intelegem foarte bine.Ne facem cinste reciproc dar nu chiar in fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaaaa?
Dar crezi ca ea nu munceste?
Sau eu sunt tata ranitilor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati bani cheltui pe prietena? O intretii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing in orice caz. mai putin decat pe restul curvelor cu care ies.

| CC7 a răspuns:

Chelutiesc cat am eu chef ca doar nu tb ea sa imi ia din buget'u meuhappy. Ei nu ii iau nimic happy