| Betty18 a întrebat:

Ce credeti despre criminali? Merita o a doua sansa dupa ce si-au ispasit pedeapsa? i-ati ierta mai devreme sau mai tarziu daca v-ar ucide o persoana la care tineti? Merita asa ceva?

12 răspunsuri:
| stejara2 a răspuns:

Nu judecati caci veti fi judecati scrie in cartea Sfanta! Numai Dumnezeu ii va judeca...o a doua sansa merita in societate doar daca intr-adevar dau dovada de cainta, daca nu, mai bine le e lor undeva, retrasi, inchisi, departe de ispita! Nu am nimic cu ei, si ei sunt oameni, si a gresi e omeneste, depinde doar daca ne caim sau nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru stejara2):

Pana la sfinti risti sa fi decapitat si dat la porci sa te manince

| mona a răspuns:

Eu nu as ierta pentru ca nu merita[mai ales daca ti-a ucis un membru din familie] si oricum criminalul tot criminal ramane[multi care spun aici ca merita o a doua sansa spun asta pentru ca nu au avut de a face in viata reala cu un criminal]

| pwp a răspuns:

Daca cineva ar ucide persoana la care tin l-as omori cu mana mea!
Am observat ca in Romania daca ai bani sau esti persoana publica nu faci nici macar o zi de inchisoare pentru crima!

| CautNume a răspuns:

Daca sigur au facut-o intentionat, nici sa nu mai mai iasa din puscarie.

| CristianMarius a răspuns:

Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte

| h3r a răspuns:

Dacă ar ucide un violator sau ar ucide pentru a salva pe altcineva de la omor, tot respectul.

În schimb, dacă ţi-ar omorî un părinte, ai ierta?

| dragos9234 a răspuns:

Da merita o a doua sansa.
Ddepinde si de ce au facut.
Daca a ucis de placere nu i-as da drumul mai devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce sa fac, sa merg la puscarie in locul lui?

| RainboyDash a răspuns:

Merita o a doua sansa. Poate nu a gandit bine

| gfghn a răspuns:

Ierta poate...dar e greu sa uiti. Sigur ca merita o a doua sansa oricat de grav ar fi daca persoanei ii pare rau si recunoaste "greseala", suntem oameni imperfectii si gresim tot timpul dar daca greseala se repeta "continuu" e mai greu.

| Dandelion97 a răspuns:

Nu,nu as ierta niciodata o persoana care mi-a ucis o fiinta draga.Pentru mine un criminal e un criminal, eu sunt de conceptul:"O singura "fiinta" are puterea de decizie asupra vietii si mortii noastre:"Dumnezeu"."