| dyapapusik a întrebat:

Ce inseamna pentru voi o familie fericita, implinita?

Răspuns Câştigător
| lovefriends2046 a răspuns:

Pentru mine cuvântul familie înseamnă foarte mult. Înseamnă cel mai important lucru pentru mine. Foarte multi nu stiu ce înseamnă cu adevărat sa ai o familie. Cand esti cu familia te simți cel mai bine, te simți in siguranță, ocrotit si iubit. Familia te va iubi necondiționat si te va ierta orice greșeală ai face de aceea eu nu ii înțeleg pe unele persoane care spun ca prietenii sunt pe primul loc, într-adevăr si prietenii sunt importanți dar un prieten poate oricând sa te părăsească si sa iti întoarcă spatele pe cand familia va fi tot timpul acolo pentru tine chiar daca nu tot timpul trudește dar sufleteste sigurat. De fiecare data cand ma cert cu familie stau si ma gândesc la persoanele care nu au familie ori pentru ca au fost Abandonați sau pentru ca si-au pierdut pe parcursul vieții familia ce norocoasa sunt ca am o familie care imi este alături si ma iubeste. In concluzie familia înseamnă cel mai frumos si cel mai de preț cadou pe care Dumnezeu mi l-a oferit inca din momentul in care m-am născut.

| lovefriends2046 a răspuns (pentru lovefriends2046):

Ma scuzati pentru greselile de ortografie dar iPad-ul imi corecteaza automat cuvintele iar alta data cand nu sunt atenta nu se potrivesc in context. Va doresc tuturor o seara frumoasa si o noapte linistita!

13 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sa ai un rost in viata, sa realizezi ca bunul Dumnezeu nu te-a lasat in zadar pe Pamant si sa iti intemeiezi o familie..multumesc bunului Dumnezeu ca am fost si sunt o norocoasa, de 26 de de ani iubesc acelasi barbat, am 2 ingerasi(fata+baiat) am casa mult visata si fericirea/respectul si iubirea troneaza la loc de cinste.
amandoi am stiut ce vrem de la relatia noastra si am mers pana la cladirea fericirii si a familiei..acum as mai vrea un nepotel, dar se pare ca ai mei copilasi au fugarit barzalaughing nu imi pierd speranta, toate la timpul lor
O seara frumoasa sa aihappy

| milan9 a răspuns:

O familie fericita e aceea in care fiecare dintre cei doi soţi (dar şi copiii) contribuie la împlinirea unei serii întregi de valori interrelaţionale:
interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan susţinerea celuilalt în corectarea greşelilor (cu consimţământul acestuia), delicateţea, empatia, evitarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc...

| milan9 a răspuns:

O familie fericita este aceea in care exista armonie, in care exista valori comune, angajamente comune, în care cei doi privesc în aceeaşi direcţie, în care nu există contradicţii majore ce persistă fără intenţia comună de rezolvare a lor.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Armonie,liniste,calm si respect.
Pot spune cu sinceritate ca in familia mea exista aceste lucuri.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
O familie fericită sunt persoane dispuse de a se ierta. Iubire, respect, nu se bazează doar pe sentimente ci şi raţiune. Iar problemele care apar se rezolvă într-o manieră calmă, paşnică, respectuoasă, nu de a da vina pe celălalt.De a se strădui să-l facă fericit pe celălalt. Aici poţi găsi unele sfaturisau sugestii foarte utile pentru a fi fericiţi în familie.

http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/cupluri-parinti/

Cele bune.

| Chamberlin a răspuns:

Buna,
Pt mine inseamna o familie fara griji si probleme.
Pa!

| unknøwn a răspuns:

Famelie mare, remuneraţie mare.

| Lisa01 a răspuns:

Sinceritate, incredere, armonie, sanatate si intelegere.

| MyGoodLife a răspuns:

O familie care se bucura de fiecare moment petrecut impreuna, o familie care se simte fericita si implinita

| bula2014 a răspuns:

Sa fie plecati in concediu permanent toti si eu sa stau singur acasa

| Andrei_Kovacs_1993 a răspuns:

Inseamna sa traiesti in armonie cu familea ta si inperuna cu dumnezu

| YroxyY a răspuns:

O familie care sa se inteleaga si sa se sprijine.Sa nu se certe pentru bani sa nu fie lacoma. Sa se iubeasca. Sa treaca peste necauzuri impreuna. Si precum copii sunt mangaiati de catre adulti asa sa fie si parinitii si bunicii. Iar parinti sa nu-i certe pe copii chiar din orice pentru ca si ei au fost copii si trebuie sa-si privesca copii ca nististe prieteni nu ca niste copii nescultatori. Sunt unele cazuri in care familile sunt destramate si toti copii sunt ferciti ca aleg sa stea cu parintntele care are bani sa le dea dulciuri si altele. Eu nasi rezista ca familia mea sa fie destramata. Pt ca rolul unei fiinte in viata nu este de a avea bani ci de a fi fericit si iubit. Nu trebuie sa fi bogat ca sa fi fericit. Pt ca si la serviciu treaba merge bine atata timp cat esti binedispus