| Tinna_Cristina_1989 a întrebat:

Ce parere aveti despre ideea "femeia trebuie sa se supuna barbatului"? Si in ce masura? Mie nu-mi place sa mi se impuna sau sa mi se interzica ceva, consider ca orice om este liber sa aleaga ceea ce isi doreste sa faca si sa fie fericit.Voi ce spuneti?

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In deciziile ce privesc familia si "relatiile externe", femeia ar trebui sa tina partea barbatului. Asta nu inseamna ca, in privat, ea sa nu aiba dreptul la cuvant, fiind ajutorul si sfetnicul barbatului. Altfel, se cam ajunge la vorba aceea: "unul hais si altul cea", si relatia dintre ei se cam subrezeste.
Cam asa zic eu ca ar trebui interpretata acea afirmatie.

| andrei a răspuns:

Afirmatia ta are cateva radacini foarte stravechi si foarte multi barbati si femei cred ca e normal ca barbatul sa fie seful intr-o familie si sa o mai croiasca din cand in cand. Sunt si foarte multe femei care sunt de acord cu asa ceva. De ce? Pentru ca de mici au fost crescute cu mentalitatea asta si asa au ramas. Probabil asa isi vor invata urmasii.

Bineinteles ca nu sunt de acord cu asta. Spun multi in comentarii ca barbatul trebuie sa fie egal ca femeia, chiar daca femeia este mai egala decat barbatul.
Au aparut cateva conceptii stupide in ultimul timp.
Un barbat daca loveste o femeie, toti, dar absolut toti il considera pe acel barbat un vierme. Daca o femeie loveste un barbat, indiferent de motiv, toti o considera pe femeie o eroina. Unde e egalitatea?
Apoi vine si ideea despre cresterea copiilor. In primul rand in afara de durerea de la nastere rar mai apar dureri foarte mari in cele noua luni de sarcina, dar totusi femeia e considerata o eroina pentru ceea ce face. Acum sa revenim la crestere. Spunea cineva mai sus ca o femeie care vine dupa 10 ore munca acasa trebuie sa faca mancare, sa aiba grija de copii si sa fie fresh pentru sot. Dar tot acelasi utilizator (care probabil e femeie) spune ca o femeie nu trebuie sa se subordoneze unui barbat. Or, cele doua afirmatii ale utilizatorului fac parte din aceeasi familie, cea cum ca femeie asculta de barbat. In societatea moderna femeia are drepturi egale cu barbatul. Astfel si barbatul are grija de copii in aceeasi masura ca femeia si face mancare in aceeasi masura.

| VadTot a răspuns:

Nimeni Nu ti poate impune cu forta asa ceva! ok?
Deci tu alegi cum vrei sa traiesti! Cred ca esti cam speriata din aceasta privinta!
Dar daca vei Cunoaste un Barbat inteligent iti garantez ca nu ti va impune sa i fii sclava!

| Roxana121 a răspuns:

In secolu trecute erau astfel de lege, ca femeia sa fie roaba barbatului ei, si sa faca doar ce zicea ea, etc.
Din nefericire mai sunt si in secolu 21 astfel de tari care, inca femeile se supun.
Sunt sunt absolut contra, trebuie sa feie egalitate, adica nu exista tu femeie taci vorbeste barbatu, trebuie sa fie intelegere si stima reciproca.

| BiuL a răspuns:

E o prostie demodata. In ziua de azi femeile sunt egale, iar barbatii care inca aplica zicala aceea nu au decat sa ramana singuri, sau ma rog cu niste oiete supuse langa ei. O femeie adevarata e indepedenta si capabila sa ia decizii singura, iar barbatii adevarati apreciaza genul acesta de femei.

| AliGab a răspuns:

Apostolul citit in Taina Cununiei: "Femeile sa se supuna barbatilor lor ca Domnului, pentru ca barbatul este cap femeii, precum si Hristos este cap Bisericii, trupul Sau, al carui mantuitor si este. Ci precum Biserica se supune lui Hristos, asa si femeile, barbatilor lor, intru totul. Barbatilor, iubiti pe femeile voastre, dupa cum si Hristos a iubit Biserica, si S-a dat pe Sine pentru ea, ca s-o sfinteasca, curatind-o cu baia apei prin cuvant, si ca s-o infatiseze Siesi, Biserica slavita, neavand pata sau zbarcitura, ori altceva de acest fel, ci ca sa fie sfanta si fara de prihana. Asadar, barbatii sunt datori sa-si iubeasca femeile ca pe insesi trupurile lor. Cel ce-si iubeste femeia, pe sine se iubeste. Caci nimeni vreodata nu si-a urat trupul sau, ci fiecare il hraneste si il incalzeste, precum si Hristos Biserica, pentru ca suntem madulare ale trupului Lui, din carnea Lui si din oasele Lui. De aceea, va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va alipi de femeia sa si vor fi amandoi un trup. Taina aceasta mare este; iar eu zic in Hristos si in Biserica. Astfel si voi, fiecare asa sa-si iubeasca femeia, ca pe sine insusi; iar femeia sa se teama de barbat" (Efeseni 5, 22-33).
Hai sa luam textul in ansamblul sau, nu doar firimituri care aduce razvratire in inimile noastre. Uite un link care explica mai detaliat: http://www.crestinortodox.ro/nunta/femeia-se-teama-barbat-137242.html

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Nimănui probabil nu-i place să i se impună sau interzică ceva. Dar este imposibil să formezi o familie armonioasă fără a fi dispus să cedezi la ceva. Ideea biblică că femeia ar trebui să se supună bărbatului nu este nici pe departe o formă de discriminare. De ce spun asta? Deoarece a fi supusă, aşa cum este prezentat în Biblie, nu înseamnă a nu avea dreptul la părerea ta, nu înseamnă că în familie eşti doar un sclav care ascultă de comenzile "stăpânului tău", adică soţul. Biblia o prezintă pe femeie ca pe o completare ideală a bărbatului, iar ceea ce pot realiza ei împreună, bărbatului i-ar fi imposibil să facă acele lucruri singur. De asemenea, poziţia de cap al familiei nu-i permite sau dă dreptul bărbatului de a se purta ca un tiran. Iată ce sfat oferă Biblia bărbaţilor: "soţii trebuie să-şi iubească soţiile ca pe corpul lor. Cine îşi iubeşte soţia se iubeşte pe sine" (Efeseni 5:28).

| thewomaninwhite a răspuns:

Adica trebuie sa fie de acord cu barbatul ei atunci cand ia o decizie dar pot sa hotareasca impreuna insa niciodata nu trebuie sa iasa din cuvantul barbatului

| sensualus a răspuns:

E o conceptie veche si perimata despre femeie. sensul era de fapt ca femeia sa-l asculte pe barbat, deci sa l respecte. sa l considere cap al familiei

| SimonaQs a răspuns:

Nu mi se pare normal...Dar odata ce ai intrat intr-o casnicie lucrurile se schimba putin...
Asta nu inseamna cu esti tinuta in lant sau ca nu ai voie sa iesi...Asta e un citat din care trebuie sa intelegi ca odata ce ai intrat intr-un mariaj ar trebui sa fi mai discreta in creea ce privesc iesirile in cluburi bla bla bla...

| Own3r a răspuns:

Este adevarat, dar atunci cand e singura.Cind e in doi treaba se complica.

| DianaDiaa a răspuns:

In primul rand se presupune ca suntem egali cu toate ca femeia e deasupra.Suportam mult prea multe, iar ei ura si la gara.
In primul rand barbatul care nu respecta femeia e o jigodie, fiecare persoana are drepturi. Si revin la afirmatia de mai sus. Cand vreodata barbatul ar suporta dureri ca nasterea unui copil? cand vreodata ar fi ok dupa 10 ore de munca? Si in plus sa faca mancare sa aiba grija de copii si sa fie fresh pentru el?
Femeia era supusa odata pe timpuri cand barbatul aducea banii mancarea si ea avea grija de restul dar toate s-au schimbat nu crezi?

| DianaDiaa a răspuns (pentru DianaDiaa):

In al doilea rand :d scuze

| TomaZLR a răspuns:

Stiu ca sunt tarziu la aceasta intrebare cu vreo 10 ani dar in opinia meam asta ca "femeia trebuie sa asculte de barbat" e o prostie misogina inventata de Biserica doar ca barbatul sa aiba "autoritate" asupra femeii (o prostie sincer).

In opinia mea, si femeia si barbatul au aceleasi drepturi, si nu trebuie ca barbatul sa fie obligat sa asculte de femeie si nici invers!