| Blablablablablablablablablablablabla a întrebat:

Ce părere aveți despre țigani? Asa, de curioasă. happy

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt etnia care si-a pastrat cel mai mult traditiile de a lungul secolelor.
Meseriile lor fiind "injositoare" (s-au ocupat de animale, fierarit, olarie, dar si de muzica de petreceri), lumea le-a tratat ca "specie de talie joasa", cu tot ca au facut munca "de jos" in folosul celor mai instariti.
Inainte si in timpul celui de al 2-lea razboi mondial epurarea etnica a raspandit si adancit ura impotriva lor.
Dupa razboi marginalizarea lor a continuat, mai ales in estul Europei (in vest s-a reusit asimilarea lor mai bine). Aceasta marginalizare a condus la sanse reduse in societate incepand cu scolarizarea, urmat firesc si de sanse reduse in a ocupa functii mai insemnate - un cerc vicios greu de combatut.
Aceasta marginalizare nu s-a reusit sa fie invinsa nici pana in prezent, in mare parte din cauza necunoasterii obiceiurilor lor si ale pre-conceptiilor (asa cum se poate observa si din unele raspunsuri anterioare).

Personal cunosc mai multe etnii si pot sa afirm un singur lucru: printre fiecare sunt si oameni de incredere, cat si "uscaturi".
Functioneaza legea lui Om: daca esti om cu altii, si ei sunt la fel cu tine!
Intai trebuie sa intelegi partea cealalta si doar dupa aceea s-o critici!

74 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

"E" si ei oameni big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sunt oameni. Cu bune și cu rele, ca unii sunt "sălbatici" de zici ca au venit dintr-o lume izolata de oameni și nu știu sa se adapteze în societate și alții sunt cu bun simț, muncitori și cu simțul răspunderii ca și ceilalți oameni de astfel. Unii au tradițiile lor prostești și învechite, alții spera la un viitor civilizat și emancipat. Adică ca orice pădure, cu uscaturile ei. Tu, ce părere ai despre ei?

| Drsss a răspuns:

Inafara fapului că ne fac de rusine peste tot, o părere deloc bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O au in sânge la "cântatul la pian" dar pot fi oameni foarte sufletiști! Asta din ce am văzut eu pana acumwinking

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi-e frica de ei. Nu poti sa mergi pe strada ca un om normal prin zona mea, fara sa se ia un tigan de tine sau dupa tine, ca m-au urmarit o gramada pana acasa. Abia astept sa ma mut din orasul asta abject. Mijlocul de transport in comun e GROAZNIC din cauza lor. Nu putem avea nimic fain in orasul asta, ca isi bat joc de tot. Au rupt pana si bancile din statii si s-au batut cu ele intr-o seara. Fac o mizerie de nedescris. Mai si comenteaza aiurea. Te scuipa din mers etc.

| Elinelaaaa a răspuns:

Pareri de rau nu am, sunt oameni ca oricare dintre noi.

| Elinelaaaa a răspuns (pentru Drsss):

Romanul e mai presus sau ce?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Elinelaaaa):

Da, este.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Elinelaaaa):

Oricine e mai presus decat ei. Numai cu India se mai aseamana, dar pana si aia au o cultura. Mai scriu si ei carti, mai produc si ei un rahat.

| Iunix a răspuns:

Din păcate nu pot să-mi exprim sincer opinia mea despre ei.

| Nemessys a răspuns:

Tigan, nu este ala care are culoarea mai,, neagra" a pielii. Tigan, poate sa fie si ala cu piele,, alba", daca ma intelegi. happy Dupa mine tigan este bineinteles ala care fura, bea, cerseste, este violent etc. Este trist cum unele persoane cu o alta culoare a pielii sunt bagate in aceeasi oala cu exemplele de mai sus, doar pentru ca au o culoare diferita, chiar daca ei sunt mai romani decat romanii. happy (adica oameni cu bun simti dar criticati de ceilalti ca sunt niste hoti, doar din cauza culorii). Ce trist...
Eu. ce parere pot sa am despre ei. De ce sa nu recunosc, cand vad un asa om, nu reactionez la fel cum as vedea unul cu pielea alba, dar sunt genul de persoana rabdatoare si sunt dispus sa stau, sa astept pentru a-l cunoaste. Iar dupa aceea culoarea nu mai are nicio importanta.
Cat despre cealalta categorie. Sincer nu ii suport. Mai ales ca se reproduc precum... Si nu inteleg ce mentalitate trebuie sa ai ca tu, avand 1 leu pe zi, sa faci 10 copii ca apoi sa-i chinui. Sa urle si sa fie violenti prin oras. (cand eram mai mic mi-au furat o minge G_G ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vor sa se adapteze. Sunt doar uscaturi. Fff putini oameni ok si muncitori

| Neutrull a răspuns:

Sunt distrusi rau. Atata timp cat fierul e fier, nu "fer".
Mie mi s-a furat bicicleta. Am lasat-o in rastel si am incuiat-o bine si la intoarcere era nunai roata care o fost bagata in rastel, restul a fost furat. Ce sa zic, scarbosenii si crepaciuni

| HerculePoirot a răspuns:

N-ai ce sa le faci.Sunt ca niste paraziti nemuritori.Singura noastra solutie e sa inghitim in sec si sa ii acceptam asa cum sunt ei.Cel putin pana cand cineva o sa puna in aplicare ideea eradicarii lor.

| Yurisa a răspuns:

Una naspa laughing Din punctul meu de vedere ar trebui deportati pe insula si sa se manance intre ei laughing

| raMLesS a răspuns:

I-as gaza pe toti laughing

| LPCTSTR a răspuns:

Niște ființe care consumă oxigenul degeaba.
Mii și milioane de motive poți avea să nu agreezi sau să nu aderezi la mentalitatea cuiva, dar țiganii întrec absolut orice la capitolul nesimțire, indecență, rațiune și orgoliu.
Sunt niște ființe imposibil de abordat, care insuflă frică, frică care este automat dusă în zona controlului, ne controlează mintal, ne schimbă rațiunea.
Nu sunt eu rasist de felul meu, dar la capitolul țigani trenul cam deraiază, și când spun "deraiază", merge la capătul Universului și-napoi de 5 de ori.
Fază: stau la rând la magazin (nu market, magazin tip cutie tip extra-mini-market unde tu ceri și vânzătoarea se plimbă cu marfa), în față sunt 3 țigănoi, unul mai de 150-200 kg și alții bine făcuți, practic, țigănoii de care mereu îți va fi frică. Țin minte că se certau pe bani la momentul în care am venit pentru că nu știau să-i numere iar vanzătoarea mai-mai să înceapă să plângă de cât de proști sunt. Well, și-au amintit c-au uitat să ia bere și na', țiganu'-i țigan și asta e, a-nceput scandalul că "cine pune bani"; Fúcķing în magazin au început să țipe ca ultimele pisici în călduri unul la altul că "care-i berea bună și care nu". Au plecat, într-un hallelujah, prmii doi cioroi și batoza ultima lăsând o miasmă de vai de sfinții sfinților, but. nu degeaba am spus "batoză" pentru că fúcķing a trebuit să se întoarcă paralel cu ușa și s-a mai si frecat de ea...

Hey hey, ghici peste cine am dat când vorbeam de tehnologie, mai exact despre cum Apple te pune la o semi-mititica prin iOS.
Well, a apărut cioroiul https://www.tpu.ro/utilizator/abnpes care se dă cu capul de pereți dacă iRinichiu'/iBaniiFăcuțiDinTelefoaneȘiBicicleteFurate îi zice să o facă că cică "calitate" și na', cum Cookie păstrează limbajul în limitele decenței, am început să-i explic și tot așa până îmi trimite un mesaj în care mă "amneință" cu șatra și că vine cu mă-sa, cu batoza de tacso pregrătar de 100 kg, cu fratele, sora, vecinul, și mulți, mulți alții la minunata mea casă de pe Kepler22-b.
Și-a luat ignor respectuos libidinosul după alte mesaje în care i-am spus cât de bătut în cap este și acum sper că turbează de prostie.
Literally, pruncul avea un imens complex de superioritate, se credea mai ceva decât Dumnezeu.

Altă chestie care chiar mă deprimă: și acum, la fúcķing 00:30 au manelele de pe taraf în boxe date la maxim. Thanks termopane, nu îmi imaginez cum supraviețuiesc vecinii non-țigani de langă ei.

Ce am vrus să spun din toate astea: țiganul nu-i "om" și nici "animal", nici măcar "ființă pluricelulară" căci aș jigni celula.
Este trist, dar nimeni nu face nimic contra lor...

Oh, unde-i Mengele versiunea care iubește țiganii? Ne-ar scăpa și pe noi de paraziții ăștia...

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Stai aproape de locuinta tiganilor? In locul tau le aruncam vreo 2 cutii de petarde in curte sa creada ca sunt asaltati laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru raMLesS):

Thanks God și Doamen Ferește de o astfel de orgie...
Stau paralel cu ei, ei mai la stânga, siferența dintre case cred că-i de vreo 20-30 metri (un drum cam de 3-5 m un pârâu (stau în localitate deci e normal) secat de 2 m, un loc liber de aprox. 10 m și încă un drum cam de 3-5 metri; distanța de la gardul meu la al lor).

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

In locul tau chiar as face asta sincer, mi-as lua un prieten sau doi cu mine si as arunca vreo 4-5 petarde d-alea de bubuie tare rau de tot la ei in curte, aproape de geam sa zica aia ca sunt impuscati :))
Sau as arunca cateva seturi de petarde care bubuie in sir, gen https://www.ekopiro.ro/kalashnikov-20-lovituri/
Sunt destul de ieftine, 7 lei setul, daca dai vreo 30 de lei te bucuri cativa ani.
Am facut chestia asta odata, zbierau aia ca la taiere :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca-mi permite regulamentul TPU sa-mi exprim scarba fata de aceste persoane.

Vara asta am stat la bunica-mea intr-un sat de langa Sibiu am facut curat si am aruncat niste mobila si aparatura casnica in stare destul de buna (un frigider. un prajitor de paine. fier de calcat. mixer. resouri. tot felul de chestii). Pentru ca nu aveam ce face cu ele, am zis sa le donez la tigani. A doua zi, frumosii si desteptii de ei, educatii choorului, au venit sa imi ceara bani. happy Ca m-au,, scapat'' de obiecte aproape noi-noute.
,, Da, doamna, dar le-am carat"
,, Le-ati carat pentru voi, nu pentru mine, ca eu puteam sa le arunc la gunoi, si sa le luati de acolo, acelasi lucru era''
,, Da, doamna, dar au fost grele''
,, Si daca le luati din ghena erau la fel de grele''
etc
Discutie interminabila despre cum merita ei platiti dupa ce au primit atata pomana.
Adica in loc sa aprecieze, rahatii, ca le-am mobilat bucataria mai vor si bani... incredibila logica lor de nesimtiti. Le-am zis sa le vanda ca sunt noi daca nu au ce face cu ele si nici asta nu le-a convenit.
Data viitoare le pun pe OLX.

Tot restul verii ne-au bantuit. De 2 ori pe zi veneau sa intrebe ce mai avem.
Am schimbat iala la poarta ca m-am trezit cu ei in casa, mortii lor.
La tigani le dai un deget iti iau toata mana si iti mai cer una. Am vrut sa fac o fapta buna si m-am ales doar cu nervi.

Imi pare rau de copiii lor ca ei n-au nicio vina si o sa le adopte comportamentul.

A si mi-a zis o tiganca sa-i mananc poola ca nu vreau sa cumpar covor de la ea rolling on the floor

Imi iau ban permanent pe TPU daca ma apuc sa-mi spun parerea despre ei.

| Afurisenia a răspuns:

As zice si eu ca majoritatea: "au si ei oameni buni si rai, blablabla". Dar, ei vor sa fie rai, murdari, violenti, hoti, etc. Asta tine de "cultura" lor. Asa sunt educati.
Eu spun ca tigan te face comportamentul, nu culoarea.

| Adry05 a răspuns:

Daca-s oameni normali care se comporta cum trebuie in societate doar n-oi avea ceva cu ei doar pentru ca-i tigan ca n-am cu capulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=liOyms3zuJs

Au facut langa mine o scoala pentru tigani, renovata frumos, am donat si eu pentru ea. Acum arata ca un WC public si asta spune tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poftim cultura
https://www.facebook.com/....../photo.php

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Ăştia trebuie gazaţi toţi...

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru anonim_4396):

Eu, cred ca toți sunt oameni, fie chinezi romani tigani englezi sau orice alta nationalitate are. Fiecare padure isi are uscaturile ei. Dar toți ii baga in aceeasi oală. Români nu fura, nu înjura sau nu fac ceea ce fac tiganii?

| Freya1 a răspuns:

Depinde.Sunt si tigani ok pe care nu vezi ca sunt tingani, dar sunt si uni ce pur si simplu prin natura lor sunt rai, hoti, scursuri si jeguri.
Depinde de la om la om.

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru Drsss):

Românii nu ne fac de rusine? big grin