| Blablablablablablablablablablablabla a întrebat:

Ce părere aveți despre țigani? Asa, de curioasă. happy

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt etnia care si-a pastrat cel mai mult traditiile de a lungul secolelor.
Meseriile lor fiind "injositoare" (s-au ocupat de animale, fierarit, olarie, dar si de muzica de petreceri), lumea le-a tratat ca "specie de talie joasa", cu tot ca au facut munca "de jos" in folosul celor mai instariti.
Inainte si in timpul celui de al 2-lea razboi mondial epurarea etnica a raspandit si adancit ura impotriva lor.
Dupa razboi marginalizarea lor a continuat, mai ales in estul Europei (in vest s-a reusit asimilarea lor mai bine). Aceasta marginalizare a condus la sanse reduse in societate incepand cu scolarizarea, urmat firesc si de sanse reduse in a ocupa functii mai insemnate - un cerc vicios greu de combatut.
Aceasta marginalizare nu s-a reusit sa fie invinsa nici pana in prezent, in mare parte din cauza necunoasterii obiceiurilor lor si ale pre-conceptiilor (asa cum se poate observa si din unele raspunsuri anterioare).

Personal cunosc mai multe etnii si pot sa afirm un singur lucru: printre fiecare sunt si oameni de incredere, cat si "uscaturi".
Functioneaza legea lui Om: daca esti om cu altii, si ei sunt la fel cu tine!
Intai trebuie sa intelegi partea cealalta si doar dupa aceea s-o critici!

74 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, Andra e mândria tarii noastre. Putini au reușit sa cânte cu atâția artiști străini, cum a reușit Andra. A avansat în lumea muzicii plin munca și talent, nu prin patul cine știe cui. Și sunt multe de spus despre ea. Da e țiganca dar a spălat rușinea multora din etnia lor... Puține artiste românce s-au căsătorit și au avut o familie și continua în aceeași format familiar de atâția ani ca și Andra. (bine, asta e alta poveste) dacă a-ți încerca să îi cunoașteți, crede-mă ca a-ți vedea ca unii chiar au calități de om. Dar sigur trebuie sa găsești persoana potrivita.

| RAY a răspuns:

Nu e vorba de tigani, traim intr o tara unde e anarhie nu democratie

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Olimpicii sunt mandria tarii noastre. Medicii sunt. Scriitorii. Dar dupa cum te vad nu cred ca te prea intereseaza cartea.

Zici ca e singura care s- a maritat. Si cu cine, cu Maruta, care are emisiunea aia infecta? Nu a spalat nimic cand a ales sa se casatoreasca cu un scandalagiu.
Inna e cea mai cunoscuta international, nu Andra. Alexandra Stan. Pana si Madalina Ghenea e mai cunoscuta decat Andra.
Am 1000 de motive sa fiu mandra ca sunt romanca, dar cu Andra nu o sa ma mandresc niciodata doar pentru ca s-a casatorit lol

,, Si aaaaa vezi ca te-ai murdărit de putina engleza pe la gura.''
Esti genul ala de persoana mediocra pentru care e o rusine sa stii doua limbi, de asta e Andra mandria tarii tale, ca nu stii mai mult rolling on the floor. Te inteleg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

1, Am și spus într-un mesaj de mai sus și dacă nu ma înșel, tot ție. Mândria țării în materie de muzica și nu orice muzica, ci cea pe care o canta ea.
2, e respectabil ca o femeie sa se căsătorească și sa întemeieze o familie etc. Și sa rămână în acea relație nu ca celelalte cupluri care după 3-5 luni, 1 an, NSA renunțe și sa ajungă la divorț. Dacă asa vrei tu sa fi puțin mai nesimțită și rea și sa arunci cu jigniri degeaba, e treaba ta. Dar am specificat motivele pentru care am lăudat-o. 3, crede-mă ca știu in afara de romana, 5 limbi pe care le vorbesc fluent. Dar nu ma dau mare cu asta pe la toate colturile. Le foflosec acolo unde e nevoie, ca doar de asta am învățat. Nu ca să comentez pe site-uri cu 2 vorbe în romana și 2 în engleza sau celelalte limbi.

3, lasă frustrările deoparte și bucurate de viata! Fii fericita și nu mai comenta pe site-uri cu asa patos. Nu lua problemele altora de pe site-uri cu tine, în minte și în casa. Îți vor face doar rău.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

3. de unde ai ajuns tu la concluzia asta? laughing

2. stii 5 limbi, dar nu stii sa pui o cratima la bucura-te. ma lasi? care-i problema ca folosesc 2 cuvinte in romana, 2 in engleza? pot sa folosesc si-n japoneza, dar cred ca te depaseste. engleza stie oricine, numai pe complexati ii deranjeaza chestia asta.

1. vezi ca nu stii nici sa numeri rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Mi-am pierdut timpul degeaba. Succes!

| Doja a răspuns:

Sunt doua tipuri de tigani: aia mestesugari/lautari cu care n-are nimeni nimic, si restul care fura, omoara, jefuiesc, dau in cap.

Pe aia din categoria a doua (cea mai numeroasa) ii urasc toti, inclusiv mestesugarii lor.

In caz ca nu stiti de ce, dati click pe aceasta poza ca sa vedeti diferenta. 70 pentru perform IQ e limita pentru retardare mentala, iar sub 83 nu poti invata sa faci nimic productiv.

https://lh4.ggpht.com/......25255D.jpg

| Man_Eduard_1996 a răspuns:

Sincer sa fiu, eu nu am avut antecedente neplacute cu ei, din perspectiva unui roman vorbesc. Mereu m-am inteles cu ei, multi prieteni de ai mei sunt tigani, chiar si iubita mea este tiganca, apreciez la familia iubitei mele, faptul ca, sunt tigani civilizati, nu gasesc unul sa miroasa in casa aia, toti miros foarte frumos, nu a transpiratie si mai stiu eu ce, eu am crescut de mic printre ei, poate de aia ma inteleg acum cu ei, ca stiu cum sa ii iau si cum sa comunic cu ei cat sa nu am probleme, si in final rezultatul e chiar bun, chiar prietenie in unele cazuri. Vis-a-vis de familia iubitei mele, tatal ei e un om cu putina scoala, dar totusi foloseste un vocabular elevat, mai ales ca regreta in fiecare zi ca nu a facut mai multa scoala, in prezent prietena mea e la liceu si vrea sa faca si facultatea, iar un verisor de a lui iubita mea, este om de afaceri si are 3 facultati. Deci nu judec un om dupa etnie, in cazul meu tiganii au fost niste prieteni, nu am avut intamplari neplacute cu ei niciodata si chiar am cunoscut multi tigani la viata mea pana acum, deci parerea mea este una buna despre ei.

| Hdhdj a răspuns (pentru supadeceapa):

E bine ca esti tare in gura aici, dar in viata reala esti un fricos

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Hdhdj):

În viața reală nu stau la discuții cu păcănele ca tine rolling on the floor te împrăștii direct pe primul perete.

| Hdhdj a răspuns (pentru supadeceapa):

Ce coincidență. Nici eu nu stau cu gunoaie ca tine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Hdhdj):

Poate ai niște fer de furat și te rețin.

| Hdhdj a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu am "fer" de furat, dar am o *** pe care dori sa ti o bag in gura

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Hdhdj):

Gay.