| Blablablablablablablablablablablabla a întrebat:

Ce părere aveți despre țigani? Asa, de curioasă. happy

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt etnia care si-a pastrat cel mai mult traditiile de a lungul secolelor.
Meseriile lor fiind "injositoare" (s-au ocupat de animale, fierarit, olarie, dar si de muzica de petreceri), lumea le-a tratat ca "specie de talie joasa", cu tot ca au facut munca "de jos" in folosul celor mai instariti.
Inainte si in timpul celui de al 2-lea razboi mondial epurarea etnica a raspandit si adancit ura impotriva lor.
Dupa razboi marginalizarea lor a continuat, mai ales in estul Europei (in vest s-a reusit asimilarea lor mai bine). Aceasta marginalizare a condus la sanse reduse in societate incepand cu scolarizarea, urmat firesc si de sanse reduse in a ocupa functii mai insemnate - un cerc vicios greu de combatut.
Aceasta marginalizare nu s-a reusit sa fie invinsa nici pana in prezent, in mare parte din cauza necunoasterii obiceiurilor lor si ale pre-conceptiilor (asa cum se poate observa si din unele raspunsuri anterioare).

Personal cunosc mai multe etnii si pot sa afirm un singur lucru: printre fiecare sunt si oameni de incredere, cat si "uscaturi".
Functioneaza legea lui Om: daca esti om cu altii, si ei sunt la fel cu tine!
Intai trebuie sa intelegi partea cealalta si doar dupa aceea s-o critici!

74 răspunsuri:
| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru supadeceapa):

Si băieții romani nu s-au luat niciodata dupa tine?

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru Elinelaaaa):

Romanul nu e mai presus cu absolut nimic... Toți sunt egali!

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru Neutrull):

Si de unde stii ca nu ti-a furat un roman bicicleta si un țigan a facut-o?

| Drsss a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Să înțeleg că le iei apărarea unor ciori care dau în cap, fură, miros urât, se ia de tine fără nici un motiv pe strada etc.
Eşti cumva țigan/că de le iei aşa apărarea? Mai e să îi incurajezi.

| Kerre a răspuns:

Neste uameni bun la suflete.

| alex15ccc a răspuns:

Mai bine ma abtin...

| Theo94 a răspuns (pentru Drsss):

"Eşti cumva țigan/că de le iei aşa apărarea? Mai e să îi incurajezi."
Este, a spus ea intr-un comentariu la alta intrebare.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Theo94):

Tristuț...
Și acum cere părerea despre semenii săi rolling on the floor

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru Drsss):

Da, sunt țigancă. Dar nu le iau apărarea, sunt unii care chiar irosesc aerul degeaba pe acest pământ. Și de asta și urăsc faptul ca sunt țigancă. Pentru ca, voi românii îi băgați pe toți în aceeași oala!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

De ce le iei apărarea?
Să înțeleg că stai într-un tărâm magic unde nu există țigani?
Ori ești și tu țigancă?
Dacă ești, și cel mai probabil, aparții de acea etnie, prima mea dorință ar fi ca rasa voastră să fie eradicată complet indiferent de X și Y care sunt celebritatea Z, just so you know cât de paraziți sunteți.
Dacă nu ești, te consider o persoană fără valoare, jegurile alea nu ar trebui să mai respire.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Fugi la unguri!

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru LPCTSTR):

Hei... Îmi pare rău că va deranjat întrebarea mea. Vroiam doar sa vad câtă capacitate aveți. De ce ne băgați pe toți în aceeași oala, ca nu înțeleg! Totuși, familia mea nu fura, nu înjură nu poartă fuste din alea pana în pământ.Sunt totuși civilizați, au un job civilizat, lucrează pentru banii pe care îi au! la fel și rudele mele, ba chiar verișoara mea e polițistă. Deci, de ce? Sunt țigani, rai.De tot rahatul.Dar am cunoscut și români care, ma scuzați dar sunt mai țigani decât țiganii. Nu ma cert cu nimeni, nu iau apărarea nimănui, pur și simplu am văzut aici o întrebare în legătură cu țiganii și toți înjurau și le făceau în toate felurile. Eu una, nu sunt neagra, urâtă nu înjur. Sunt alba, respect pe cine ma respecta și muncesc pentru mâncarea care o mănânc!

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru LPCTSTR):

Dacă amesteci româna cu engleza pari mai smecher/a sau? laughing)

| LPCTSTR a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Asta zici tu, perspectiva se schimbă când ești în poziția acuzatului.
Nu spunea nimeni că "românii sunt mai presus" dacă țiganii nu adoptau mentalitatea de javră, de om prost și multe, incredibil de multe altele, nu?
Gândește puțin, nu noi am ales să vă marcăm drept niște scîrbe, rasa voastră a ales asta, a demonstrat și nu s-a sfiit să continue.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Draga mea, amestec de ori de cate ori mi se pare că nu provoc o hemoragie a retinei cuiva.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Măi, mă bucur că spui asta și mă bucur că încă mai sunt organisme pluricelulare care dovedesc că sunt "oameni".
Însă... ești sigură că vorbești de o generalizare?
Spre exemplu, eu stau într-o localitate ce poate fi numită "oraș" iar aici toți, dar absolut toți țiganii sunt mai mult sau mai puțin așa cum am spus și așa cum au spus și alții.
În general m-am referit la masculi și țigăncile tip-prințese cu burtă și fuste numai bune de ascuns baxuri de bere din magazinele inconștienților care nu realizează că lasă cei mai buni hoți în magazin, țigănușele respectiv țigăncile par niște fete chinuite de soartă, mai sfioase.

| Iunix a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Răspunsul ar putea fi considerat rasist şi atunci nu aveam chef să dau un răspuns diplomat.

| Blablablablablablablablablablablabla explică (pentru LPCTSTR):

In fine... Cum zici tu

| deadhoe a răspuns:

Esti tiganca?

| Superior a răspuns:

Ca nu trebuie judecati dupa rasa, un roman, italian sau ce oi vrea tu poate fi la fel de porc ca un tigan.

| Drsss a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Dacă familia ta este cinstită aşa cum spui, felicitari! Poate că sunteți foarte puțini cinstiți, dar majoritatea țiganilor şi-au făcut palate din ajutarele sociale, au maşini de sute de mii de euro şi dacă le dai un pix în mână şi îi pui sa işi scrie numele, habar n-au!
De asta nu îi suportăm happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Ba da. Și chiar mai multe. Nu vei vedea niciodată ca un țigan sa își violeze sora, mama, fata, verișoara. Nu vei vedea țigan care sa se certe pe avere sau abia aștepta să îi moara părintele ca sa ii rămână averea etc. Și sunt multe alte chestii pe care un țigan nu le-ar face. În plus, dacă stai sa te gandesti: pomohaci e roman, polițistul pedofil e roman, cele care își omoară copiii sau ii arunca la gunoi sunt românce și tot asa. Cei ce vând tara sunt romani etc. Dar chestia e ca noi ii vedem doar pe țigani ca fac tara de ras pentru ceea ce fac. Dar adevărul ca și romanii fura sau fac lucruri ilegale. In, părerea mea ca toți sunt oameni. Indiferent de naționalitate sau etnie. Și sigur, fiecare are greșelile lui. Nimeni nu e perfect!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vei vedea niciodată ca un țigan sa își violeze sora, mama, fata, verișoara. - sper ca esti sarcastica
Nu vei vedea țigan care sa se certe pe avere sau abia aștepta să îi moara părintele ca sa ii rămână averea etc. - pentru ca sunt saraci

noi ii vedem doar pe țigani ca fac tara de ras pentru ceea ce fac. - nu noi, cei din afara ne catalogheaza pe TOTI ca fiind tigani, din cauza lor. uita-te mai des la stiri

Pomohaci e roman, si ca el sunt inca 10000 de tigani, dar nu au functie de preot, pentru ca n-au educatie sa ajunga pana acolo.

Sunt si romani nebuni, dar hai sa nu punem balanta intre noi si ei.

părerea mea ca toți sunt oameni - nu, nu toti sunt oameni. nici printre romani nu sunt toti oameni.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Blablablablablablablablablablablabla):

Sincer nu. Nu mi-a strigat niciunul in ureche pana acasa,, sa te ling in pz-da faaa'' pana acasa de 100 de ori cum au facut tiganii. Si alte chestii pe care nu pot sa le scriu aici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

"părerea mea ca toți sunt oameni - nu, nu toti sunt oameni. nici printre romani nu sunt toti oameni"
Singura parte cu care sunt de acord. Pentru ca eu cunosc țigani care sunt exact asa cum i-am descris. Și mai e Andra care e mândria tarii noastre în materie de muzica, connect'r și velea, care și ei la rândul lor câștiga "o pâine" muncind. Și dacă crezi ca muzica pe care o canta ei nu e ceva cu care sa ne mândrim, (nu știu părerea ta, dau un exemplu) cel puțin e de apreciat efortul pe care îl depun, nopțile nedormite, zile poate nemâncate, orele interminabile petrecute în studiouri și tot ce mai tine de ceea ce fac ei. Și da, romani am cunoscut mulți cu 2 fete, am văzut romani furând, vadeam în orașul meu natal, clanuri de asa ziși smecheri care te agresau fizic și verba degeaba, trecând pe strada. Și multe altele pe care dacă stau sa le enumăr, ocup câteva paginihappy. Deci, fiecare are părerea lui din exprientele pe care le-a avut. Nu vreau sa le iau partea sau ceva, știu ca sunt țigani de care ești îngrozit sa te întâlnești cu ei dar sunt și romani care te fac sa îți fie rușine din ce tara faci parte. În concluzie, România e plina de scursuri de oameni. Fie de etnie sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TIGANI= INDIENI RENEGATI
Uitativa la fizic/traditii, de asemenea si limba Tiganeasca este asemanatoare limbii indiene
Documentele sugereaza ca ar fi fost alungati din nordul indiei (de mongoli). Ajuns pe aceste meleaguri s-au raspandit prin toate tariile dar aici in Romania au gasit mai multe zone putin populate asa s-au stabilit in numar mult mai mare decat in alte tari. In special in Transylvania unde populatia locala a fost decimata de invazia Mongola. undeva la 50% din populatia totala a ungariei a pierit in invazia mongola, Zonele periferice Transilvania fiind cea mai afectata

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Andra, mandria tarii noastre? Connect'r? I'm out.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Pa! Si aaaaa vezi ca te-ai murdărit de putina engleza pe la gura.