| LIVIU1992 a întrebat:

Ce parere aveti despre tigani?

Răspuns Câştigător
| iKronstadt a răspuns:

Cu cateva exceptii (ii numar pe degete), sunt buni pentru complexul "Auschwitz-Birkenau". Cazare in regim "Free Gas Included", in cazul in care refuza munca fortata.

| Hombre a răspuns (pentru iKronstadt):

Bai Hitlere cine jefuie Romania ma, tigani s-au romanii. Cine a devalizat bancile romanesti, cine ia jupuit pe romani cu Caritas, cine pradat si distrus intreprinderile, combinatele, otelariile, a facut praf agricultura, a vandut milioane de Ha strainilor, cine fura din banul public, a talharit casele nationalizate, a taiat padurile etc. cine, cine, cine, tiganii, ei ocupa functiile in stat?

17 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Sa spunem doar ca hitler a fost prea bland cu ei...

| Hombre a răspuns:

Dar de ce nu intrebi parerea despre romani in comparatie cu restul cetatenilor Europeni. Cand vei afla adevarul ti-ar fi rusine sa mai intrebi de tigani.

| Holocaust a răspuns:

Îi detest.Cel puţin, ăştia din Rromânia sunt cei mai penali, cei mai nesimţiţi.Fac umbră pământului degeaba, sunt inutili, agramaţi, şi-ar merita să fie gazaţi.Momentan cred că toţi sunt la fel.N-am întalnit vreunul care să fie mai presus.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Holocaust):

Vezi pe madalin voicu, care e de etnie rroma. nu ca o sa te intalnesti cu el dar intelegi ce vreau sa spun :)) mai sunt si alti romani care sunt tigani, primari, artisti etc dar nu le place sa recunoasca in public.
http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83d%C4%83lin_Voicu

| Holocaust a răspuns (pentru Andrei7520152):

>romani care sunt tigani.
Laaame.
Nici nu mă mir că nu le place să recunoască faptul că sunt rromi.E jenant.Cât timp ai o cultură anume şi te integrezi în societate, cui îi pasă că eşti rrom? Ca exemplu îl poţi lua şi pe Bănel Nicoliţă(pe-ăsta îl ştiu mai mulţi).E rrom, îl detest, dar în acelaşi timp îl şi respect fiindcă îşi neagă rădăcinile.Arată că se poate.
Generalizam.Eu făceam referire la papagalii ăştia care ne fac de tot râsul în UE.Şi se mai întreabă unii de ce nu mai există patrioţi...

| anyia a răspuns:

Sunt oameni si acest lucru conteaza. Exceptand faptul ca unii au un comportament tipic romanesc, o parte din ei se poarta normal. Cunosc pe cineva, un baiat mult mai inteligent decat alti tipi de varsta lui, care e "tigan". In cele cateva discutii pe care le-am avut pana acum mi-a spus ca uraste sa fie tigan, ca i-ar fi placut sa se nasca si el intr-o familie obisnuita si sa aiba aceleasi sanse ca noi ceilalti. E vina lui ca e asa? E vina lui ca in tara asta de rahat majoritatea oamenilor au o mentalitate de rahat? Hai sa n-o mai fentam cu replici ipocrite si sa ne credem "inteligenti". Poporul roman, un popor foarte cald, primitor, le-a dat voie acum ceva timp romilor sa locuiasca in scumpa noastra patrie. Acum suportati consecintele! E la fel ca si cu "pocaitii", homosexualii etc. Atata timp cat nu-ti mananca tie mancarea si avand in vedere ca nu-ti dau in cap, nu te jignesc, efectiv nu-ti fac nimic, lasa-i sa traiasca. Evident, cersetorii(care nu sunt numai tigani, ci si romani autentici) ar trebui inchisi/omorati/alungati din tara. Caci da, nu sunt de acord cu cersitul. N-ai decat sa muncesti, jigodie imputita, nu sa stai sa ceri bani oamenilor care chiar lucreaza, isi dau silinta sa duca un trai decent. Ideea e ca ar trebui sa terminam cu discriminarea deoarece nu ne ridica, ci ne coboara. Mentalitate infecta.

| Biggiesan a răspuns:

Oameni cu sange diferit de al nostru, nestatornici, care iubesc cu pasiune viata.

| caty870 a răspuns:

Eu sincer nu am o parere prea buna despre ei, ei ne strica in totalitate imaginea romaniei in lume.Ca exemplu in unele tari oamenii cred tiganii si romanii sunt acelasi neam.In afara atunci cand se vorbeste despre fapte rele facute de romani in aprox 80% din cazuri este vorba de fapt de tigani Deci...trageti si voi niste concluzii

| Hombre a răspuns (pentru caty870):

Si stii de ce ne confunda cu tigani leano, pentru ca nu ne-am diferentiat la rele cu nimic fata de tigani. Tiganii sunt cu cersitul mai mult, iar romanii sunt cu infractionalitatea mult peste tigani, dar noi mediatizam doar pe tigani.

| RAY a răspuns:

N primul rand totul de fiecare individ in parte si de societatea in care traieste sunt convins ca un roman crescut in germana va vi civilizat dar cum societatea noastra care promoveaza incultura,prostia, hotia sigur ca acel individ va copia societatea, nu sunt ei civilizati din nastere si devin in timp, cu totii suntem oamenii, nu exista natii, rase, culoare suntem o specie umana, important e sa evoluam spre ei, desi recunosc ca simt o ura cand vad un tigan nu stiu de ce, poate pentru ca noi trebuie sa le cumparam hainele dupa 22 de ani de democratie, asta e, hai sa nu ne aplecam capu jos sa privim in sus si noi putem vi ca ei doar sa vrem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Canta bine la tambal si la acordeon...
Dar am o parere mai buna despre ei, sa zicem, decat despre tine. De ce? Sa ma explic:
De la ei n-am pretentii sa stie inglis, pen'ca sunt nascuti si crescuti intr-un mediu de subcultura crasa, specifica marginalizarii la care sunt supusi zilnic. Nu acest lucru pot spune despre un incult ca tine, care n-a invatat ca "specter" nu exista in limba engleza, doar "spectre". Mai bine scriai in romaneste direct, domn' Specteru' Mortii Limbii Engleze...

| iKronstadt a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar, cine-i marginalizeaza manca-ti-as? laughing Astia au mai multe drepturi/gratuitati/facilitati decat mine, sau decat orice alt roman din tara asta. Si totusi, ii doare la basca de educatie/munca. Este adevarat faptul ca lautarii lor fac toti banii, altfel n-as putea sa petrec ca lumea. Dar, banul castigat de lautari este MUNCIT. Restu' (aia 99%), ce face restul'... si, de ce?

| Elektro a răspuns:

Eu cred ca ar trebuie sa fie mutati inapoi in India.De ce dracu au ajuns tocmai la noi in tara?

| caty870 a răspuns (pentru Elektro):

Si eu sunt de acord cu tine in privinta asta dar ei al ajuns in tara noastra si au ramas aici pentru ca aici pot sa fure sa insele si sa vaca aproape tot ce vor pentru ca la noi cateodata legea se face dupa ureche si nu sunt pedepsiti la fel de aspru ca in alte tari

| angelRBD a răspuns:

Nu iti face o parerer despre toate persoanele de o etnie, nu toate sunt la fel.

| Specialsnowflake a răspuns:

Sunt niste maimute semievoluate.