| ada_1591 a întrebat:

Ce sa ma fac... mama mea se comporta ingrozitor cu mine... ma face javra dobitoaca ma face imputita ca nu fac curatenie prin casa, sa fiu sincera uneori ii mai raspund desii zic adevarul nu poate sa accepte ca eu am spus ceva corect, in perceptia ei eu sunt o prosta. Ea in loc sa ma consoleza ca am patit ceva ea ma cearta si nu ma cearta putin ci o face ingrozitor. Am ajuns la ideea ca nu stie sa isi arate afectiunea si face lucruri ingroazitore. Eu nu pot sa fiu bolnava sau sa am ceva ptk trebuie sa ii fac pe plac ( desii nu pot sa recunosc ca imi ascult paritii prea mult) o iubesc enorm dar nu imi place deloc cand se comporta urat cu mine daca ar fi in cea mai mare parte draguta si sweet ar fi minunat. Credeti ca parintii au dreptul sa isi bata copii? Si nu ma refer la o palma doua ci la batai cu furtunul de la aspirator sau aruncatul cu pahare dupa tine chestii ma gravutze, pentru ca asta se intampla destul de des la noi in casa.
Ea isi doreste mereu sa fiu un geniu sa fiu perfecta in toate sa fiu mai ceva ca Einstein si ca Newton( nu stiu cum se scrie) la un loc. Azi dimineata a trebuit sa ma scol pe la 3:30-4:00 ca sa fac curatenie ( am inceput la 13:00 orele) in toata casa orice bazaconie as faceo gresita ma cearta de zici ca am ucis pe cineva. Mereu isi doreste sa fiu ca alti, de ce nu ma accept asa cum sunt cu calitatile si defectele mele ( cred mai mult ca sunt cu defecte pentru ca asta inteleg eu din ceea ce-mi spune ea ) am ajuns sa am o parere foarte proasta pe mine si sa cred ca nu sunt buna de nimic. Ce pot sa o fac sa se comporte cat de cat ma frumos cu mine si sa nu ma mai jigneasca in halul in care o face ea.

Răspuns Câştigător
| Amy90 a răspuns:

Buna,

Problema ta e destul de serioasa dar modul tau de a spune-o m-a amuzat teribil "Si nu ma refer la o palma doua ci la batai cu furtunul de la aspirator sau aruncatul cu pahare dupa tine chestii ma gravutze"laughing). Si la mine in fam s-a intamplat ceva asemanatortongue asa ca te inteleg. Si stii ce am facut eu? Mi-am vazut naiba de viata mea...nu m-am mai complicat cu mama. Cand a avut nevoie de ajutor am ajutat-o, i-am facut cadouri si acum stii ce bine ne intelegem? Nu pune la suflet si lucreaza diplomatic cu mama tawinking! Ahhh inca ceva stiu ca te provoaca al naiba de tare de-ti vine sa o dai cu capu de toti peretiitongue dar nu ii raspunde la provocari, mergi in camera ta si las-o sa vb pana dimineata iar dimineata roag-o sa iti faca ceai/ cafea sau ce bei u si spune-i sa isi faca si ea un ceai de tei, nu stiu ceva mai calmant asa tongue si in camera asculta o muzica mai cu basi sau nu stiu ceva sa nu ii mai auzi vocea aia stresantabig grin!
Numai bine!

18 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Cunosc comportamentul acesta al mamelor, se comporta ca niste teroriste! Sunt principalele vinovate, atunci cand copilul nu le mai asculta si fac numai prostii! Acest comportament, traumatizeaza definitiv un copil. E specific femeilor mai putin cultivate, care se sacrifica pana mor pentru copii lor, cerandu-le in schimb "sa fie copii model":premianti, sa participe la concursuri.etc.Eventual reproseaza:vezi, eu am facut asta pentru tine. E greu de schimbat un astfel de comportament. In mod normal, ar trebui sa faca o terapie, dar la noi nu e posibil. Ea, te agreseaza verbal, parca te si bate. Vad ca esti inteligenta.Eu ti-as da un sfat. Cauta in cartile de psihologia copilului, a familiei, pe net. diverse citate, care se pot lega de mama ta. Scrie-le frumos, si aseaza-le in locuri vizibile pentru dansa. Trebuie sa inteleaga ca si copii trebuie respectati si mai ales sa-i ajute in formarea personalitatii. Ori, dansa nu te ajuta deloc. Daca te mai supara tare vreodata, poti sa-i spui: am sa vorbesc cu diriginta sau am sa ma duc la protectia copilului pentru ca m-ai batut.

| thealchemist a răspuns:

Ce poti sa faci? ai nevoie de permis ca sa conduci masina dar nu ca sa ai copii. unii parinti pur si simplu nu sunt buni pentru "slujba" de parinti.
asteapta si tu sa ai 18 ani si pleaca imediat de acasa, dar pina atunci incearca sa-ti intiparesti in minte cum te face mama ta sa te simti, ca sa eviti sa faci la fel cu copiii tai. probabil ca asta face si ea cu tine, se poarta cum a fost invatata sa se poarte, nu a avut puterea sa infringa conditionarea psihologica.

| danielagoldica a răspuns:

Este inadmisibil sa ta comporti in felul asta cu oricine dar mai ales cu propriul tau copil! Copilul ti-l iubesti pentru ce este el si nu il compari mereu cu altii, nu ii ceri sa fie un geniu si nu faci nimic care sa il raneasca sau sa-i stirbeasca increderea in sine.Langa mama un copil trebuie sa se simta iubit si ocrotit.Mama ta nu face nimic din toate astea! O fi posibil sa aiba probleme psihice! Atitudinea ei demonstreaza o refulare a ei asupra ta! Tot ce nu a reusit ea sa faca vrea sa faci tu! ESte greu sa razbesti cu ea caci are si o atitudine ffff agresiva. Sa o duca cineva la psiholog sau la psihiatru caci are maxima nevoie de ei.

| cineva_4576 a răspuns:

Buna, intr-o oarecare masura inteleg prin ce treci(situatia nu e aceeasi bineinteles)si eu am patit la fel cu mama, dupa ce a murit tata, si a ramas singura cu 3 copii, a devenit foarte ciudata, a facut multe chestii nasoale, nu o sa incep sa detaliez fiindca nu as mai termina, eu la 16 ani cred am plecat de acasa, si am realizat ca departe de ea, ne e cel mai bine la amandoua, eu nu zic sa pleci, nu stiu cati ani ai, cum te-ai descurca si fereasca Dumnezeu sa patesti ceva urat fiind plecata printre straini, daca nu recunoaste ce face si nu vrea sa admita adevarul inseamna ca are o problema, si cel mai bine ar fi daca ramai acolo sa iti vezi de treaba ta, sa nu o mai bagi in seama pe cat iti permite, iti faci treburile in casa si nu mai pune la suflet! fiindca te "doboara" putin cate putin, totul se va rezolva de la sine, pana la urma e mama ta si nu o poti schimba.
Iti doresc bafta si ai grija de tine! multa grija!

| Adredemesconf a răspuns:

Bună ada!
Cam complicată situaţia ta... Încercă să te apropii de ea, atunci când ţipă la tine tu să nu îi răspunzi, ori taci ori spui ceva să o laşi fără cuvinte, de exemplu din câte am înţeles tu nu prea o respecţi, şi nu îţi asumi greşlile, ei bine, când ea îţi reproşeaza ceva îi zici "da mamă, am greşit, îmi pare rău", nu cred că o să mai aibă ce să spunăhee hee. Dacă însă nu merge, încerca atunci când ţipă la tine să-i zici "mamă, ori porţi o discuţie calumea şi fără să te ţipi cu mine, ori plec, că am să surzesc la un moment dat!" şi pleci din cameră... Încercă să vorbeşti cu ea, ai zis că nu ştie să-şi arate afecţiunea: arată-i tu! Vorbeşte, zii că tu te-ai săturat de atât scandal şi eşti dispusă să uiţi tot şi să vorbeşti mai frumos, şi să o respecţi mai mult, atâta timp cat şi ea va face asta.

Succeswinking.
O zi frumoasă!

| foxi a răspuns:

In primul rand revizueste-ti comportarea ta!

| Minks a răspuns:

Toate ca toate, nu esti sclava nimanui, cu atat mai mult a maica-tii. Tu trebuie sa iti vezi de scoala nu sa faci ca menajera. Scuze ca iti zic, nu vreau sa te jignesc, dar asa mama nu ii doresc nimanui. Bine, nu zic sa lasi camera ta ca o cocina, dar nici sa te trezeasca la 4:00 sa faci curatenie. Eu as pune piciorul in prag si i-as spune ca nu mai fac nimic din momentul ala. Tatal tau ce zice? Incearca sa vorbesti cu matusa ta / unchiul tau sa le spui sa incerce sa vorbeasca cu ea, sa nu mai fie atat de taioasa in exprimare si nici macar sa te mai trateze ca pe o sclava. In fine, sper sa iti rezolvi problemele si sa ai o viata frumoasa de acum incolo. happy

| DiamanteleSeSparg a răspuns:

Buna sa stii ca mama ta e asa ca poate e stresata de unele probleme si de aceia isi varsa nervi pe tine incearca sa o convingi sa te inteleaga si pe tine poate asa o convingi!))) pa pa

| AlinaFilip99 a răspuns:

Ai o mama SUPER proasta! n-o baga in seama! succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu comiti greseala de a de desconsidera pe tine sau de a-ti pierde increderea in tine din cauza mamei tale! Vina nu este a ta, ci a ei exclusiv. Indiferent de ceea ce face, un copil nu se educa cu injuraturi, certuri, reprosuri si batai. Sfatul meu e sa o respecti si sa nu-i raspunzi, indiferent ce ceea ce zice, DAR sa NU te transformi in sclava ei. Si nu uita, esti unica, esti speciala, si NIMENI nu trebuie sa iti schimbe parerea despre tine, cu atat mai putin mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sa ii zica mamei sale sa nu o mai certe din orce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea ai grija de tine si incearca sa te pui pe picioare; respect-o ca e mama dar nu te necaji caci nu ai de ce; odata ce esti independenta incearca sa o vezi si sa o asculti mai rar si nu ii permite; pina atunci nu ai decit sa iti vezi de treaba si sa o lasi in pace caci tot ea va avea dreptate in mintea ei. Bafta si inca o data fii puternica si ai grija de tine. Ghinionul celor care au asa mame :-( caci ne luptam cu dilema sa respectam parintii dar in acelasi timp ne miram ca trebuie sa avem de a face cu prostia lor; trebuie sa ne rugam sa le vina mintea la cap; oricum e trist pentru tine dar nu ai incotro decit sa rabzi cit timp depinzi de ea

| dink08 a răspuns:

Comunicarea. Vorbiti ca doi oameni civilizati si explica-i tot ce te supara si invers.Bafta

| adaanda a răspuns:

straight face Nu este corect ca parintii sa le provoace astfel de suferinte copiilor lor! Unii le distrug viata incercand sa ii perfectioneze,chiar si cu bataia! ASA CEVA E CEA MAI MARE GRESEALA OAMENI BUNI!
Viata e asa cum e,iar fiecare invata din propriile greseli! Parintii acestia care isi tin copiii in frau in halul acesta,gresesc enorm nu isi dau seama ca acel copil nu isi va putea dezvolta propria sa personalitate,va devenii o persoana timida, retrasa care va fi dominata de celelalte persoane din jur, sau din contra ar putea sa o apuce pe un drum gresit din aceasta cauza devenind foarte rebela.Mare greseala!
Vei creste, vei devenii femeie in toata firea.Nu uita esti libera sa iei propriile decizii! Deocamdata fiind mica si stand cu parintii nu poti face mare lucru insa cu trecerea anilor nu mai lasa pe nimeni sa se bage, iar cine nu va putea intelege acest lucru, scoate-l din viata tahappy

| iony_2997 a răspuns:

Nasoala situatie! dar tatal tau nu zice nimic? inceara sa vorbesti cu mama ta si nu uita Fi tare! nu te descurajawinkingvezi daca rezolvi ceva daca nu imi pare raw pentru tine! app cati ani ai?thinking

| evyyy30 a răspuns:

Eu nu cred ca tu ar trebui sa faci ceva, cu siguranta nu e vina ta in aceasta situatie! cel mai bine e sa iti faci curaj si sa discuti cu mama ta tot ceea ce te nemultumeste si sa negociati pana ajungeti la o intelere, la un acord.este posibil ca si ea sa fi fost educata in felul acesta si sa creada ca asa e normal! baftahappy

| Chloé_9908 a răspuns:

Vaiii de tine... eu una aş fugi de acasă straight face

| zozolina_6662 a răspuns:

Mai, e posibil ca mama ta sa treaca printr-o pasa mai grea. Nu stiu ce sa zic. Poate are probleme legate de serviciu, sau cu casnicia. De ce nu ai incercat sa o iei deoparte si sa vorbiti frumos, sa o intrebi de ce are comportamentul asta? Incearca sa vorbesti cu ea si poate te va "lumina ". Iti urez multa bafta. Ai grija de tine. Pupici. Fundita!