| anonim_4396 a întrebat:

Ce sacrificii credeti ca merita facute intr-o casnicie? Sotul meu este sofer pe tir, aduce alimente din Ungaria, Polonia, la 3-4 zile maxim este acasa. Am ales asta sa ne achitam un credit pana o sa avem un copil. Ideea e ca tot timpul cand e plecat noi avem ceva de sarbatorit, ieri de exemplu a fost ziua mea, am fost singura, anul trecut la aniversarea unui an de casnicie era in cursa. Cum vedeti lucrurile astea? Credeti ca merita sacrificiul?

31 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Copilul nu trebuie programat dupa un credit.
Dar in rest, viata impune sacrificii. Nu mi se pare o tragedie sa fii singur de o aniversare, tragica e doar singuratatea in doi.

| Paula2018 a răspuns (pentru regis):

Nu e programat dupa credit, nici vorba. Noi incercam deja de cateva luni. Muncim pentru credit, e drept, iar in momentul in care va veni copilul el isi va gasi un job aici ca sa fie alaturi de noi.

| ania a răspuns:

Poate fi o alegere în doi, pentru un timp scurt dar e distructiv pentru o căsnicie, mai bine bani mai puțini și să fie familia împreună.

| AdelinaC a răspuns:

Eu zic ca nu merita. Uite eu am sau am avut ca nu stiu cum sa o numesc o relatie de 4 ani, timp in care el era prezent cateva zile, apoi lipsea o perioada cuprinsa intre 1 saptamana si 3 luni. Am petrecut multe zile importante singura si am observat ca in timp, prin absenta persoanei cu care teoretic ai o relatie, dragostea piere complet. Eu in momentul de fata chiar caut alt baiat si abia astept sa treaca situatia de criza sa pot socializa real, iar pe actualul il astept sa reapara dupa o luna de absenta ca sa ii comunic ca deja m-a ranit de f multe ori. Un copil te complica f mult in situatia de fata a ta, il vei chinui crescand aproape fara tata si de ce nu ti-ai da o sansa sa intalnesti pe cineva care sa te iubeasca?

| Paula2018 a răspuns (pentru AdelinaC):

Am specificat mai sus, in momentul in care o sa avem un copil el nu o sa mai plece. Iar acum e acasa undeva la 2-3 zile/saptamana. Facem acest sacrificiu pentru a strange cativa bani si sa ne scapam de o rata mai mare. Nu cred ca e aceeasi situatie...

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca merita scrificiul, fiindca nu merge de placere sau la distractie!
Aniversarile si ziua ta poate fii sarbatorita si in primul weekend, sau cand revine acasa.
Toti facem sacrificii, iar serbarea unei zile nu-i nimic urgent sau super important, pe langa sacrificiul pe care barbatul asta il face pentru tine/voi.
Tu dormi acasa, pe perna, fara griji, el doarme prin masina, pe frig sau caldura, muncind.
Asadar taci si fii cu bun simt, ca el intr- adevar se sacrifica direct, ca sa va fie bine in viitor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă dta crezi că merită, merită. Nu este marinar, să fie plecat o lună pe mare, sau cosmonaut, să stea 6 luni în spațiu. Aduce bani acasă, acesta este rolul unui bărbat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca astea sunt marile sacrificii (ca e el plecat in cursa in loc sa beti sampanie de 8x pe an), si e vorba de o perioada oarecum determinata, e foarte ok.
Nu inteleg cum "ati ales" asta, el duce greul, e decizia lui daca vrea sa plece, sau nu. Tu nu prea ai altceva de facut decat sa accepti situatia.
Varianta 2 ar fi sa inveti si tu soferie, sa formati echipaj, si sa dublati veniturile.
Varianta 3 nu exista, nu cred ca il vrei acasa trantor.
Imi miroase a smiorcaiala!

| Paula2018 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Deloc. Nu e atat de usor nici sa fii acasa singura, stai linistit. Multumesc de sfat, oricum.

| anonim_4396 explică (pentru Paula2018):

Daca spui ca nu e usor, ai tentatia sa mergi dupa altii? Fara suparare dar pare ca tot bati apropoul ca ai vrea pe cineva care sa stea langa tine. Si ca actualul nu e bun. Desi el e vai de capul lui in masina prin strainatate tu nu apreciezi pe cat ar trebui. Daca vreti sa stati impreuna atunci trebuie sa trageti impreuna la aceeasi caruta, nu sa zici ca e plecat pentru a aduce bani si ti-a ratat ziua de nastere sau mai stiu eu ce. Poate esti genul care nu poate sa stea fara barbat langa ea. Mai bine vorbiti asta si nu te consultii cu altii pe net. Pana nu apare vreunul care este langa tine si uiti de cel de la departare.

| Freya1 a răspuns:

3,4 zile maxim o perioadă de timp poate ca e cat de cat ok dacă aveți probleme financiare.Problema apare abia atunci cand pleaca pe mai mult timp, sau se obișnuiește să plece, sau cand o sa aveti un copil te va lasa mai mult singura.
Că sa treceți peste perioada asta cred ca nu trebuie să lași monotonia sa isi puna amprenta intre voi. Daca trece o aniversare sa pregătești tu ceva drăguț pe cand vine acasa sa ii faci o surpriză chiar daca trece o zi două de la data respectivă. Cand aveti zile libere sa faceti iesiri (cand o sa treaca problemele astea), sa va stabiliti mini vacante, sa experimentați lucuri noi in doi ca sa nu va imaginati si poate o sa compenseze lipsa.

| anonimg a răspuns:

In privinta sarbatorilor religioase ar fi mai greu; dar nu despre acestea este vorba aici.
Aniversarile pot fi sarbatorite si in alte zile. Nu gasim in Biblie ca cineva si-a sarbatorit ziua de nastere, anii de dupa cununie sau altceva de felul acesta.
Ca sa fii linistitita in privinta aceasta, trebuie sa ajungi sa intelegi lucrurile asa cum le-a lasat Dumnezeu. [De exemplu craciunul nu trebuie serbat niciodata. Pe cand despre paste este porunca: "Sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea" (1Corinteni.11:25)].
Dumnezeu nu este impotriva aniversarilor; dar acestea pot fi serbate si in alte zile. Vom fi deci sanatosi spirituali daca vom privi si accepta lucrurile asa cum le-a lasat Dumnezeu.
De asemenea trebuiesc sa existe si masuri de protectie din punct de vedere fizic -mai ales in aceste zile. Daca sotul tau se protejeaza cat este la munca, se va proteja si cand nu va fi la munca; sau daca nu se protejeaza cat este la munca, nu se va proteja nici daca va sta acasa.

| Catrice a răspuns:

Bun, n-a fost. Dar a sunat să-ți spuna la multi ani sau să-ți dea vreun cadou când vine (dacă nu a venit)

| LoveSleep a răspuns:

Ce cringe e femeia asta. Stă acasă și nu face nimic, iar acum e la stadiul în care își "procreează" un plan prin care să mai stea încă 2 ani acasă, să nu facă nimic, ca să aibă timp să se plângă că soțul ei e mereu plecat. Dar nu-i convine nici că nu au bani să-și plătească rata.

Ce zici să mai amâni copilul și să treci la muncă? Așa n-o să mai ai timp să te plângi că e greu să stai acasă să te uiți la noră pentru mama.

Dacă nu reziști cu povara asta de frecat menta, îl înșeli cu un IT-ist.

| Paula2018 a răspuns (pentru LoveSleep):

Zice cel care idi da demisia la zi fara preaviz ca eu nu muncesc. Cine a zis ca nu muncesc? Muncesc dom'le, iar un copil nu e un "plan de stat acasa". Dar ce sa zic, tare simplu e sa numai sa dai din gura/scrii fara neuronii la tine. Zi faina!

| minrest a răspuns:

Asta era problema? Se sarbatoreste in prima zi propice, ca si ziua de nastere.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E doar o zi de naștere...
Puteți să sărbătoriți ceva de cate ori vine acasă.
Nu știu, aniversările ar fi ultima mea problemă. Alții pleacă cu lunile, 3-4 zile e chiar ok, n-aș vedea asta ca pe un sacrificiu. Sacrificiu era daca munceai tu de dimineață până seara și pe el îl durea in fund de credit laughing. E o situație temporară până la urmă, dacă spunea că aia a e vocația lui și nu se vede făcând altceva în viață, era alta poveste.

| Nemessys a răspuns:

Stai putin. eu nu am inteles un lucru. Asta ti se par tie sacrificiu? Faptul ca din cauza job-ului nu este prezent in anumite zile, in care hai sa fim seriosi, in realitate nu reprezinta absolut nimic? Pur si simplu o zi, o sarbatoarea sau ce-o fi ea, nu este cu nimic mai speciala fata de alte zile, nu este vremea mai frumoasa, cerul mai senin, soarele mai stralucitor. Este exact aceeasi zi, cu acelasi numar de ore si tortul avand acelasi gust. Din intrebare mi-am dat seama ca tii foarte mult la aceste mici sarbatori, dar pentru tine, ce este mai important? Sotul tau sau niste sarbatori? Eu daca as fi in locul lui sincer as ramane uimit daca sotia mea mi-ar zice ceva de genu,, gata. divortam pentru ca nu ai putut sa fii langa mine cand a fost ziua mea de nastere". Wtf? Asculta-ma, tu nu ai nevoie de o anumita sarbatoarea sau data din calendar pentru a sarbatori ceva anume, sau de a te simti bine cu sotul tau. Profita de faptul cat timp el este acasa, chiar daca nu este ziua la niciunul sau nu este nicio sarbatoare in calendar. Faceti, mergeti si mancati tot ce doriti voi. Si mie cand imi mai este pofta, imi mai iau un tort intreg, fara sa mai astept pana la ziua mea. Pur si simplu fac ce vreau eu, cu cine vreau eu, cand vreau eu si cu cine vreau eu (in limita posibilitatilor) fara sa astept o anumita data cum ar fi ziua mea de nastere. Asadar, repet, nu vad ce sacrificiu este in asa ceva si mi se pare un motiv penibil pentru a-l parasi (chiar daca nu ai de gand sa faci asta). Viata merita traita cu fiecare secunda, profita de fiecare zi. Daca esti genul de persoana care asteapta o zi sau o sarbatoare anume ca sa faca un anumit lucru, atunci imi pare rau. Nu stiu cum poti sa faci ca 10 zile din 356 sa fie speciale si restul sa fie obisnuite, cand poti face la fel chiar cu fiecare zi din an. Si da, raspunsul asta vine de la o persoana care nu-si sarbatoreste ziua de nastere si nu-i pasa de paste, craciun sau ce o mai fi si dupa cum am zis mai sus atat timp cat poate, face ceva fara sa astepte o zi speciala anume. O data am luat o ciocolata turor colegilor si managerilor. Toti au zis multumesc dar unii dintre ei m-au si intrebat,, dar cu ce ocazie". Unii au crezut ca este ziua mea, dar la sfarsit le-am zis ca pur si simplu asa am vrut eu, nu am nevoie de o anumite,, ocazie" pentru a face ceva anume, pur si simplu asa am simtit eu nevoia sa fac. Toate cele bune!

| Ineys a răspuns:

Parerea mea este ca asta nu e un sacrificiu imens. 3-4 zile acasa e prea bine pe langa alte situatii in care barbati sunt plecati jumate de an de acasa sau mai bine.

Faptul ca nu ti-ai sarbatorit ziua de nastere cu el sau ce-o fi fost e neinsemnat. Azi ti-a fost ziua, el nu a fost acasa, nu ti-ai sarbatorit-o, si ce? Maine e acasa, mananci maine tort, bei maine ceva, petreci maine. Daca ziua ta e pe data X asta nu inseamna ca trebuie s-o petrecti in ziua aia. Trebuie s-o petreci cand esti alaturi de cei dragi si pot petrece si ei cu tine, asta insemanand si mai devreme si mai tarziu. Pana la urma scopul e sa mananci, sa bei, sa te simti bine cu ei, nu sa petreci neaparat in ziua respectiva.

Daca era ceva de genul: "Mi-a promis ca de ziua mea va fi cu mine" si bla bla, si nu a fost iti intelegeam frustrarea, dar asa nu vad care e problema.

Merita, mai ales ca vreti si un copil. Trebuie sa-i oferiti niste conditii optime in care sa creasca, nu? De aia munceste.

| Endoryus a răspuns:

Meriti o statuie, ce sa zic. Sa le ia naiba pe sotiile alea care isi vad sotul o data la 6 luni, clar nu se compara cu "sacrificiul" tau. Nu iti vezi varful nasului, e clar. Cat despre prostia aia cu ziua de nastere, esti pe bune? Ai 15 ani? Ai o viata intreaga inainte, poti sarbatori in oricare alta zi a anului. Tembelul, pentru cine se omoara el degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul se sacrifica pentru tine si tu consideri ca ziua ta amarata de nastere e mai importanta?

| Paula2018 a răspuns:

Macar unii au curaj sa isi puna "fata". Zi faina!

| anonim_4396 explică (pentru Paula2018):

Curajul de a produce infarcturi nu e laudabil.

| DonGiani a răspuns:

Merita clar. Pentru ca se zbate ca sa va fie bine acum cât și pe termen lung. Un bărbat sau o femeie care face astfel de sacrificii merita respectat/a, iubit/a și susținut/a moral cât și in altfel de aspecte. Sper ca te-am ajutat cum am știut eu mai bine. Spor.

| Paula2018 a răspuns (pentru DonGiani):

Iti multumesc pentru gandurile bune! happy

| Justme32 a răspuns:

La mulți ani happy mă îndoiesc că n-ai avut cu cine să petreci ziua de naștere. Dar grija ta acum și pentru tine și pentru el ar trebui să fie testarea și auto izolarea pentru Covid, el find sursa

| Paula2018 a răspuns (pentru Justme32):

Data fiind situatia de fata, am fost singura. El transporta alimente, mokentan din zone sigure, nu e necesar momentan autoizolarea.

| Justme32 a răspuns (pentru Paula2018):

Dar e esențială măcar testarea lui

| Paula2018 a răspuns (pentru Justme32):

Nu il testeaza nimeni, i se i-a temperatura din cate stiu in vama si are masca, manusi, dezinfectant.

| viorelman11 a răspuns:

La multi ani!
Te referi la sacrificiul tau sau al sotului?

| Paula2018 a răspuns (pentru viorelman11):

Multumesc! Ma refer la ambii, eu sunt constienta ca nici lui nu ii e usor in astfel de situatii, dar am ales amandoi varianta asta.