| Jurnaldedecembrie a întrebat:

Ce varsta vi se pare potrivita pentru o casatorie? Ce consecinte apar intr-o casnicie in care sotii sunt prea precoce?

Răspuns Câştigător
| ioana123_2739 a răspuns:

Cand intalnesti persoana potrivita. nu cred ca are vreo treaba cu varsta.

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

După părerea mea, niciodată, la nicio vârstă sub nicio formă.
Sunt un susţinător vehement al concubinajului din simplul motiv că are doar avantaje.
Eu sincer mă simt minunat în fiecare zi când ajung înaintea prietenei mele acasă şi apoi ajunge şi ea sau ajung după ea şi o găsesc acasă şi mă-mbrăţişează. De ce? Pentru că ştiu că ajunge acasă sau e deja acasă din simplul motiv că îşi doreşte să stea cu mine. Nu pentru că a semnat o hârtie, nu pentru că-mi poartă numele sau mai-ştiu-eu-ce. Nu. Ci pur şi simplu pentru că-i place să stea cu mine.
Iar când şi dacă nu-i va mai plăcea, va pleca pur şi simplu şi cu-asta basta. Fără bătăi de cap, fără certuri, fără scuipaţi la tribunal, etc.
Vârsta potrivită pentru concubinaj: Oricât peste 20 de ani. (deşi cunosc caz de cuplu care s-au mutat împreună din timpul liceului şi încă trăiesc în concubinaj 23 de ani mai târziu)

| MenInShadow a răspuns:

La 24 de ani sau 25 sa va casatoriti, pentru a putea si tu a te bucura de tinerete. Dc? pentru ca dupa, mai vrei sa iesi prin club, la un bar etc, sa stai pana tarziu si nu poti ca te cearca nevasta ca te duci la curve.

| Bunny a răspuns:

Nu ar fi mai bine deloc? Eu una nu cred in casatorie.Din punctul meu de vedere daca exista iubire,armonie, sustinere, intelegere etc intre cele 2 persoane, pot trai foarte bine si fara un certificat sau o vorba de la popa.Si chiar de multe ori dupa casatorie multi ajung sa se schimbe.Ori din comoditate ori din prefacatorie.Multi au impresia ca pot gresi dar cealalta persoana trece peste ca deja au nunta si fiecare are pretentia ca celalat sa aiba numai obligatii si cat mai putine drepturi. Daca e vorba de o casatorie pe bune(adica sa implice iubirea adevarata) si motivul ar fi demonstratia ca se iubesc, mi se pare absurd.E mai mult sa demonstrezi altora nicidecum persoanei respective.Niciodata nu i'am inteles rostul. Cred ca am trai mult mai bine si mai fericiti fara obligatiile legale.Si daca la un moment dat ajungi sa nu te mai intelegi te desparti frumos si fara batai de cap, dar prin casatorie din cauza unei hartii iti faci probleme si scandaluri.Mai bine e sa stam fara dureri de caphappy.
Totusi raspunzand strict la intrebarea ta, as spune ca nu conteaza varsta persoanelor implicate, ci "varsta" relatiei lor.Degeaba faci o generalitate ca ar fi bine sa te casatoresti la 25 de ani si vezi multi care dupa 2 ani de relatie ajung sa faca o nunta. Conteaza sa ai timpul necesar sa cunosti acea persoana, sa convietuiesti suficient cu ea sa iti dai seama ce fel e, sa vezi cum se comporta in situatii critice si mai ales sa vezi te lasa sau nu la greu sa ii poti analiza in primul rand defectele.
Si mai e si chestia ca nu toata lumea isi gaseste perechea la inceput de drum.Sunt multi care isi gasesc jumatatea dupa 40 de ani. Si iar nu poti crea o generalitate. Fiecare caz e diferit si implica multe alte aspecte.
Alta idee ar fi ca degeaba ar avea o persoana 30-40 de ani si o relatie de lunga durata, daca varsta psihologica e mult mai redusa.
Cum am mai zis, sunt multe de luat in calcul si pana si la o varsta inainta ar putea fi o casatorie desfasurata mult prea devreme. Tine totul de relatie si nu de certificat.

| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Se spune ca perfectia ii dintre 20-30 (maxim) ani. daca' esti prea tanar, vezi viata cu alti ochi, nu'ti prea pasa de ea, si nu dai atata importanta partenerei/partenerului.iar daca' is prea precoce, normal ca nu e prea bine.nu'ti poti tri viata asa cum ai fi visat in tinerete, si asta o sa iti aduca regrete.dar totusi, depinde ft mult si de caracterele oamenilorm nu toti se manifesta la felbig grin
si apr... casnicia? nu poti trai langa cineva fara sa te casatoresti? odata cum te'ai casatorit, apar prea multe responsabilitati, mancare, haine, curat, copii de la o vreme, si nu mai ai prea mult timp pentru tine.deobicei cuplurile castorite se simt constranse de casnicie, parerea mea e ca poti trai langa o pers bytha mult mai bine decat langa un sot/ o sotie. da noh' dupa parerea fiecaruia
SUCCES :*

Răspuns utilizator avertizat
| hatze a răspuns:

Pai pe la 25-26 ani! asa cred eu!

| alinac a răspuns:

Dupa parerea mea nu conteaza atat de mult la ce varsta.de ex.eu am 20 de ani si stau de 1 an de zile cu prietenul viitorul...dar te muti in momentul in care el are o situatie financiara buna,sa va puteti intretine ca altfel o sa muriti amandoi de foame si o sa cedati, cand fiecare dintre voi are serviciul lui pentru a nu aparea discutii de la bani, si normal cand va simtiti pregatiti.

| RandyOrtonRKO a răspuns:

Minim 23 sau 25 ani pentru ca daca te-ai casatorii la 18-19-20-21 ani esti cam tanara/tanar