| heyu2 a întrebat:

Considerati ca o femeie care nu s-a plimbat niciodata de mana cu un barbat pentru ca nu a avut iubit este cuprinsa de un sentiment de tristete sau de invidie cand se uita la cupluri care trec pe strada si se gandeste ce este in neregula cu ea?

16 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Nu este neregula cu ea. E normal sa se simta trista cand vede alte cupluri impreuna deoarece are o varsta in care nevoile sunt destul de mari. Dar ea nu are nimic gresit. Ii trebuie un plan de socializare si un mod de a cunoaste alte persoane. Am intalnit situatii in care nu prea poate au cu cine iesi deoarece sunt mai mult singure. Posibilitatea e sa caute locuri de socializare sau pub-uri si din cand in cand mai iesiti uneori impreuna sau sa mearga singura. Nu e usor dar poate incerca si apoi vede rezultatil.

Solutii exista doar trebuie sa le faca.

| Vrajitor a răspuns:

Nu m-a cunoscut pe mine...
Daca era sa ma cunoasca, ii faceam eu cunostinta cu tot felul de oameni ^_^ si avea si ea un iubit. in fine trecem la subiect
Depinde de prin ce zona e, cum arata, ce mentalitate are ca doar este imposibil sa nu ii ceara cineva prietenia... totusi. chiar sa nu aiba pe nimeni? nu cred sincer... oricum daca are incredere in ea, va reusi poate e una dintre cele mai norocoase femei din lume ( oameni) care asteapta asteapta si cand gaseste isi gaseste exact persoana compatibila, si traiesc fericiti.
Eu sunt de parere ca nu e un lucru "la moda" sa ai prieten, doar daca 2 oameni se plac, si isi simt o puternica atractie fizica si spirituala unul fata de celalalt, doar atunci pot fi impreuna, cu toate ca majoritatea sunt impreuna pe interes, moda, hai sa am si eu gajiu eetttccc.
Bun, in primul rand sa ridice capu sus (daca esti tu sau o persoana cunoscuta ) zambetul pe fata si toate bune si frumoase.
Iti doresc o zi faina, iar legat de invidie, se simte respinsa de societate intr-un fel, dar nu are de ce, sincer? mi-ar place sa am o relatie de prietenie cu asemenea persoane, poti face multe impreuna.
In fine poate nu sunt inteles, dar pe scurt toate bune si frumoase!
paapaa >big grin

| eugenl a răspuns:

Acum depinde de fiecare om. Cat de afectata este ea de lucrul acesta. Daca gandeste negativ si intervin sentimentele de invidie si gelozie fata de cuplurile dupa strada se va inchide mai mult in ea si va deveni si mai retrasa si isi poate periclita sanatatea in felul acesta.
Umbla vorba in popor ca fiecare buruiana are umbra ei, asa ca nu trebuie sa-si piarda speranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In unele cazuri, da, acest lucru e valabil, dar nu este o regula. O femeie poate fi singura din foarte multe motive, iar unul dintre ele ar putea fi chiar faptul ca asta isi doreste(cu adevarat). O astfel de femeie, spre exemplu, va fi complet indiferenta in astfel de situatii.

| heyu2 explică (pentru anonim_4396):

Draga mea, cea despre care vorbesc este o prietena de-a mea si nu-si doreste deloc sa fie singura, din contra doar ca n-are cu cine sa iasa, n-are astfel unde sa cunoasca pe cineva. Eu una nu cred ca e invidioasa, cred ca e trista si de aici intrebarile ei legate de neincredere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru heyu2):

In astfel de cazuri, intr-adevar, sansele sunt foarte mari sa se simta putin trista la vederea unui cuplu fericit, dar asta depinde si de starea ei generala.In cazul in care are o zi foarte buna, cu siguranta acest sentiment nu o va cuprinde.In orice caz, cu siguranta i s-a intamplat cel putin o data sa simta un gol in astfel de situatii.

| heyu2 explică (pentru anonim_4396):

Da draga mea, mi-a spus ca atunci cand ii e bine ii sunt indiferente cuplurile care trec pe langa ea, dar cand e putin mai trista sau abatuta e cuprinsa de tristete. Din caest motiv nu poate sa mearga si singura in parc si sa se plimbe si sa vada cupluri sau grupuri de prieteni, pentru ca si ea isi doreste sa traiasca asta. Mie una nu mi se pare invidie asta, ci o mare durere sufleteasca, neimplinire as putea spune si tristete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru heyu2):

Intocmai.In astfel de situatii are nevoie de putin sprijin si putina incurajare.Incearca sa-i fii alaturi, chiar daca nu ai posibilitatea sa mergi in oras mai des cu ea(o poti invita, ocazional, la tine); va aprecia gestul, iar in cazul in care-si va avea prietenii alaturi, nu va mai pune atata accent pe acest subiect si nu se va mai simti atat de singura(uneori lipsa prietenilor apropiati amplifica si mai mult sentimentul de singuratate). In schimb, nu aborda acest subiect, decat in cazul in care ea aduce vorba despre el, pentru a se descarca.De asemenea, daca aveti prietene comune, organizati cate o iesire din cand in cand, lucrul acesta va prinde bine tuturor.De asemenea, petrecerea unei perioade de timp cu rudele apropiate, o vor face sa se simta mult mai bine, la fel si revederea unor prieteni vechi.

| heyu2 explică (pentru anonim_4396):

O chem pe la mine cam la doua saptamani asa, in rest mai ies cu ea in parc acum ca se mai incalzeste dar tot asa o data pe saptamana. Am chemat-o si la ziua fetitei mele de 1 anisor dar si noi nu avem prieteni de varsta noastra si am invitat nasii si mosii, mosii sunt la 50 si ceva de ani, nasii sunt de varsta noastra dar si ei mai tacuti, ai mei si ai sotului si cam atat. Nu-mi permit financiar sa ies in oras iubita, abia imi impart banii pentru fetita, cheltuieli si cate si mai cate, ma mai imprumut de la ea uneori sa am pentru scutecele fetitei. Mai avem o prietena comuna dar si ea are un baietel de cateva luni si tot asa o duce rau cu banii, asa ca varinata iesirii in oras toate 3 nu merge. Sa stii ca uneori deschide subiectul si spune ce are pe sufletul dar alteori nu face asta dar o vad si o simt ca nu-i e usor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru heyu2):

Da, nu este usor, mai ales la varsta asta(sau chiar mai inaintata). Plimbarile prin parc sunt foarte ok, chiar daca nu sunt foarte dese.La urma urmei, nici programul nu cred ca ii permite sa iasa foarte des.Mai tine-ti legatura si la telefon.Lucrurile astea conteaza. E destul de dificila situatia, dar sigur o va scoate la capat cumva, candva. Unele variante ar fi, dar situatia de fata nu le incurajeaza(ma refer aici la o posibila schimbare de job, dar la vremurile actuale nu prea e recomandata). Deci, in cele din urma, e o chestiune de timp.

| ğözde a răspuns:

Eu nu prea cred asta, deoarece daca are incredere in ea poate foarte usor sa-si gaseasca un iubit. Sper ca te-am ajutat.

| heyu2 explică (pentru ğözde):

Si daca n-are si nici prietene cu care sa iasa cum sa-si gaseasca un iubit?

| ğözde a răspuns:

Poi asta spun, sa aiba incredere in ea si sa incerce sa-si faca unu. big grin Nu trebuie ne-aparat o prietena pentru a-si gasi un prieten, trebuie doar sa isi faca o relatie cu un prieten care pe viitor sa evolueze.

| heyu2 explică (pentru ğözde):

Draga mea, femeia are peste 25 ani. Unde sa incerce sa-si fac un iubit? Mergand pe strada sau cu autobuzul? In rest nu iese ca n-are cu cine si singura e cam greu pentru o femeie sa iasa in oras, nu crezi?

| ğözde a răspuns:

Ok. Chestia asta trebuia s-o spui de la inceput. Pe bune acum, nu poate sa se " dea " la un baiat? Nu stiu, daca are loc de munca sau facultate de facut poate sa-si faca prieteni cati vrea. Dar daca e si rusinoasa sau ceva de genu` niciodata nu are cum.

| heyu2 explică (pentru ğözde):

Draga mea facultatea a terminat-o, ma are pe mine si inca vreo cateva prietene maritate si cu copii si noi nu ne permitem sa iesim in oras; la servici lucreaza cu doua femei de varsta mamei ei. E si mai timida si oricum n-are unde sa se dea la un barbat.