| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că am făcut o mișcare greșită dacă nu i-am plătit eu înghețata fetei cu care am ieșit, având în vedere ca nu e iubita mea? (încă) Vedem noi ce o mai fi

Răspuns Câştigător
| Nyarlathotep a răspuns:

Nici o greseala. Platitul pentru o fata nu se face decat dupa macar un an de relatie cand stii ca totul merge bine. Avand in vedere ca nu impartiti o relatie nu ai de ce sa platesti pentru o fata. Banii ei nu sunt mai valorosi decat ai tai incat sa trebuiasca sa platesti tu pentru dansa. Compensezi cumva pentru ceva de vrei sa platesti? Banii tai sunt la fel de valorosi ca si ai ei. Asta cu platitul pentru o fata este o regula sociala tampita care trebuie sa dispara la fel ca sarutatul mainii femeilor. Cand platesti pentru consumatia unai femei efectiv ii transmiti ca esti si ca te simti inferior ei, ba mai mult ii dai impresia ca incerci sa-i cumperi afectiunea.

100 răspunsuri:
| christine99 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Inca o data iti zic faci cum vrei.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru christine99):

Nici nu m-as fi gandit sa fac altfel big grin

| SilentRain a răspuns:

Dacă e o fata cu caracter nu o va deranja niciodată sa își plătească singura pentru ea,

Bula
| Bula a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Degeaba ai primit fund da, tot iti lipsesc si tie "cei 7 ani de acasa", asemanator celui care a pus intrebarea si te a "premiat"!
Pacat de timpul pierdut cu voi de saracele fete...

| AliGab a răspuns:

Indiferent ce au raspuns unii sau altii, daca tu ai invitat fata la inghetata, regula nescrisa a bunului simt este ca el sa plateasca. La momentul in care sotul meu m-a invitat in oras pentru prima data el castiga mai putin ca mine (stiam asta) si totusi mi-a platit consumatia, ceea ce am considerat un lucru de bun simt, si crede-ma ca nu am fost la o inghetata. Mi se pare la fel de normal ca daca eu l-as fi invitat pe el, sa fi platit eu. Daca fata cu care te-ai imtalnit este cerebrala, crede-ma ca nu va mai fi a doua intalnire.

| XYZ02 a răspuns:

Raspunsul lui Bula este corect, complet si simplu.
Iti recomand sa citesti Codul bunelor maniere astazi de Aurelia Marinescu.
Hai ca a fost greseala fatala, dar pana la urma toata lumea invata.(presupunand ca ai maxim 12 ani)

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nai facut nici o greseala sunteti amici nu iubiti, de fapt depinde numai de tine daca vroiai s-au nu tu esti barbatul aici.

| SuntDinGherla a răspuns:

Buna seara! Nu e nicio problema, eu am iesit cu atatea fete pe la restaurante, si inca ele mi-au facut cinste!

| AlpacaTePeUu a răspuns:

N ai trei lei amarati de nu ai platit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nyarlathotep):

You are the prizzze. Nu? laughing
Cum te-ai luat cu toti babalâcii, are aproape 60 femeialaughingtraiesc cu 40 de ani in urma.

| darrio2007 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Hm, nu stiu ce e aia atractie autentica? Nu stii cati ani am daca tu crezi ca ai vazut mai multe femei la viata ta decat mine. Am spus gasca pentru ca nu se lipeste apa pe ea, ca pe tine politetea si relatiile dintre oameni. Probabil ca alegi pe una care sa iti cumpere ea vreo inghetata sau o bere, dupa caz. Desi nu este obligatoriu. Cand inviti pe cineva la o inghetata, este absolut normal ca cel care invita sa plateasca consumatia.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Sunt sigura ca tipa, daca este deschisa si realista, nu e suparata la propriu… Pentru ca placerea de a petrece timp cu cineva si comunicarea nu stau intr-o inghetata. Dar la fel de sigura sunt de faptul ca a fost cel putin mirata, daca nu putin dezamagita. big grin
E doar o amarata de inghetata, puteai sa faci un gest din politete sa o platesti tu, sa ii arati ca esti atent cu ea. Nu era un obiect de ''valoare'' ca o esarfa misto sau un telefon. E doar o INGHETATA!
Tot asa am iesit si eu cu un tip de mai multe ori prin parc si era o caldura infernala, ma uitam la tarabele cu apa/suc si mereu dadeam de inteles ca e super cald si mi s-a uscat gatlejul, doar sa vad ce zice, ca nu aveam pretentia. La un moment dat imi scot sticluta cu apa de acasa si o beau toata singura, ca l-am intrebat daca vrea sa bea si zise ca nu. Asta nu inseamna ca ma asteptam sa imi plateasca apa, vinul, un meniu intreg, sa imi ia 100 de inghetate si sa ma si duca cu Uberul pana acasa, iar a doua zi sa ma invite la un restaurant luxos… Super atitudine!
Eu inteleg ca traim intr-o societate unde se prefera ''egalitatea intre sexe'' si sa se arate ostentativ ca femeile sunt ''independente'' si ''civilizate'', ca nu au nevoie sa fie cumparate, iar baietii sa fie niste sclavi… Exagerarea e penibila, paranoica, nu mai lasa loc gingasiei, simpatiei primei intalniri.
E doar o apa. E doar o inghetata. rolling on the floor

| GouDidodino a răspuns:

Nu prietenas, foarte bine ai procedat, să-și plătească fiecare. Dacă nu e iubita ta ce rost are sa ii platesti

| GabiDumitrescu a răspuns:

Greseala fundamentala. Nyarlathotep, o sa mori virgin.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marius_Horatiu_1980):

Ah, deci tu vrei doar raspunsuri de genul "Da, gogule, e ok. Sa plateasca pentru onoarea de a iesi cu tine!" si nimic altceva. Trebuia sa specifici in intrebare.

| sofisis a răspuns:

Regulila spune ca cine invita, plateste. Indiferent ca e barbat sau femeie...de tinut minte pe viitor. E ca si cum m-ai invita sa ies la o pizza de ziua ta si te-ai astepta sa platesc eu. Sau ca si cum te invit eu pe tine sa iesim dar ma astept sa imi platesti tu. Se aplica fix acelasi principiu.
Deci daca tu ai invitat-o, este dovada de lipsa de bun simt ca nu i-ai platit tu inghetata. Daca ea te-a invitat pe tine, e normal sa si-o plateasca singura.

| sofisis a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Tu ori esti usor tembel, ori te prefaci ca nu intelegi. A plati consumatia nu inseamna nici ca te injosesti, nici ca sunt mai valorosi banii ei. In orice tip de interactiune de genul asta ( atat la nivel personal cat si de afaceri) cine invita, PLATESTE. E simplu. Daca in relatiile tale profesionale de exemplu, ai face o gafa de genul asta..cu siguranta ai pierde mult. Tine de un cod al conduitei care se aplica egal pentru toata lumea. Daca invit eu, platesc eu. Daca inviti tu, platesti tu. E simplu!

| sofisis a răspuns (pentru Adry05):

O inghetata Adry?

| 012345678910bbb a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Să știi ca eu apreciez modul prin care îți impui punctul de vedere, dar în întrebarea inițială era vorba despre altceva happy Era vorba despre o înghețată, un suc, ceva, înțelegi? Iar tu, intr-un fel, ai spus că de abia după un an de relație, ai fi dispus să dai 2-3 lei pe o apa sau înghețată pentru o fata laughing Aici nu e vorba despre cadouri, cine, care te-ar duce la sute de euro (daca tot ai adus in discuție afecțiunea pe bani happy, deși, prin comportamentul tau, poate doar sa visezi sa ai o femeie d-aia lângă tine pentru o noapte laughing ) Dacă te oferi sa îi plătești o înghețată, ce se întâmpla? Îți cad gradele? laughing Repet, nu era vorba despre nu știu ce cina romantica la vreun restaurant select sau despre vreo vacanța in Dubai happy Era vorba despre o simpla înghețată la 2 lei (sau la 50 de bani sa nu cheltuiești prea mult) :*

| Adry05 a răspuns (pentru sofisis):

Stiu ce zici da ai fi surprinsa cate incep sa aiba impresia ca absolut tot trebuie sa li se plateasca de la o simpla inghetata laughing

| Nyarlathotep a răspuns (pentru 012345678910bbb):

Auzi, dar ea cand da 7-10 lei pe berea mea? De unde notiunea asta ca barbatul e mai prejos decat femeia incat sa trebuiasca sa scoata din buzunarul lui bani, nu conteaza cat de multi sau putini. Da, stiu norma sociala si mi se pare denigratoare si da, s-ar putea sa-mi cada gradele daca fac asta! In primul rand curtatul nu prea mai practic. Nu prea mai particip la jocul ala de-a curtatul, ala cu suculetul, inghetata etc. Cand doi elevi si-o trag in buda scolii nu prea implica nici suculet, nici inghetata, nici nimic. Implica atractie pura, care nu costa nimic. Nu vreau sa dau acei 2 lei pe inghetata, nu vreau, nu am de ce. Exista doua lumi, aia in care lumea iese la inghetata, suc si el plateste, jucatul de-a curtatul, si este si universul ala paralel unde lumea si-o trage in buda fara suc, fara inghetata, fara flori, fara curtat. Mi se pare denigrator sa cheltui pe o femeie. Nu banii e problema, gestul si rezultatul final. Cand joc jocul curtatului 90% nu se lasa cu sex dupa aia. E doar o prosteala.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru sofisis):

Prefer sexul in buda unde nu implica nici inghetata, nici suc nici flori nici nimic. Sexul in buda scolii nu implica ritualul curtarii. Cine te-a pacalit ca te invit la suc sau inghetata? Curtatul si gentilomania nu produce efectele care le vreau. Aia cu curtatul e placerea ta. Sorry, nu particip. happy

| Nyarlathotep a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Daca e DOAR o apa, DOAR o inghetata, scoate banu tau din portofel. Pentru ce ar trebui sa fiu gingas daca nu te cunosc? Iar ca sa cunosc fete exista multe alte situatii decat apa, sucul si inghetata.

| Dalmore a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

,,doar sa vad ce zice, ca nu aveam pretentia,,
Vrajeala. Abia asteptai sa ti se puna ceva pe tava, altfel nici nu iti dadea prin cap asa ceva laughing.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Am uitat sa mentionez un aspect: "Pentru ca placerea de a petrece timp cu cineva si comunicarea" Nu inteleg de unde ti-a venit ideea ca am vreo placere sa petrec timp si sa comunic cu tine, sa te aud vorbind. Cand te vad am pretentia sa trecem la fapte, nu sa vorbim, nu sa pierd timpul aiurea. Daca voiam sa vorbesc, sa pierd timp si sa filozofez, ieseam cu amici la bere si discutam despre univers si dimensiuni, mai ales ca astfel de subiecte mai mult ca sigur te depasesc. big grin Am si alte chestii mai importante si mai INTERESANTE de facut. Intelegi? big grin Fi dezamagita cat doresti. Tot nu primesti apa sau sucul ala. Ti-e sete, iti cumperi apa, ai chef de inghetata, iti faci pofta.

| christine99 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Sper sa fii asa de sincer cu femeile cu care iesi la intalniri, cu toate ca sigur nu esti, daca ai spune asa ceva unei femei ar fugi in directia opusa.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru christine99):

Cine a spus ca va afla ce gandesc? big grin

| MademoiselleCosmina a răspuns:

In codul bunelor maniere scrie ca cel care face invitatia plateste.
Acum depinde de ea. Daca e o fire independenta, ii va fi indiferent.

| Frank51 a răspuns:

Wtf. Ti-e mult de 10 lei. Niciodata nu am lasat sa plateasca pe nimeni, mai ales cand eu am fost cel care am invitat, fie fata sau baiat, am platit nota, e un gest frumos.

| SimonaBubu a răspuns:

Nu vrei sa te ceară și de soț? Tu trebuia să plătești indiferent daca era iubita ta sau nu.De asta sunteți băieți, să plătiți asta e regula.