| UndergroundFolklore a întrebat:

Credeti ca o persoana poate trece peste moartea/disparitia iubitului/iubitei? Credeti ca pana la urma se impaca cu ideea?
Eu zic ca da, mai ales daca sunt tineri.Viata merge inainte, nu?

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Depinde,unii oameni nu uita asa usor, unii oameni iubesc sincer si cu tota fiinta happype cand alti doar cu cuvintele sad

| cristimihailov a răspuns:

Undeva ramane in suflet.
Dar asa cum oamenii se trezesc dimineata, cum autobuzele merg aproape la fel in fiecare zi, etc, si viata va continua la fel.

Exista doar un timp diferit de doliu de la persoana la persoana.

| Dariusuu a răspuns:

Acele persoane care spun că nu pot trăi fără cineva drag se mint singure.E normal să suferi enorm după o persoană care nu mai face parte din viaţa ta dar să te sinucizi pentru cineva mi se pare o prostie.
Unele răni se vor vindeca în timp dar cicatricele rămân oricum aşa că trebuie doar să accepţi realitatea şi să treci peste.

Avem doar o viaţă, trebuie să profităm de ea.

| diaac a răspuns:

Depinde si de persoana cum face fata. Gandeste-te si ca, daca sunt tineri, asta face tragedia si mai mare (a murit de tanar/a). Depine si de lungimea relatiei. In general, daca se pierde o relatie semnificativa intr-un asemenea mod, nu neaparat se poate zice ca "treci peste" cat inveti sa traiesti cu pierderea, in timp se mai diminueaza durerea si pana la urma iti vezi de viata (cel putin asta ar fi o atitudine sanatoasa). Este nevoie si de suport, si de timp si rabdare ca sa se intample asta...
(Cand spui disparitie, inteleg ca nu se mai stie de ea / s-a pierdut - daca te referi la o simpla despartire, lucrurile devin mai putin dureroase si mult mai usor de suportat - chiar daca pe moment poate ca nu pare).

| User2 a răspuns:

Cunosc multe persoane care au uitat din primul an de persoana aceea dar si care plang la batranete dupa persoanele moarte de 30 de ani.Da, viata continua mai ales daca esti tanar.