| morena a întrebat:

Crezi ca iubitul /sotul, trebuie sa stie absolut totul despre tine?
Daca nu, argumenteaza! Multumesc.

Răspuns Câştigător
| romina_1167 a răspuns:

Totul, da! Absolut totul, nu! Atata timp cat acele mici secrete nu sunt importante pentru relatie, deci nu pot dauna, nu vad de ce nu am putea avea si noi latura noastra ascunsa!

30 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa stie tot despre tine. Evident, e absolut imposibil sa-i spui tot, din lipsa de timp si memorie. Dar e bine sa nu ii ascunzi nimic, sa fii complet deschisa si orice chestie intervine in discutie sa fie adevarata.

| Bacemi a răspuns:

De obicei minciunile sau chestiile important nespuse duc la frustrari si cearta. E bine ca sa fie cat mai multa sinceritate si deschidere.

Sunt insa anumite chestii despre care se crede ca trebuie sa ramana in trecut. Si pe care nu le poti spune partenerului. Pentru ca daca in starea lor latenta nu dauneaza relatiei, aducandu-le in prezent pot cauza neincredere si chiar dispret si ura din partea partenerului.

Poti ca in cazul acelor chestii delicate sa taci, dar asta nu aduce neaparat bine in relatie. Iti aduce tie frustrari, te simti falsa si asta va cauza multe neajunsuri relatiei.

Eu cred ca sinceritatea este totusi cea mai buna varianta. Cu partenerul trebuie sa fii sincer si direct. Asa iti iei o piatra de pe inima si poti cot la cot cu el sa lupti pentru bunastarea relatiei. Sau daca nu te mai vrea, tot e mai bine spun eu decat sa nu te mai vrea dupa ceva timp in care te-ai atasat de el si poate sunt si niste copii la mijloc.

Acele intrebari gen : '' Daca ar sti, oare ce ar face? '' nu pot ajuta defel. Sunt doar mancatoare de ani. Mancatoare de viata.

| fabiola a răspuns:

Pe langa frumusete, inteligenta, eleganta, parfum... o femeie trebuie sa aiba si un pic de mister!

| Flav a răspuns:

Da, insa fara dreptul de-a judeca, ce-a fost in trecut a fost.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nu, in primul rand pentru ca nici tu nu stii totul despre el, oricat de mult ti-ar place sa crezi asta si sa te amagesti. In al doilea rand, anumite trasaturi ale tale s-ar putea sa devina cu timpul slabiciuni care ucid relatia. Trebuie sa fii sincera, sa ai o atitudine verticala in ceea ce priveste deciziile pe care le luati impreuna. Dar in inima ta sunt trairi pe care poate niciodata nu le va intelege si a caror existenta nu le va argumenta la fel cum o faci tu. Niciodata nu il putem cunoaste pe deplin pe celalalt, asa ca putem gresi in ceea ce-l priveste. De fapt, o umbra de mister nu strica niciunei iubiri.

Abh
| Abh a răspuns:

Orice femeie trebuie sa aiba secretele ei, ce naiba? Mi se pare o dovada de slabiciune sa-i oferi sotului tau totul pe tava. Risti ca la un moment dat sa nu te mai considere interesanta.

| Anca a răspuns:

Nici o persoana nu trebuie sa te cunoasca 100%.

| Luori a răspuns:

Atunci cand o iubesti pe acea persoana, doresti sa o cunosti, sa stii ce ai alaturi, sa vezi ce este inauntrul ei si sa "profiti" cum poti. Doresti sa fie al tau, sa-ti daruiasca s. a. m. d. Eu daca sunt indragostita ii voi darui sufletul, gandurile, tristetile, bucuriile etc. Nu ii voi cere sa faca asta, ci atunci cand va simti o va face.
Este important sa stii ce persoana iti este alaturi, cine este, cum este. Este important si cui ii oferi increderea si ce mai vrei tu. Evident, intr-o relatie frumoasa, nu este loc de minciuni.

| morena explică:

Ps:e valabil si in cazul iubitei/sotiei happy

Răspuns utilizator avertizat
| claudiea79 a răspuns:

Secretele iti fac rau. o sa ajungi la divort sau la certuri si batai.asa ca mai bine sa fii sincera.nu ai voie sa spui ce ai facut in relatile dinainte lui.sa nu il minti pe sot ca te uraste.naspa viata daca minti

| Doar1îngeR a răspuns:

Eu sunt de parere ca trebuie sa stie tot despre tine.
Din moment ce ai decis sa ai o relatie cu persoana respectiva inseamna ca poti vorbi orice cu el si poate intelege orice si din punctul meu de vedere persoana de langa mine are dreptul sa stie absolut orice.

| SteffishoOr a răspuns:

Nimeni nu stie TOTUL despre tine.ai propriile secrete, pe care NIMENI nu le stie.

| BrD a răspuns:

Daca nu ar sti, si ar afla dupa mult timp, asta l'ar infuria...rau. Dar daca i'ai spune de la inceput, ar fi sanse mai mari de intelegere.

Evident ca nu ar trebui sa ii spui ceva ce ar putea distruge relatia intr'o clipa, iar daca exista asa ceva, va trebui sa faci tot posibilul sa nu afle.
Dar daca este ceva, ce nu ar distruge relatia, dar totusi ii ascunzi, atunci cand va afla, singur, exista riscul sa distruga relatia.

| Cătălina a răspuns:

Trecutul este trecut, a ramas in urma, cel ce conteaza este doar prezentul.
Bineinteles ca nu este bine sa-l menajezi, ascunzandu-i un adevar caruia in mod cert crezi nu i-ar putea face fata, mai bine ii spui direct, verde in fata. De altfel, cine te iubeste, te iubeste asa cum esti tu: cu bune si rele.Asadar, sunt de acord ca iubitul/sotul trebuie sa stie totul despre noi.

| VeVeriţaa a răspuns:

"Absolut totul" nu ştiu nici eu însămi despre mine. Şi nimeni despre el, cum ar putea atunci să ştie altcineva?
Mama spune: să nu stie stânga ce face dreapta şi cu cât e mai discretă, cu atât tata o iubeşte mai mult, îl scuteşte de probleme.
Şi mai spune că "ce-i mult strică", că "discreţia e sfântă şi e lucru rar".
Mai am timp să adun citate.

| NothingImportant200 a răspuns:

Eu nu cred. Poate tu tii un secret de o viata, de ce l-asi spune chiar acum, chiar cui nu trebuie. Daca te desparti de sot / iubit, nu ai certitudinea ca iti pastreaza secretul/secretele.

| andreeeeea a răspuns:

NUhappy
ce e important da.ar trebui
dar nu tot.
1. oriicine are dreptul sa aiba cate un secret oricare ar fi ala(doar sa nu dauneze relatiei)
2. daca partenerii vor stii tot unu despre altu va fi cam seaca relatia.si cu timpul va deveni plictisitoarehappy

| anaaa13 a răspuns:

Indicat ar fi sa stie, ca sa te cunoasca indeajuns de bine.happy

| TVD a răspuns:

Nici eu nu stiu totul despre mine oh go on

| Inamicul a răspuns:

Sincer nu, Nu trebuie sa stie! Trecutul este trecut, daca e vorba de ceva legat de prezent sau de timpul in care ati fost impreuna e frumos sa stie pentru ca sunteti un cuplu nu mai sunteti 2 persoane care nu au nimic in comun! Daca e legat de trecutul tau... nu are rost sa isi incarce memoria si mai ales ca apoi pot aparea discutii in care se va face referire la ce a fost candva... asa ca mai bine eviti sa se ajunga acolo! Asta e doar parerea mea, sunt curios ce raspund altii!

| Inamicul a răspuns:

Valabil ce am scris in ambele cazuri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de parere ca barbatii se plictisesc f repede, de asta le place sa descopere mereu ceva nou la tine sa-i surprinzi mereu cu ceva ( nu ma refer acum la secrete grave sau trecutci asa despre comportamentul de zi cu zi) de ex fostul meu ma cunostea atat de bine incat imi stia orice reactie la orice mi-ar fi spus sau facut.stia ceo sa spun sau ce o sa fac, s-a plictisit de mine si s-a terminat, ca ma cunostea pe toate partile...si nu stiu daca e bine, cred ca oricine trebuie sapastreze cat de cat distanta astfel incat persoanei de langa ea sa apuce macar sa i se faca dorlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu trebuie.casnicia este un fel de institutie sociala in care se minte pe ruptelea.este construita pe sentimente vesnice de dragoste si iubire, pana pune prostul botul. sau proasta. dupa aia incepe marea minciuna tradare si inselare reciproca.care este prins primul este mazilit de celalat care se da drept sfant.si uiteasa au trait fericiti pana la adanci batranete intr-o dulce preacurvie si vesnica minciuna.si-au crescut copii si educat in spiritul unor valori pe care ei insisi nu le-au respectat niciodata.Doamne, imi dau si lacrimile de atata fericire si sinceritate. in casnicii. ce crezi morena? daca faci o greseala, nu e de ajuns ca o stii tu? eu cred ca e si bine nu are cum sa fie.cine a mintit odata va minti mereu spre nenorocirea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sotu nu stie ca in aprilie am 2 ani de cand am o relatie ca alt barbat, sper sa nici nu afle vreodata

| sagitarius27 a răspuns:

Sotul ti-l alegi doar in momentul in care esti sigura ca e persoana potrivita pentru tine. Iar cand il alegi, viata ta ti-o incredintezi lui si viceversa. Depindeti unul de celalalt. Secretele sunt periculoase. Depinde ce secret ai. Depinde cum crezi ca va reactiona. Tu esti in masura sa stii daca e bine sau nu sa tii un secret, dar ai grija ca sa nu se-ntoarca impotriva ta.

| toteu_2152 a răspuns:

Cred ca in mare parte ar trebui sa stie depre tine, sa iti stie viata si relatiile trecute sau oricum cat de cat sa te cunoasca... dar depinde toot timpul de el sunt unii barbati care nu vor sa stie nimic si altii care vor sa afle chiar si cea mai mica aventura din trecut...depinde de ce lef de om este el happy.