| tlaura a întrebat:

Tu crezi în Dumnezeu? Argumentează.

31 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Da, cred în Dumnezeu. De ce? Fiindcă tot ce scrie în Biblie este adevărat, fiindcă de-a lungul timpului au avut loc multe minuni, fiindcă există numeroase documentare care demonstrează prezenţa Lui în viaţa creştinilor.

Numai bine!

| Narcis2007 a răspuns:

Care dintre ei?

| RAY a răspuns:

Nu,din nimic nu apare un zeu,creator,forta sau ce o fi care plictisit de o eternitate creaza un univers din absolut nimic si apoi creaza oamenii din lut si pe satana un nimic pentru el dar acel nimic se lupta cu el de atunci ce poveste nu,cum sa cred cand vad copii care sufera de mici,mor infometati,comportamentul celor care cred in zeii este unul care demonstreaza ca nu sunt mai buni ca cei care nu cred din contra cei care nu cred sunt mai non violenti,de ce a creat virusi,microbi,viermi care te manca de viu,copii orbi,handicapati, si atatea pentru ce, pentru pacatele parintilor platesc copii asta e moral de ce e moral pentru ca asta face un zeu, vezi astea sunt scuze doar, cred ca orice teist e de fapt ateu acolo in adancul lui dar din interes e teist

| zurick a răspuns:

N-am ajuns la pragul sa zic ca exista sau ca nu exista, oricum cert este ca biblia are destule neclaritati.

| sublime89 a răspuns:

Nu, pentru ca doar copiii ar trebui sa creada in basme.

| AirănMeidăn a răspuns:

Nu, nu cred.
Argumente: Ai tumblr?

| Ancamitumihaela a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Dumnezeu exista cu adevarat pentru ca a creat cerul si pamantul si tot ce contine in ea. Datorita lui avem suflarea vietii in fiecare dimineata cand ne trezim, pentru ca prin indurarea celui Atotpurtenicul noi traim in acest pamant : daca n ar exista Eli, pamantul ar fi gol si fara viata si noi ca fiinte umane si animale nu am fii in viata in ziua de azi. DUMNEZEU A TRIMIS PE SINGURUL SAU FIU CA ORICINE CREDE IN EL SA NU PIARA, CI SA AIBA VAITA VESNICA. ISUS HRISTOS SI-A DAT VIATA IN LOCUL TAU PE CRUCE DIN GOLGOTA CA TU SA POTI TRAI IMPREUNA CU EL IN RAI. ISUS TE IUBESTE NESPUS DE MULT.

| Alcyon a răspuns:

Nu cred ca-i bine pusa problema. E ca si cum i-ai spune unui om sa gaseasca argumente ca are un anumit sentiment.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

I don’t know if God exists, but it would be better for His reputation if He didn’t.

Jules Renard

| Ancamitumihaela a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

God exists because he created the sky and the earth, he created the trees, animals of all kinds and man from the soil of the earth. The first man that God created was Adam and then from his stem he created the first woman Eve. It is written in Genesis from the BIBLE,, Then God said, Let us make man in Our image and Our likeness, let him rule over the fish of the sea, over the birds of the sky, over the cattle, over the whole earth and over all the creeping things that move on the earth.
God made man in His image, He made him in God's image, He made him male and female.

| Kalla a răspuns:

E mai probabil sa nu existam noi decat sa nu existe Dumnezeu.El exista, fie ca credem sau nu.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

Kalla, nu stiu cum sa-ti zic, dar eu exist, odata ce-ti raspund acum. Dumnezeu ti-a raspuns direct pana acum? Nu cred. Daca da, atunci ori ai probleme, ori nu stii ce inseamna raspuns direct.

| Kalla a răspuns (pentru BlackSulphur):

Dumnezeu ne vorbeste in fiecare zi.Simt iubirea Lui.El este Atotputernic.Chiar exista. happy

| Lămâie00 a răspuns (pentru Kalla):

Asta a fost cel mai ridicol lucru care l-am auzit in viata mea

| Kalla a răspuns (pentru Lămâie00):

De ce? Doar pentru ca cred in ceva? Voi ateii sunteti niste ipocriti. Daca cineva crede in ceva gata e nebun.Ramai in ignoranta ta.Sunteti indoctrinatii unui sistem corupt si fara Dumnezeu, aparent liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă zic "nu", voi fi înjurată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci prefer să nu răspund. Dar stai, că deja am răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, stiu.
Suntem intr-un vis pe care ignorantii il cred real.
Dormim si avem senzația ca suntem treji.
Somn usor.

| AwaZoh98 a răspuns:

"Mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în CRUCEA Domnului nostru Iisus Hristos"(Galateni 6.14).

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru AwaZoh98):

Multi inca cred ca e o simpla coincidenta ca in Romania aproape toata lumea e crestin ortodoxa, si tot o coincidenta este si faptul ca ei chiar cred ca religia asta e adevarul... bizar nu, cand te gandesti ca la fel cred si cei care se nasc in tarile musulmane

| davidwarner a răspuns:

Da. Nu stiu sigur daca e o alegere bazata pe anumite argumente spuse de cineva, sau e consecinta eforturilor anumitor persoane (gen parinti, profesori, biserica), ci e mai mult un sentiment care ma face sa ma simt bine. Si da, consider ca e mai mult decat sentimentul ala ca cineva e dispus mereu sa te asculte si sa te ajute.
In fine, parerea mea e ca fiecare ar trebui sa isi construiasca singur o relatie cu divinitatea adaptata personalitatii lui, nu neaparat unei anumite religii.

| CranK71 a răspuns (pentru davidwarner):

Parerea mea este ca tu crezi in "dumnezeu" pentru ca te simti mai in siguranta cu gandul ca dupa moarte nu se termina totul, pentru ca te simti mai in siguranta cand crezi ca esti pazit de un "ingeras"

| adrian1419 a răspuns:

Nu, fiindca nu cred in basme

| tzuria79 a răspuns:

Nu, sincer nu.

| Ancamitumihaela a răspuns (pentru tzuria79):

La inceput Dumnezeu a facut cerurile si pamantul. Pamantul era pustiu si gol: el a creat toate vietuitoare si fiinte umane, daca na-ar exista el astazi noi nu existam pe acest pamant. Suflarea pe care o avem in fiecare zii vine de la el pentru ca El este Atotputernicul si pretutindeni peste intreaga lume. Atotpurtenicul Dumnezeu a trimis pe singurul sau Fiu adica pe Isus care Si-a dat viata pe cruce la Golgota in locul Tau : IN IOAN SCRIE 3 cu 16 Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca adat pe singurul sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Isus te iubeste nespus de mult.

| Rotari_Valy_1997 a răspuns:

Da,eu cred in Dumnezeu.Hai sa ne gandim un pic, raspunde la urmatoarele
intrebari:
1.L-ai vazut pe Dumnezeu?
Raspuns:Nu, dar nici tu nu ti-ai vazut
creierul, de unde stii ca-l aveti daca nu
la-ti vazut?
2.De ce oamenii sunt murdari?
Raspunstonguet. ca ei nu folosesc sapun.
3.De ce afara este rece?
Raspuns:Nu este rece, este doar lipsa caldurii :
Ei bine tot asa si cu sapunul si cu
caldurabig grinaca toti am cauta bunatatea
lui Dumnezeu, am fi mai buni, nu-i asa?

| Condor a răspuns:

Chiar e adevarat! In Biblie scrie de spre acele razboaie in Siria si se intampla in ziua de azi! si sunt multe altele care adeveresc ca exista Dumnezeu!

| Ancamitumihaela a răspuns:

Da cred in existenta lui Dumnezeu pentru ca a creat Cerul si pamantul, si a facut pe om din tarina pamantului si animale de toate soiuri care se misca pe pamant, daca nu ar exista nu am mai fii in viata si El este Atotpurtenicul si Pretutindeni.

| samirubenmelente a răspuns:

Eu cred.Dar e o lupta sa nu cazi...dar e o lupta si mai mare ca sa te ridiciin final daca vei birui viata vei avea o vesnici in cer.Dar satana ne face confuzi chiar eu ma intreb catiodata EXISTA DUMNEZEU

| adrian1419 a răspuns (pentru samirubenmelente):

Pacat de tine ca esti indoctrinat,sad cand te vad mi se rupe fufletul!