| anonim_4396 a întrebat:

Cu totii stim ca e foarte greu sa ne cumparam casa noastra in ziua de azi. Ce parere aveti despre tinerii casatoriti care locuiesc cu parintii? Ce ati alege:chiria sau locuitul cu parintii? Care e motivul pentru care apar certuri si discutii? Ce ati prefera sa munciti si platitit chiria sau sa locuiti cu parintii si sa strangeti bani?

Răspuns Câştigător
| SparklingAngel a răspuns:

E greu de dat un raspuns clar. Daca parintii sunt intelegatori si nu se baga in relatie nu vad de ce nu ar intra in discutie locuitul cu parintii.Pe de alta parte mi se pare benefica chiria deoarece vezi intr-adevar cum e relatia cu sotul/sotia, parintii nu-i vei avea alaturi toata viata trebuie la un moment dat sa te dezlipesti de ei.

7 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Fiind mama si soacra,am sa-ti scriu sincer din experienta mea si a altora. Chiar daca este foarte greu astazi sa ai propria casa,inteligent ar fi ca fiecare sa traiasca separat, intrucat mereu se vor isca discutii din partea fiecaruia. Intimitatea este cea mai de pret la tineri. Voi,tinerii, nu vreti sa ascultati de cei varstnici, nu va place sa vi se spuna cum sa faceti anumite lucruri sau chiar nu vreti sa fiti vazuti goi prin casa...Asa ca,ideal este sa sa locuiti singuri,ca doi porumbei,sa nu stie nimeni cand va iubiti,cand va certati,daca gatiti,ce gatiti,unde plecati,cat dormiti si lista poate continua. Singuri,va puteti descoperi,va puteti cunoaste,fara influente din partea nimanui. Cu putin efort financiar, intr-o garsoniera sau un apartament micut cu chirie, va puteti cumpara libertatea mult dorita!

| mgtow a răspuns:

Eu stiu ca sunt fiu unic si apartamentul va fi doar al meu, stiu ca nu voi avea prietena si nici nu ma voi casatori. Eu o sa muncesc si in casa imi fac de cap. Iar despre discutiile care apar in relatie e din cauza parintilor ca nu se inteleg bine sau a fetei/baiatului ca nu depune interes in a gasi un servici ori relatia nu le merge bine.

| Anca a răspuns:

Din start aleg sa stau fara parinti!

| Minnie a răspuns:

Din fericire, avem apartamentul nostru, fara rate, dar daca as alege, in mod sigur as alege chiria indiferent de cat de greu ar fi. Am stat si cu parintii un timp, a fost super dar viata difera total cand suntem doar noi doi fata de cand eram cu parintii in casa, chiar daca, cat am stat a fost raiul pe pamant, avand partea separata de apartament si nimeni nu zicea absolut nimic. Daca as fi avut de ales, as fi ales chiria, sa stiu ca am intimitatea mea in toata casa.

| Tiberiu4 a răspuns:

Mai bine locuiesti vreo 2-3 ani cu parintii si strangi banii pentru casa ta ca nu iesi nicaieri pana la urma trebuie sa iti iei casa ta nu ai sa stai toata viata cu parintii. funda?

| bulfyvio a răspuns:

Noi am ales chiria.la ai mei nu era loc, la ai ei era dar parintii nu vroiau sa stam macar o perioada.sincer? daca sunt posibilitati... chiria

| 1NiCk1 a răspuns:

Dupa parerea mea e chiria.Eu stau in chiri inca din clasa a 9 si sunt aproape 7 ani unde stau cu chirie si e super Ok... cand cred ca ca imi permit sa fac un credit sa imi iau casa fac si gata practic platesti la banca bani de chirie dar la un momnet dat ramai cu casa. STIMA