| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa ii fac pe ai mei sa inteleaga ca nu vreau sa fiu ca ei si vreau sa imi traiesc viata ca de aia m-am nascut, nu sa fiu obligat sa fac ce nu vreau sa fac si sa mi se tot spuna ca asa e bine ca asa(am 19 ani)? Ai mei sunt penticostali si tot imi spun ca ar trebui sa ma gandesc la viata de dincolo si din astea ca sa ma pocaiesc sa las tot deoparte (internet/muzica/etc) ca cica toate astea vin de la diavol, mai pe scurt ei spera sa fiu cum sunt ei de cand te nasti pana mori doar te rogi, mergi la biserica si chestii religioase, cand am incercat sa le explic ca nu e neaparat sa fii pocait sa mergi in cer si etc si am mai zis si altele despre Dumnezeu, (nu injuraturi sau ceva, am zis ca de ce asa si asa. Nu vreau sa repet) si au spus ca cum pot spune asa ceva, ca voi fi pedepsit si mda. Pur si simplu de fata cu ei nu pot vorbi, cu prietenii mei linistit trebuie sa ne prefacem "cuminti" ca niste copii. Am incercat sa le spun ca m-am nascut sa fiu altfel dar nu vor sa inteleaga ei o tin tot pe a lor ca voi merge in iad si nu ii voi mai vedea niciodata, simt ca nu pot evolua cand sunt cu ei, nu ma simt eu, cand sunt singur sau cu prietenii sunt linistit, bine, sunt eu, cand sunt cu ei e destul de greu, nu pot vorbi prea mult sa nu cumva sa spun ceva gresit, probabil mi se trage de mic frica asta. Mi-e frica si sa salut un om sa nu cumva sa zica ceva, ma jur, am ajuns sa ma comport ciudat sad oare chiar sa fie bine ce simt? Simt ca am nevoia sa stau singur, sa am casa mea si sa ascult muzica toata ziua si sa fac ce vreau. Cel putin simt ca asa as evolua, oare chiar sa fie asa? Chiar as evolua daca as sta singur? As putea trece peste toate problemele? Nu vreau nici sa fiu pedepsit, eu consider ca lucrurile astea sunt lucruri normale sa asculti muzica, sa ai iubita etc, ar mai fi multe de zis despre iubite si nunti dar stiti si voi astea, daca o sa am iubita nu o sa ma gandesc la nunta imediat wtf, e doar o hartie care zice ca suntem sot si sotie! Daca ati citit pana la capat va multumesc pentru timpul acordat! Imi cer scuze daca am facut greseli, Multa sanatate tuturor!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai 19 ani, deci esti major si liber sa faci ce vrei!
Ia-ti valiza si muta-te, asta fiind primul pas spre libertaea pe care ti-o doresti. dar cale deintors nu mai este la parinti, ca regulile casei lor spun clar, sa tii de religia lor, ori tu vrei liberate si desfranare, cum spun ei, asa-i?
Asadar, ia-ti valiza si pleaca in lume. Muncesti iti faci singur viata pe care ti-o doresti si traiesti dupa cum poftesti, cu muzica, internet, fete si distractii.
Pentru acest lucru, nu trebuie sa vii sa te plangi pe un forum. Esti ditamai barbatul la 19 ani, capabil sa te intretii singur si sa traiesti dupa bunul plac. ia-ti zborul baiete!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am frecventat un timp o biserică baptistă. Acolo pastorul avea 4 băieți între 13 și 5 ani. I-a spus celui mare. Când vei avea 18 ani, îți închiriez o garsonieră și plătesc chiria pe trei luni. Pe urmă ți-o plătești tu, iar la mine vii doar în vizită anunțat. Îți spun acum ca să te pregătești pentru asta. Apoi am văzut un film din USA unde alt pastor îi spunea băiatului lui acelaș lucru. Am avut un coleg mai în vârstă care a făcut un liceu confesional greco catolic cu internat în Aiud. Acolo aveau obligația să participe la liturghia de duminecă. Când au împlinit 14 ani nu a mai fost obligator. Astfel îi educa să ia decizii proprii. Părinții tăi exagerează. Mama mea a făcut la fel, Până am stat cu ea am fost obligat să merg la biserică. Și asta m-a determinat să devim mai târziu ateu. Părinții tăi nu își dau seama că păcătuiesc când îți răpesc libertatea de a-ți trăi viața. Nu ai ce să le faci. Să pleci de acasă este unica soluție.
Eu așa am făcut.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Asa ma cred de parca m-am nascut ieri, ce nu inteleg ca numai sunt copil si pot face ce vreau, ei o tin pe a lor de pe vremuri, ca esti copil si nu sti tu ce e bine

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunoaștem. Se numește încremenirea în proiect.

| Mosotti a răspuns:

Am citit tot atent asa cum fac mereu indiferent cat de lunga e postarea. Nu ai cum sa-i faci sa inteleaga, zi ca ei si fa ca tine pana pleci la viata ta, aia este. Nu e vorba sa evoluezi, e vorba sa-ti traiesti viata asa cum simti tu. Ei vor sa te convinga de nebunia lor, de psihoza lor de fapt. Normal ca o sa-ti fie mai bine fara ei. Aia cu salutul pentru om, de ce ti-e frica? Ce treaba au parintii cu alti oameni? Nu zic nimic, deci scoate din cap asta. Nu conteaza daca ai facut greseli sau nu, subiectul conteaza, aia care se iau de asta, de fapt gasesc motive sa se ia de un om pentru ca a scris ce nu le convine lor. Nu ai facut greseli.

Sa iti zic, astia in general sunt asa pentru ca totul a pornit de la criza psihotica trecatoare, au trait niste chestii pe care le-a luat de reale, si de acolo isi urmeaza psihoza, nu au realizat ca era halucinatie, deci de ala la un moment dat au devenit pocaiti. Mai rar corupti de altul si atat. Asa ca nu ii poti face sa priceapa pentru ca, caracteristica psihozei este ca omu ala nu vede realitatea in ciuda evidentelor si argumentele faptice prezentate. Asta este.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai acolo cu salutul ma refeream ca mi-e frica gen eu stiu sa zicem ca trece un om cu tatuaje si il salut, poate ma ia la rost ca daca il cunosc si etc, dar asta e doar un exemplu iti dai seama... aici nu e vorba de salut, mi-e frica de orice lucrul il fac/spun sa nu cumva sa ma judece, stii cum e daca faci ceva ce nu e bine pentru ei, imediat te fac satanist si..., apreciez ca ai citit tot happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ti-am zis ce sa faci, si aia cu salutul cine te judeca bine, cine nu, sa fie sanatos, nu iti zice nimic, eu cand dau buna ziua la oricare, imi da, ca, crede ca m-ar fi stiut candva, nu se supara nimeni ca faci ceva bun adica ca saluti.

Pe un forum exista un moderator care pedepseste pe astia care vin si zic "ai scris prea mult", "nu ma int subiectul", ia chiar si 14 zil de suspend si cu 5 puncte care astea expira in 3 luni, daca mai ia 5, useru se suspenda definitiv, si nu e asa usor sa faca ala altul acolo. Vorba lui, nu te int, nu intra, nu zice nimic chiar daca vezi. Si ii sparge cu o faza de genu "daca te int subiectu, niciodata nu e prea mult, de citit carti de 300 pagini cum cititi?".

| xeum a răspuns:

(am 19 ani), aici m-am oprit cu lectura. din punct de vedere legal esti liber, nu te mai tine nimeni cu sila langa el, nici macar parintii.