| ☆ Danny☆ a întrebat:

Cum il pot convinge pe fratele meu sa se culce mai devreme seara? De obicei se culca la 12 seara sau chiar 1!(are 8 ani)Mersi frumos!:*

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pai ar trebui ca sa i se impuna o ora de culcare de catre parinti. Sa i se explice de ce nu e bine sa stea atat de mult. Poate nu va intelege pe moment si va face crize dar nu are de ales. E spre binele lui.

| Malvina24 a răspuns:

Recompenseaza-l intr-un fel atunci cand se pune la somn devreme! spune-i ca ii canti inainte de culcare sau ca ii spui o poveste! sau uitati-va amandoi 30 min la un desen animat(de la televizor adoarme sigur)

| Absenta a răspuns:

Inchide. i calculaorul/televizorul.etc
pune. te in pat si indiferent de ce face ignora-l
daca incearca sa deschida tv, sau calculatorul sau stiu eu ce sa mai faca ia. l cu frumosu si zii sa va jucati aman2 un joc.
va puneti in pat si numarati oite in gand iar maine dimineata va veti spune cate ati numarat fiecare.sau jocul taceri...
sau prosteste. l ca sa faca liniste sa poata auzi catelul pamantuluilaughing
sau zii ca "te las sa te joci pe telefonul meu 20 de minute apoi ne culcam aman2"
happy
sper sa functioneze!
Peace

| JesterRO a răspuns:

Programul ala care stinge calculatorul se numeste "shutdown" si il gasesti pe dc++; bagi parola la calculator si in felul asta nu mai poate intra pe el in cazul in care il deschide iar dupa ce s-a efectuat shutdown-ul. E o solutie buna daca nu intelege cu vorba.
Depinde si cum ii explici acum... poate mai mult il enervezi si sta de-al naibii atat.
Parintii nu zic nimic? Ei ar avea o influienta buna asupra lui... tu ca sora nu prea. Stiu pentru ca si eu am un frate de 9 ani. Pe langa toate astea explica-i adevarul, unde se poate ajunge. Si ar trebui sa petreaca mai mult timp pe afara cu prietenii, pana nu devine obsedat.

| →s ♥ ą← a răspuns:

:O:o wow. 8 ani? pff eu abia rezist pana la 2 si am 14 ani:-s tare pustiu:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culcate si tu mai devreme(sau prefate ca dormi)big grin in felul asta nu o sa mai aiba ce sa faca si merge singur sa doarma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-l de o aripa destul de ferma si arunca-l in patul lui.

| nutty a răspuns:

Dai ceasul de la calculator si telefon (sau depinde daca mai ai si la altceva) cu cateva ore inainte.Presupun ca la varsta lui nu realizeaza ca isi face singur rau, asa ca o discutie nu ar cam avea rost.

| Ea.e. a răspuns:

Baga-l in sperieti cu Bau-Bau

Da'i lapte cald.sacaie'l

pune parola la calculator

scoate TVu din priza

sperie'l

pune'i Bloody Mary pe YouTube

etc

| alex_7264 a răspuns:

Exista. program pentru PC. sa se stinga pc`u la ora. De. se opreste fain frumos. le spui parintilor(de program) ca o sa planga banuiesc at. si happy end, SomnIk ushOr

| Cristinica_5510 a răspuns:

Cea mai bine. metoda este sa iti faci timp, ca la ora 9 sa te joci cu el 1 ora pana il vei epuiza. El o sa fie atata de obosit incat sigur va adormii!

| ike a răspuns:

Deci la ora asta el nu doarmelaughing, smecher baiatul! poate are gagica.eu zic ca ar trebui sa il intelegi.laughing.
nu stiu, eu i-as da de ales:"dk dormi pana la 10 mergem la McDonalds, dk stai mai mult te duc la bunica", sau mai stiu eu ce...hee hee