| TheAnonimUser a întrebat:

Cum imi pot uita tatal? Mentioanez ca m-a parasit cand aveam 14 ani nemaiavand nici macar o legatura dar parca ceva ma duce cu gandul la el si nu stiu cum sa il, uit definitiv?

9 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu este o idee buna sa il uiti. Candva ii va parea rau ca te-a parasit (desi poate ca au fost niste motive, adevarul are intotdeauna doua laturi) si pote ca veti restabili o relatie intre voi.
Cred ca este OK sa te gandesti din cand in cand la tatal tau, sa incerci sa nu il condamni si sa fii deschis/a la o eventuala relatie cu el in viitor.

| aXy99 a răspuns:

Vezi tu, timpul inchide ranile, dar cred ca singura capabila sa le vindece este moartea. Nu ai cum sa iti uiti tatal, este imposibil. Incearca sa-l ierti, poate a facut-o cu un scop si n-a vrut sa te raneasca.

| ywar a răspuns:

Crestineste, nu prea e bine. In rest timpul vindeca totul. Mai tarziu cand vei avea familia ta, ai grija sa nu repeti greselile inaintasilor tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa-l uiti? daca e in tine? si tu in el? esti ca stropul de apa dintr-un izvor.tu insu-ti vei deveni un izvor.iti va placea sa fii uitat de cei pe care i-ai izvorat?

| unprietenaproape a răspuns:

Pe mine m a abandonat cand m am nascut. niciodata nu mi a lipsit sau. ma bucur ca s a intamplat asa nu iti pot inchipui cat de mult il urasc
poate el te iubeste. nu l uita

| DjNick112 a răspuns:

E greu, eu dupa 6 ani nu am uitat....acolo unde a fost dragoste adevarata nu se uita din pacate...si eu as vrea sa uit odata, sa scap gandul asta, pana cand? Si cand ma insor tot la ea am sa ma gandesc? ***

| Ralucaa69 a răspuns:

Nu poti. Decat daca ti-ar sterge cineva memoria. Este greu, te inteleg, dar cu totii vrem sa uitam cate ceva sau pe cineva, desi nu putem, invatam sa traim cu amintiri placute si cu amintiri neplacute pentru ca la urma urmei amintirile fac parte din noi.

| FearIsALiar a răspuns:

N-ai cum.Din pacate doar timpul astupa din gaura care s-a facut.
Sper sa ai o viata usoara si sa-ti regasesti tatal.

| mayablonda a răspuns:

Buna! Din păcate nu ai cum sa il uiți, totuși e cel care ti.a dat viata... Încearcă sa te împaci cu ideea ca el nu mai e langa tine si alina-ti durerea cu anumite gânduri ( de ex: daca ar fi fost langa mine mi.ar fii facut rau sau a avut destule motive sa plece) caută.ti gânduri care sa te ajute sa nu te mai gândești cu durere la plecarea lui... Sau daca vrei neaparat sa.l uiți, practica un sport, învață in felul asta o sa ai mereu mintea ocupată. Sper ca te.am ajutat