| anonim_4396 a întrebat:

Cum o conving pe mama sa imi ia un papagal? nu imi ia pentru ca cica face un miros daunator pentru plamini. Cum o conving?

16 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ii spui ca fumezi, big grin ce e mai daunator mirosul de papagal sau tutunul? laughing

| Hikari a răspuns:

Buna.
E o porcarie afirmatia aia cu mirosul.
Eu am papagali de luni de zile si nimeni nu are nimic.
Zile ca nu le-ai cerut un caine sau o pisica ci un mic perus care este usor de intretinut, si ca iti doresti foarte mult unul.
Bafta!

| MayanMistica a răspuns (pentru Hikari):

Orice pet, ca e caine, pisica, hamster, papagal sau mai stiu eu ce altceva implica responsabilitate. Esti pregatit/a pentru asa ceva? Sau e o toana de moment dupa care te vei plictisi si va ramane in grija mamei tale sa aiba grija de el?!
De exemplu fiica mea isi doreste foarte mult un animal de casa. Pisica iese din discutie (sotul meu e alergic) iar un catel trebuie plimbat de 4 ori pe zi, dus la vet, platite vaccinuri plus taxa la primarie. Nu dispun de acei bani plus ca e oarecum incomod in concedii.Acum i s-a nazarit ca vrea hamster. Are camera vraiste de te doare mintea.Ma rog de ea sa-si faca ordine cu zilele si eu vorbesc, eu aud. Cine va sta sa schimbe talasul la hamster ca eu cu siguranta nu. N-am curaj sa pun mana pe ei si cred ca fac atac de cord sa vad vreunul liber prin casa. I-am spus clar ca imi pare rau pentru ea dar n-a trecut testul de responsabilitate inca.
Ce te faci cand pleci in vacanta cu ai tai? Cine va avea grija de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.pai ei iii convine.ca si-a luat unul cand s-a maritat.nu vrea sa ai si tu unul.

| TashaUhm a răspuns:

Ok. Deci. 1.nu face nici un miros neplacut. 2. te minte
3.Demonstreaza-i ca esti responsabil si ca meriti sa-ti cumpere un papagal...
Dar realizezi ca va trebuii sa ii schimbi apa in fiecare zi, sa ii faci curat la 2 zile, sa ii dai de mancare..nu?
Sau.
Strangi bani la salteluta. si iti cumperi unu. ce o sa faca? nu o sa ii dea drumulaughingCredthinking

Bafta`!

| MayanMistica a răspuns (pentru TashaUhm):

Sa faci ceva impotriva hotararii parintilor tai atata timp cat stai in casa lor nu mi se pare o idee prea buna. Eu sa stiu ca fata mea mi-a nesocotit vorba m-as supara foarte tare si da, l-as duce la un magazin cu animale. Nu pentru papagal ci pentru ca m-a ignorat.

| TashaUhm a răspuns (pentru MayanMistica):

Mdea. cum spui tu. eu una. asa am facut.
Mi-a tinut morala ca de ce l-am luat. ca nu o sa am grija.
Si? acum e bucuroasa ca vede ca sunt responsabilalaughing
Depinde si de caracter.

| PaulCCraciun a răspuns:

Nu stiu daca rasele de talie mai mare lasa miros, dar perusii cu siguranta nu, asta daca schimbi hartia din cusca zilnic. Eventual, sunt persoane care sunt alergice la puful de papagal, dar miros daunator, eu unul nu am avut problema asta.

| CamiiBăă a răspuns:

Pai incerci sa fi cuminte, bun, ascultator si pe urma ii spui sa-ti dea ca recompensa un papagal.

| MayanMistica a răspuns:

La noi vad ca inca se fac sapaturi pentru hamster(i).De unde doi, ca eu stiam doar de unul! Sotul meu e pro, eu contra lor. Fata n-a adoptat tactica : ma dau pe langa tati ca poate merge ...in schimb tati s-a gandit sa ii faca pe plac fetei. Asa ca i-am zis clar si raspicat ca daca fata nu curata cusca la hamster, o sa o curete el in locul ei. Si daca niciunul n-o face atunci zboara toti patru in cusca tongue

| Plolice a răspuns:

Eu am 4 papagali 2 ninfe si 2 perusi, daca ii cureti odata pe zi nu miroase deloc

| oompaloompa a răspuns:

Il convingi pe marele TATA si apoi ii spui mamei SURPRIZA!

| cozmin556 a răspuns:

Documenteaza-te despre papagali pe internet si spune-i mamei tale toate aceste informatii eu asa am facut da imi ia papagal cand voi avea proproa camerasadsad

| TePupiic a răspuns:

Eu am trei papagali (perusi) si daca le speli cutiuta nu miroase deloc urat!

| DPaul a răspuns:

Nu face nici un miros daunator.Asta e doar o scuza sa nu iti ia probabil din cauza faptului ca crede ca te vei plictisi si ea va trebui sa aiba apoi grija de el. Spune-i sa ai citit pe net si nu e adevarat.Dar vezi ca sa ai un animal de casa include anumite responsabilitati zilnicewinking

| Shogard a răspuns:

Buna, deci in primul rand spune-i ca papagalul aduce fericire in familie (ceea ce este adevarat) si mai spune-i ca un papagal nu costa mult si nu are nimic de aface cu plamani. Eu asta i-am spun lu' maicamea cand am vrut un papagal ( eu am perus). Sper ca te-am ajutathappy :*. Fundita? happy