| Roxana12345shhzhsbzwbbsz a întrebat:

Cum poate un tata sa ti zicaa ca nu te mai sufera? cata inima poate sa aiba sa ti zica asa? Toata ziua muncesc,stau la magazin, l centru si zice caa nu fac nimic ..sa muncesc ca el s a saturat sa munceasca, dar el nu face nimic! Din toata curtea numai de mne de ia ..cand eu muncesc mereu ..de fratele meu nu se ia ca nu face nimic ..de cumnata mea la fel ..se trezeste la 12-13 se imbraca si pleaca sa se plimbe! Si tot de mine se ia. ..cand toata ziua muncesc ..eu am 16 ani ..nu ma duc la alti copii sa ma plimb sa ma distrez. ..eu toata ziua stau in curte si muncesc ..seara daca ies in poarta la mne e bine ..eu nu am voie sa plec din poarta meaa ...si tot nu e bine! ce saa fac? am nevoie de un sfat? este foarte dur ..ma bate zii de zii ..ma injuraa! nu mai pot! Imi vine sa plec pe strazii de nebunaa! uneori imi vine sa mi i au viata! ajutati ma cu un sfat va rogg!

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asa ceva.Ar trebui sa porti o discutie sincera si deschisa despre modul in care se poarta cu tine si sa ii spui ce simti, dar in mod respectos.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile despre cum sa te intelegi cu familia.

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

E regretabil ca se intampla asa ceva. Cel mai ok ar fi sa icnerci sa iei legatura cu o alta ruda. Cu mama ta sau cu bunicii sau cu unchii etc. Trebuie sa ai pe cineva dispus sa te inteleaga si sa te ajute. Spune-le ca in ritmul asta nu se mai poate. Daca e necesar sa mergi la politie, fa-o. stiu ca e vorba de familie si ca familia e pe primul loc si se presupune ca ar trebui sa iertam dar nu totul. exista o limita pe care un parinte n-are voie sa o intreaca. Daca a intrecut-o, nu mai e un adevarat parinte.

| Blamely a răspuns:

Nu este bine, mama ta nu este lângă tine?
Nu ai o altă rudă să te sprijineze şi să te ajute? Încearcă să-i spui tatălui tău că nu mai suporţi situaţia şi roagă-l să îţi dea mai multă libertate.
Dar dacă deja ai spus că te bate şi te înjură, presupun că ar fi o cauză pierdută.
Dacă nu ai o altă alternativă încearcă să contactezi Protecţia Copilului.

| madalinutza20 a răspuns:

.Vorbeste cu mama ta si spune-i ce se intampla!