| Elisabeta21 a întrebat:

Cum pot convinge pe cineva sa mearga la psiholog? Persoana respectiva e încăpățânata rau si are impresia ca daca merge e nebuna dar nu e asa. In ultimul timp s-a agravat rau imi spune ca are dureri de cap si nu se simte bine psihic, are ganduri rele si imi este teamă.

Răspuns Câştigător
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ii poti spune ca este spre binele ei sa mearga la psiholog, pentru ca el stie ce face si ca il va ajuta, si ca psihologul are rolul de a te face sa intelegi niste lucruri din adancul tau pe care nu le poate intelege, de aceea e bine sa mearga, ca altfel va avea ganduri de suicid, sau pur si simplu starea lui il face sa nu se bucure de bucuriile vietii. Ii poti spune ca indiferent ce se va intampla vei fi alaturi de el, si dupa mai multe sedinte se va simti mai bine, sa lase egoul si sa se duca la psiholog. Ii poti da exemplul altor persoane, care vin la psiholog dupa o despartire, dupa moartea cuiva drag, dupa o trauma, nicidecum oameni handicapati, deoarece nu pot trece singuri peste aceste suferinte

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu o poti obliga, treaba ei daca nu vrea sa mearga, spune i ca este vorba de psiholog nu de psihiatru, este o diferență intre pshihologie si psihiatrie. Dar daca ea nu intelege atunci lasa o asa.

| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să o obligi, ea trebuie să decidă.

| Sofer a răspuns:

Nu ai ce face. Explicai ca trebuie sa vorbească cu cineva sa o ajute psihic sa se relaxeze.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Nu este vina ta pentru situația ei, nu ești tu responsabilă pentru viața ei. Decizia este doar a ei! Elimină persoanele negative și toxice din viața ta și vei vedea că viața ta se va îmbunătăți

| Anonimus107 a răspuns:

Gandurile rele e de la diavol! Du-o pe ea la un duhovnic! Ai încredere ce spun! Nu strica! Doar ai sa vezi ca va fi bine sa se duca!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonimus107):

... si sa aiba musai contributia platita la zi!

| RKBlue a răspuns (pentru Anonimus107):

Wow.
A sunat secolul XVII. Te vrea inapoi...

| Nemessys a răspuns (pentru RKBlue):

A calatorit in timp.

| RKBlue a răspuns (pentru Nemessys):

Da...
Si a adus ideile de ev mediu cu el.