| Sportacus123 a întrebat:

Cum pot să-mi accept destinul că o să rămân singur pentru restul vieții?
Acesta este destinul meu, să rămân singur, dar eu tot încerc să mi-l schimb.
Idei?

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Te-am vazut postand foarte mult intrebari de genul si am o vaga impresie ca inca esti abia in liceu. Cu chestia cu care te confrunti tu m-am confruntat si eu si multi altii. Adevarul e ca nu e usor sa-ti gasesti pe cineva, mai ales nu la varsta ta. Si e si foarte dureros sa vezi ca altii au relatii, iar tu ramai pe langa.

"Fii tu insuti" e un sfat atat de cliche, dar jur ca iti dai seama dupa o vreme ca e 100% adevarat. Sa cauti o "relatie" nu inseamna sa fii tu insuti, sub nici o forma. Sa gasesti pe cineva de care chiar iti place, aia inseamna sa fii tu insuti! Nu conteaza cat 'efort' depui in zona asta, ideea e ca nimeni nu vrea sa fie persoana care te ajuta pe tine sa scapi de o frustrare. Oamenii vor sa fie iubiti si apreciati exact asa cum vrei si tu, iar daca tu cauti doar sa-ti schimbi 'pozitia' in viata (cauti pe cineva cu care sa te pui ca fiind intr-o relatie pe Facebook, nu pe cineva de care chiar iti place; cauti pe cineva cu care sa-ti pierzi virginitatea, nu cineva care chiar te atrage etc.) asta e usor dezumanizant fata de persoana cealalata.

Indiferent cat de greu ar parea sa lasi lucrurile sa se intample de la sine, pana nu poti face asta, nu prea ai sanse. Concentreaza-te pe chestii care te pot face mai atractiv (sport, mancare sanatoasa, haine curate, hobbie-uri etc.) si asteapta.

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns (pentru Sportacus123):

Ok, eu am 25 deci nu suntem chiar asa de diferiti.

Stii ce e foarte trist? Daca ai trait deja atata cu sentimentul asta, probabil o sa-ti si ramana in subconstient, indiferent cat de 'bine o duci cu fetele' mai incolo.

Daca tot ai peste 18, te-ai gandit sa incerci Tinder si Bumble? Eu acolo am cunoscut majoritatea fetelor cu care "am avut treaba" cum s-ar zice.

10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Uneori să rămâi singur este mai bine și mai sănătos decât să trăiești cu cineva.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca îți accepți "destinul", ești un laș.
Destinul nu exista, ce există în schimb, sunt doar alegeri proaste care te deplasează de la drumul vieții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te lasi in voia destinului suna a scuza, astepti sa pice din cer fara sa depui efort.
Nu ai prietena dar nu iesi din casa si nu socializezi cu fetele, doar cu parintii ca am vazut in alta intrebare de-a ta, daca ai fete la munca cel mai probabil le eviti, continua asa inca 10 ani si nu se schimba nimic, nu vreau sa te jignesc, te stiu de ceva timp prin intrebarile pe care le pui dar puteam sa jur ca ai mai putin de 22 de ani, cu mult.
Zona asta de comfort se termina doar cand faci un pas in fata, iar daca nu stii de unde sa incepi te documentezi, vrei sa fii de succes, studiaza succesul, vrei sa fii fericit, studiaza fericirea, vrei sa fii sanatos, studiaza sanatatea, nu lasa nimic in voia sortii, trebuie sa depui un minim de efort in a intelege dinamica relatilor si a comunicarii, noi ca barbati suntem inclinati spre logica, femeile tind sa fie mai emotive, daca vrei sa conectezi cu o fata priveste-o in ochi, nu in jos sau in alta parte, fa-o sa simta ca vorbeste cu un barbat, nu cu un robot care nu ii starneste nici o emotie, cateodata noi stam in calea fericirii noastre, nimeni altcineva, nu te-ai nascut invatat nici tu nici eu, baga-te in vorba chit ca te balbai sau o dai in bara, nu conteaza, asa te acomodezi, cum altfel sa evoluezi daca nu depui putin efort, nu vei fi perfect, trebuie sa-ti dai voie sa gresesti.

| Standt a răspuns:

De unde stii ca asta este destinul tau?

Răspuns utilizator avertizat
| Standt a răspuns (pentru Sportacus123):

De aici ai dedus prostia asta asa de mare?
De ce nu ai iubita? Stii sa te porti cu fetele?
Dupa cum vad ca intrebi si raspunzi pe aici, cred ca mai ai de lucrat la tema relatii, dialog si nu numai.

| mODIN a răspuns (pentru Sportacus123):

Nici asta nu-i tocmai o mentalitate sanatoasa. O relatie nu e un 'nivel' la care ajungi in viata dupa ce treci prin anumite stadii de maturizare sau mai stiu eu ce. Nu e ca si cum e o anumita cantitate de dezvoltare prin care trebuie sa treci, iar apoi 'deblochezi' abilitatea de a fi impreuna cu cineva.

| vodami92 a răspuns:

Eu zic spun ca nu e asa! depinde ce faci in viata! si depinde numai de tine! poate ca ai cum are toata lumea frustrari regrete framantari! esti deranjat ca ala avanseaza in viata! si tu nu! ceva este! si este normal! nu este nimic gresit!