| ana_6813 a întrebat:

Cum sa fac sa conving parintii sa imi ia un catelus? P.S.au avut un catel mai mare care facea multa mizerie.

6 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Un catel este o responsabilitate mare, trebuie sa il duci la veterinar, trebuie mereu scos afara pentru asi face nevoile, pentru a socializa cu alti catei etc.
Eu zic ca mai trebuie sa astept 2-3 anisori pana esti mai mare.
In loc de catel ti-ai putea cumpara: hamster, porcusor de guineea, chinchilla sau 2 papagali ( o femela si un mascul )
Daca tot doresti catel iti trebuie un catelus de talie mica: Un pechinez, un bichon, un yorkshire terrier, un chihuahua.
Le promiti ca vei avea grija de el, il vei scoate afara sa-si faca nevoile ori de cate ori are nevoie, vei lua note bune la scoala. Dar parerea mea este sa mai astepti 2-3 ani si pana atunci sa-ti iei unul din animalutele pe care ti le-am recomandat mai sus.
Succes si o zi placuta! happy

| radutu1299 a răspuns:

Un catel e o responsabilitate mare.Trebuie sa iei un catel de exemplu un bichon, e dragut nu face mizerie, e inimos, intotdeauna flutura coada cand vii acasa etc. Trebuie sa-i convingi ca il vei scoate la plimbari, sa-l hranesti, sa te joci cu el si sa te duci cu el,, afara''. Dar recomand si un porcusor de guineea sau niste pestisori exotici(te relaxeaza si nu fac mizerie nici zgomot) acum depinde de decizia familiei tale.

| amoraeliza a răspuns:

Si eu mi-as dori! Dar eu ma gandesc de cateva zile bune! asa ca ar fi un exemplu : In fiecare zi sa le spui ca o prietena de-a ta a primit un catel nu stiu ce... si sa le bati apropouri cu acest lucru fara sa-si deie seama din prime ex: Vai, daca as avea si eu un catel (bichon, caniche etc) nu as mai sta asa de mult timp in fata calculatorului! M-as juca mai des!( cu el) etc. Sau sa le spui : Mama, Tata mi-as dori un catel (de care vrei)! si va promit ca voi lua o nota mare ( la ce materie vor ei), ca vei face economie, (nu stiu) si in acelasi timp sa la spui ca nu stiiu cine are un catel asa de frumos si nu stiu ce si nu mai sta mai deloc pe internet din cauza lui,... Si le mai poti spune ca nu mai tu vei avea grija de el
Sper ca ti-am fost de folos!
FUNDA!

| Mihalache_Cata_1994 a răspuns:

Pai lepotipropune sati ia un caniche cand lasa par lasa chemotoace nu sunt foarte scumpi sunt jucausi in schimb bicchoni lasa par sunt albi si fitzosi

| Balea_Alina_1996 a răspuns (pentru Mihalache_Cata_1994):

Nu toţi bichonii lasă păr, de fapt nu cred că dacă e bichon şi e de rasă pură să lase păr. E chiar contrariul dacă nu te documentezi, pe net scria că năpârlesc fooarte puţin! Iar dacă îi mai şi tunzi nu cred că vei avea probleme cu părul.

| pisicutzalex a răspuns:

Eu zic ca este tare sa ai un catelus, dar trebuie sa fie unul micut. Daca tii mortis sa iti iei unul mai mare ar trebui sa te gandesti foarte bine inainte sa-ti cicalesti parintii cu asta! Succes!