| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ii arat mamei mele ca o iubesc? Mereu am fost genul de copil distant (nu doar fata de ea, ci fata de toata lumea, asa sunt eu, mai rece) si acum mi se pare ca are nevoie de afectiune si nu stiu cum sa i-o ofer...

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Adu-i un buchet de flori si niste bomboane sau ceva ce stii sigur ca ii place si daca te intreaba cu ce ocazie, ii spui ca nu iti trebuie o ocazie sa o vezi pe mama ta zambind. Spune-i ca o iubesti mult si apoi intreab-o daca are nevoie de tine prin casawinking

9 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Iubirea poate fi aratata prin gesturi calde, prin cuvinte spuse din inima si prin ajutorul pe care i-l dai atunci cand ea are nevoie de tine.
Nu stiu daca esti o tanara adolescenta, ori ai varsta varsta pubertatii, dar ce este comun acestor varste, este o dificultate de comunicare, cu cei din jur si mai ales cu parintii. Probabil ca nu-ti aduci aminte insa, sunt convinsa ca, atunci cand erai mica, imediat ce erai suparata, ori erai bolnava sau chiar fericita, imediat zburai in bratele mamei tale. Nu sunt convinsa ca esti o fire rece, poate doar esti mai timida si nu prea stii sa-ti arati sentimentele. Mama este unica in lume pentru tine stii asta, ea te iubeste neconditionat insa cred ca, daca tu ai simtit ca mama ta are nevoie de tine si ni te-ai adersat deja esti pe cale cea buna. Incepe o terapie, prin comunicare, vorbeste cu ea, povesteste-i lucrurile care te preocupa si spune-i cat de importanta este ea in viata ta, spune-i ca o iubesti, pentru ca acest lucru ar trebui sa-l facem zilnic cu cei pe care iubim. Fa si tu treburi prin casa, fa curatenie, ajut-o la gatit sau chiar fa-i o surpriza, gateste singura ceva ce stii ca-i place. Mangai-o, pentru ca gestul acesta tandru merge direct la suflet. Intreab-o daca este cumva trista sau bolnava si cere-i sa-ti spuna cum s-o ajuti. Poate acum trece prin niste stari sufletesti mai dificile, poate aveti necazuri financiare, poate se zbate cu tulburarile hormonale care sunt specifice menopauzei, poate exista ceva tensiuni in casa cu tatal tau sau cu alti membri ai familiei. Afla ce o preocupa si incearca, prin fapte, dar si prin vorbe, sa vada ca-i esti alaturi si sigur starea ei sa va imbunatati si veti deveni cele mai bune prietene. Sa stii ca si eu am copii si acestia, inca de atunci cand erau scolari mici, mi-au devenit prieteni mi-au spus intodeauna ce-i preocupa si le-am dat sfaturile necesare, atunci cand au avut nevoie. Viata este facuta din crampeie de imagini, de fapte, de ganduri, de vorbe, care te pot face fericit. Nu te lasa infranta de bariera invizibila care crezi ca s-a creat intre voi, ea este pusa de tine si tot tu, oprin vointa si gandire pozitiva o poti ridica si acest lucru va fi benefic si pentru tine, o sa vezi. Eu iti urez sa ai energia necesara pentru a te implica in aceasta "terapie" pe care ti-am propus-o si sa aduci din nou zambetul pe chipul drag al mamei tale. Succes.

assiris
| assiris a răspuns:

Prin gesturi mici dar facute cu caldura din toata inima, fara sa-i spui explicit neaparat, ii poti dovedi dragostea ta pentru ea. Fa-i cafeaua dimineata, du-i un ceaai, daca a racit, mergi si ii pune mina pe frunte, intreab-o daca vrea sa faci ceva pentru ea, vino acasa cu o floare chiar daca nu e o zi speciala, spune-i ca te-ai gindit la ea si de aceea i-ai adus floarea, cind vorbesti cu ea, uitate in ochii ei, spune-i ca are ochii frumosi, ca esti fericita ca e mama ta... ehehei dar cite gesturi mici cu o insemnatate mare poti face pentru ea.

| nicky a răspuns:

Spune-i cat de mult o iubesti, ajut-o la ce poti si cand poti, discuta cu ea despre problemele tale si va veti apropia si pana la urma iti va povesti si ea problemele ei.In final veti deveni cele mai bune prietene. Mai aminteste-i din cand in cand ca o iubesti si ca ii vei fi alaturi.

| cely a răspuns:

Povesteste-i ce faci la scoala, in timpu liber, cere-i sfatui, antrenaz-o in tot felul de discutii. Ajut-o la treaba, fii calda cu ea. Doamne ajuta!

| simona24 a răspuns:

Fiica mea de multe ori imi lasa cate un biletel in care imi spune cuvinte calde...mai ales dupa ce ne certamhee hee... e atenta de fiecare data in zilele de sarbatoare(1 martie...8 martie...craciun...etc)incearca sa te oferi sa ii faci cumparaturi si cand vii sa ii aduci si o floricica. sa mergi cu ea la cumparaturi sa o ajuti in casa iar daca reusesti sa iti faci curat in camera ta e super...si in primul rand sa te vada ca inveti bine asta in cazul in care esti eleva...

| danonino girl a răspuns:

Nu stii cum sa ii arati mamei tale ca o iubestithinking pai, incearca sa te apropii de ea pentru ca sigur are nevoie, ajut-o la lucruri marunte si incearca sa vorbesti cu ea povestestei ce ai mai facut pe la scoala, cu prietenele tale.Eu cred ca va merge incearcasmug

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ajut-o la treburi... fa curatenie, da cu aspiratorul, spala niste rufe, fa cumparaturile necesare vietii de zi cu zi si cu ocazia asta cumpara-i si ceva dragut doar pentru ea( chiar bomboane, ciocolata.etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragostea e in suflet, chiar daca nu o marturisesti. Sigur mama ta stie deja cat de mult o iubesti iar daca tu incerci sa-i arati asta e si mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ar trebui sa o ajuti in bucatarie nu sa gatesti ci sa speli vase sa pui masa sau osurpriza nu strica nici o data o floare o prajitura o cada pregatita cu petale de flori