| GoddessMaui a întrebat:

"Daca a fi barbat e greu, inseamna ca a fi femeie e imposibil."
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Îmi amintește asta de niște versuri:
Că bogat îi greu,
Și sărac îi rău,
Nici nu știi cum îi mai bine,
Că la toți ni-i greu.
Noi nu înțelegem câteodată femeile și viceversa. În general diferă modul fiecăruia de gândire dar nu întotdeauna. De multe ori apare cazul în care femeile ne înțeleg mai bine, sunt mai mulți terapeuți de sex feminin. Baza constă în înțelegerea sufletului unei persoane, în crearea unei strânse legături de prietenie.

22 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Si totusi suntem....barbati si femei!

| Arthur a răspuns:

Nu deoarece femeia este egală cu bărbatul şi uneori chiar mai egală.
Nu, deoarece femeia te ridică, femeia te coboară.
Nu deoarece în spatele oricărui bărbat de succes se află o femeie puternică ( probabil sub acoperire ).
Dacă ţine de înţelegere nu : chiar dacă barbaţii ar putea să înţeleagă femeile, tot nu le-ar veni să creadă.
Femeia ar fi mai fermecătoare dacă am putea să-i cădem în braţe fără să-i cădem în gheare.
Şi tot aşa...

| EmaS a răspuns:

Poti, daca vrei sa fii de trei ori FEMEIE! Cu putina vointa poti sa fi o sotie iubitoare, o mama buna si o gospodina desavarsita.

| mixxjim a răspuns:

Nu e chiar imposibil, drept dovada ca femeile exista laughing Daca era imposibil nu existau, nu-i asa?

| CosminC86 a răspuns:

E imposibil de greu sa fii femeie... te cred. Mai ales cele casnice au o viata de invidiat, doar prin mall-uri si la capuccino cu prietenele. Mie mi se pare de 50 de ori mai grea viata de barbat decat cea de femeie.

| mixxjim a răspuns (pentru CosminC86):

Daca toate femeile casnice ar fi prin mall-uri, cum spui tu, te asigur ca nu ar fi loc nici s arunci un ac in inca 1000 de mall-uri. Alea de le vezi tu prin mall-uri sunt de majoritatea pipitze, nu femei casnice, nu orice femeie casnica sta prin mall-uri si la cafele toata ziua happy

| IMC90 a răspuns (pentru mixxjim):

Fa un experiment, du-te pe Lipscani (sau in Mall) Marti pe la un 2 (cand se presupune ca toata lumea trebuie sa fie la munca) si o sa ai mare surpriza
Intrebarea mea este : de unde au aia bani de Lipscani?

| mixxjim a răspuns (pentru IMC90):

Eh, asta-i altceva, nu cred ca-s chiar "casnice", probabil lucreaza noaptea multe dintre ele laughing E drept ca e multa lume fara aparent fara rost pe la ore din astea prin oras si magazine, dar nu sunt toate casnicele, crede-ma laughing Parca n-as spune ca-s pe-acolo toate vecinele noastre de peste 50 ani, casnice sau pensionare, la plimbare prin mall-uri, Lipscani sau aiurea. Si cu banii de Lipscani sau de mall - cate vezi cumparand cu adevarat, sau cu plase cu cumparaturi (nu cu morcovi, cu sacose personalizate din magazine de firma). Sa dai din picioare mergand aiurea prin locuri fandosite nu prea costa bani happy Si oricum sunt si barbati destui, nu doar persoane de sex feminin. Acum n-avem de unde sti noi programul fiecaruia si rostul in fiecare loc din oras sau de oriunde.

| IMC90 a răspuns (pentru mixxjim):

Pe Lipscani ii vezi consumand, nu admirand peisajul. Lumea nu mai munceste... De unde fac rost de bani nu stiu, dar ideea e ca fac rost.
Oricum, cineva care a muncit pentru banii pe care-i are, nu-i sparge zilnic pe Lipscani sau Dorobanti (asta-i clar)

| mixxjim a răspuns (pentru IMC90):

P.S. Demult vreau sa-ti spun cat e de tare poza ta, o vad des pe "traseu" si de fiecare data ma distreaza, e mult prea tare nenea asta laughing

| mixxjim a răspuns (pentru IMC90):

Clar, dar asta-i alta categorie, nu intra la "casnicele" clasice si nu toate casnicele fac asta, despre asta era vorba, si am spus de prima data ca alea-s pipitze, nu casnice pentru ca, precum zici, oamenii normali nu stau sa bea un pahar de apa plata cu lamaie o zi intreaga undeva, poate-poate pica "frun crai de verde la asternut la drum de seara" laughing Ce sa zic, cand te mai nimeresti pe-acolo (nu esti la servici, nici la scoala, ce cauti la ora aia pe-acolo? tongue ) intreaba-le si tu de unde au bani sa stea degeaba acolo laughing

| IMC90 a răspuns (pentru mixxjim):

rolling on the floor am avut o comanda de acolo
cineva facea o promotie la un restaurant de pe acolo, si a avut nevoie de o prezentare

| 3xfemeie a răspuns:

Allan Pease -Why men don't listen and women can't read maps

http://www.youtube.com/watch?v=0PpJDwgOr9Q

| GoddessMaui explică (pentru 3xfemeie):

Pare interesant, dar inca nu pot crede tot ce spune pana nu ma informez eu personal, dar mersi.
si este amuzant uneori

| 3xfemeie a răspuns (pentru GoddessMaui):

laughing Pur si simplu mi s-a parut o viziune draguta asupra diferentelor dintre barbati si femei. Si sincer, pe mine m-a distrat. laughing Cat despre a crede tot ceea ce spune... Eu sunt femeie si stiu sa folosesc o harta. tongue
Apropo, cine crezi ca sunt? :X

| GoddessMaui explică (pentru 3xfemeie):

Da... eu m-am regasit in ambele partihee hee Eu cred ca depinde de ce esti pasionata, acele abilitati le vei dezvolta din pricina pasiunilor.
Whooofff :X

| Diiiidi a răspuns:

E adevarat. Femeile duc mai multe greutati decat barbatii:nasteri, lucru in casa, lacrimi si mai sunt dew insiruit o gramada...

| anutatuca a răspuns:

Corect!

| LiviuTPU99 a răspuns:

Depinde exista 3 tipuri de familii:
1. Familia in care ambi soti/parteneri muncesc.
2Familia in care barbatul aduce bani acasa si femeia este caznica prin mall-uri si cafenele cu prieteni.
3.Si ultima da nu cea din urma familia in care sotia munceste se zbate si barbatul estela meciuri, la bere.
E imposibil sa fi barbat din perspectiva femei si imposibil sa fi femeie din perspectiva barbatului, asa spunea un mare filozof... dracul mai stie cum il cheama ca la cati is...

| GhostRiderr a răspuns:

Pentru noi barbati da sa fii femeie imbosibil dar pentru femei sa fii barbat este de ne imeginat!

| Abbiie a răspuns:

Adevarat!laughing

| adina_8873 a răspuns:

Daca ai multa energie si pofta de viata, e grozav sa fii orice, femeie sau barbat. Fiecare gen are beneficiile sale. Depinde mult de om, cum isi face viata. Femeile se plang prea mult. Nu vad ca in spatele efortului pe care il depun se afla si avantaje. Aproape tot ce e in jur orbiteaza in jurul lor. Magazinele si industriile aferente de produse, cele mai multe sunt pentru ele, casa fiecare femeie si-o organizeaza si o aranjeaza cum vrea, programul ei si al familiei cam tot ea il face, ea dicteaza aproape orice misca, ce se cumpara, unde se merge in vacanta, ce se investeste si cat, ce se mananca etc. Copiii o iubesc mai mult pe mama decat pe tata, fie ca se recunoaste, fie ca nu. Are multe relatii si prietenii, deci si un confort afectiv. E laudata, e admirata, e barfita sau invidiata. In zilele noastre nici de performanta profesionala si in educatie nu se mai poate plange. Avantajul fizic al barbatului a devenit uneori o povara. Nimeni nu ii mai permite intr-o tara civilizata sa faca abuz de puterea fizica (ma refer la violenta), in schimb se poate abuza de ea, in sensul ca e pus la muncile mai grele, mai solicitante fizic. Si atunci de ce e atat de grea viata pentru femeie?! Personal mi se pare o binecuvantare sa fii femeie. Chiar daca esti mediocra, sa nu spun proasta, tot esti extrem de utila, prin insasi natura feminitatii, pentru ca poti fi mama si asta deja e enorm. Daca esti desteapta, educata, frumoasa si determinata deja stralucesti, rupi norii happy