| anonim_4396 a întrebat:

Daca parintii divorteaza cand copilul are 1 an, iar cel mic locuieste cu mama si isi vede tatal(care sta in alt oras) doar vara este afectat de-a lungul vietii? Tin sa mentionez ca parintii nu vorbesc unul cu celalalt si fiecare are grija sa il critice pe celalat parinte in fata copilului.

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E groaznic!, distructiv, si antipedagogic Nimic din diferendele cuplului nu trebuie sa se petreca in fata copilului! Strica enorm si traumatizeaza, si lasa sechele pe termen lung! Chiar daca e mic, aude si percepe vibratiile negative ale certurilor! Astfel de parinti dovedesc inconstienta! Ar putea fi pedepsiti pentru asa ceva!

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Cu siguranta va fi afectat. In momentul in care va incepe sa inteleaga faptul ca normalitatea presupune doi parinti, nu unul singur, in momentul in care va incepe sa socializeze cu alti copii, la gradi sau la scoala, el va avea un handicap - un singur parinte natural in preajma. Ceea ce este foarte greu de acceptat de psihicul unui copil. Pe de alta parte, nici daca ar creste intr-un climat de scandal permanent, psihicul lui nu s-ar dezvolta normal. Este trist ca unii aduc pe lume copii, inainte de a se asigura ca sunt pregatititi sa faca fata provocarilor. A deveni parinte este o mare responsabilitate, desi toti dobitocii cunosc procedeul tehnologic. laughing

| hândel a răspuns:

Faptul ca se critica reciproc in fata copilului este un semn ca divortul ar putea fi o decizie inteleapta. Daca au posibilitatea sa apeleze la consiliere profesionala, ar trebui s-o faca. Copilul ar evea mai mult de suferit daca parintii ar ramane impreuna, purtandu-se unul cu celalat in modul acesta. Separati copilul ar creste fara un parinte dar si fara certuri, mai grav poate, batai.

| hândel a răspuns:

Aa, decat sa creasca un timp cu un parinte care sa-l vorbeasca de rau pe calalalt si veiceversa, mai bine copilul sa-i fie incredintat mamei sau tatalui. Sa aiba stabilitate psihologica. La acesti oameni, spiritul parintesc inca sforaie. Nu-s pregatiti sa fie parinti.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

In mod sigur, numai copilul are de suferit.In fata copilului niciodata nu trebuie criticat celalalt parinte, uite asa o sa faca ping-pong cu bietul copil de nu o sa mai inteleaga nimic.Vine o varsta si tot ceea ce ai gresit, se vede prin comportamentul copilului.Mai grav este ca de suferit va avea numai copilul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti dai seama ca mama lui va avea o mare mai influenta asupra lui si implicit va crede tot ce spune mamica dat find faptul ca ea petrece o mare parte din timp cu el.Pe vara va avea niste indoieli dar odata cu inceputul toamnei acestei indoieli vor fi spulberate din nou de mamica "grijulie". Poate mai exista vreo sansa si se vor impaca. Poate nu se va ajunge chiar aici. Orice ar fi succes.